Ulga dla żołądka i jelit, wsparcie w odchudzaniu, wróg zmarszczek. Siemię pij lub dodawaj do jogurtu
Zaliczane do grona najzdrowszych produktów na świecie, czyli superfoods, siemię lniane to naturalne źródło zdrowia i urody. Te małe ziarenka są niezwykle bogate w składniki odżywcze, w tym cenne kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze oraz mnóstwo witamin. Do tego, siemię lniane być spożywane na wiele sposobów, np. dodawane do płatków śniadaniowych, smoothie, ciast, czy pieczywa. Warto również pamiętać, że siemię lniane świetnie pomaga na zaparcia, skutecznie usprawniając pracę jelit.
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), które są bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Po zalaniu wodą kilkakrotnie powiększają swoją objętość, otaczając się jednocześnie dużą ilością śluzu.
Nasiona lnu w ok. 40 proc. składają się z tłuszczu, z czego prawie 60 proc. stanowią kwasy omega-3, a tylko 15 proc. kwasy tłuszczowe omega-6. Warto przypomnieć, że kwasy tłuszczowe omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są potrzebne do budowy tkanki mózgowej i błon komórkowych, syntezy hormonów, wspomagają przemianę materii oraz obniżają poziom cholesterolu. Mają działanie przeciwmiażdżycowe, oraz hamują agregację płytek krwi.
Wyróżnia się głównie dwa rodzaje siemienia:
- siemię lniane o brązowej barwie (charakteryzują się większą zawartością kwasów omega-3).
- siemię lniane o złocistej barwie (zawierają większą ilość białka).
Siemię lniane jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. W składzie siemienia lnianego znajdziemy przede wszystkim:
- kwasy tłuszczowe omega-3,
- witaminy z grupy B,
- witaminę E,
- witaminę K,
- kwas foliowy,
- wapń,
- żelazo,
- magnez,
- fosfor,
- potas,
- sód,
- cynk,
- lignany.
Siemię lniane jest wykorzystywane w przypadku dolegliwości żołądkowych, takich jak wrzody żołądka, refluks czy bóle brzucha. Jego działanie polega głównie na tworzeniu rodzaju żelu w kontakcie z wilgocią, co naturalnie chroni błony śluzowe żołądka i przełyku poprzez pokrycie ich cienką warstwą. Ten proces tworzy skuteczną barierę ochronną, która łagodzi podrażnienia i zapewnia ulgę.
Siemię lniane jest także bogatym źródłem lignanów, które są prekursorami fitoestrogenów. Te niezwykłe związki wykazują szereg korzyści zdrowotnych. Pomagają w utrzymaniu równowagi hormonalnej organizmu, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, oraz mogą zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów, w tym jelita grubego. Wykazują także działanie przeciwmiażdżycowe i hipoglikemiczne (obniżające stężenie glukozy we krwi). Hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i fitosteroli, siemię lniane wykazuje także działanie przeciwzapalne. Wiele osób sięga po siemię lniane także ze względu na jego korzystne działanie na zdrowie skóry i włosów, przeciwdziałając ich wysuszeniu i starzeniu się.
Siemię lniane zawiera cenne śluzy roślinne. Te substancje, złożone głównie z wielocukrów i białek, wykazują silne właściwości pęczniejące w środowisku wodnym. Gdy nasiona lnu są zalane wodą, ich objętość może się zwiększyć nawet kilkakrotnie. Dzięki temu działają one osłaniająco i powlekająco w przewodzie pokarmowym, łagodząc podrażnienia i chroniąc ściany żołądka. Śluzy roślinne mają również zastosowanie podczas kuracji antybiotykowych oraz w przypadku chorób układu trawiennego. Dodatkowo mogą poprawiać przemianę materii.
Ale siemię lniane to także naturalny sposób na walkę z zaparciami. Zaparcia to stan, w którym do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Poza problemem z wypróżnianiem, zaparciom, towarzyszyć mogą także inne objawy. To przede wszystkim wzdęcia, mdłości, nieprzyjemne odbijanie, uczucie pełności czy ból brzucha.
Niezwykle istotnym czynnikiem leczenia zaparć jest odpowiednia dieta, która powinna koncentrować się na zwiększeniu błonnika.
Jak zwiększyć błonnik pokarmowy w diecie? Wystarczy wybierać produkty, które mają go sporo, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona i pestki. Warto, by w menu znalazło się także siemię lniane.
Siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywany w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego, w tym zarówno w zaparciach, jak i biegunkach. Błonnik pokarmowy zapewnia właściwą perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnienie oraz daje większe uczucie sytości. Wiąże również w jelicie zbędne produkty przemiany materii, w tym toksyny i pomaga usunąć je z organizmu. Natomiast rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego przywracają prawidłowy skład mikroflory jelita, zapobiegając biegunkom czy wzdęciom.
To o czym trzeba pamiętać - dla wyzwolenia funkcji błonnika pokarmowego niezbędna jest woda. Zwiększeniu spożycia błonnika musi więc towarzyszyć odpowiednie spożycie płynów. Zaleca się picie co najmniej 2,5 litra płynów dziennie. Przede wszystkim należy stawiać na wodę, jednak jako źródło płynów mogą także służyć napary z herbaty, ziół, zupy, kompoty oraz fermentowane produkty mleczne. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody, może to prowadzić do wielu problemów, w tym... zaparć, ponieważ stolec może stać się zbyt twardy i gęsty.
W przypadku problemów z zaparciami, siemię lniane można stosować na różne sposoby. Jednym z nich jest dodawanie ziaren siemienia lnianego do różnych potraw, takich jak jogurty, koktajle czy sałatki. Warto także dodawać siemię lniane do płatków śniadaniowych (np. owsianych).
Innym sposobem jest przygotowanie popularnego "kisielu". Jak go przyrządzić? Dwie łyżeczki zmielonych nasion należy po prostu wsypać do kubka i zalać gorącą wodą. Po kwadransie siemię lniane będzie gotowe do spożycia. Drugim sposobem jest namoczenie 1-2 łyżki całego siemienia lnianego w szklance wody przez co najmniej 2-3 godziny lub najlepiej na całą noc. Po namoczeniu siemię lniane pęcznieje i tworzy galaretowatą konsystencję, przypominający "kisiel".
Siemię lniane można również dodawać do wypieków, takich jak chleb, ciasta czy muffiny.
Istnieją pewne przeciwwskazania w stosowaniu siemienia lnianego, o których warto pamiętać:
Alergie. Osoby uczulone na len lub nasiona lnu powinny unikać spożywania siemienia lnianego.
Zaburzenia trawienne. W niektórych przypadkach, spożywanie zbyt dużej ilości siemienia lnianego może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, biegunka czy zaparcia.
Interakcje z lekami. Siemię lniane może oddziaływać z niektórymi lekami, w tym m.in. lekami przeciwzakrzepowymi. Osoby przyjmujące regularnie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem spożywania siemienia lnianego.
CZYTAJ TAKŻE:
Pij pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Doskonale nawadnia, obniża ciśnienie i cholesterol
Dodaj szczyptę do kawy. Pobudzi ciało i umysł, doda wigoru w sypialni
Trzy napoje, które zredukują zły cholesterol. Tętnice odpoczną, ryzyko spadnie
Źródło:
Lech Bartkowski - Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań: Nasiona lnu - naturalne źródło zdrowia i urody. CHEMIK 2013, 67, 3, 186-191