Dieta pudełkowa - tak czy nie? Na plus to, że nie musisz liczyć kalorii. Na minus cena

Dieta pudełkowa to nowoczesne rozwiązanie - idealne dla zabieganych. Usługi dostarczania posiłków, których celem jest utrata wagi i zachowanie zdrowia, stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wybór opcji jest ogromny, dlatego coraz trudniejszy. Sprawdź, czy dieta pudełkowa jest dla ciebie i jak wybrać dobry catering dietetyczny.

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Gotowanie na diecie może być naprawdę skomplikowane. Samodzielne planowanie posiłków, zakupy i ważenie każdego składnika potrafi zniechęcić do odchudzania. Dlatego cateringi dietetyczne są tak popularne. Codziennie rano kurier przywozi posiłki na cały dzień i nie musisz myśleć o gotowaniu. Z drugiej strony to dość droga usługa, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw. 

Zalety diety pudełkowej:

Reklama
  • nie musisz ważyć posiłków i liczyć kalorii;
  • dieta jest zróżnicowana;
  • oszczędzasz czas na zakupy i gotowanie;
  • możesz ściśle przestrzegać zasad swojej diety;
  • nie wyrzucasz jedzenia - posiłki są przygotowywane dla jednej osoby.

Wady diety pudełkowej:

  • cena - dieta pudełkowa kosztuje kilkaset złotych miesięcznie dla jednej osoby;
  • nie wszystko może ci smakować;
  • dania zwykle wymagają doprawienia;
  • jakość - nie wiesz, z jakich produktów dania zostały przygotowane;
  • duża ilość odpadów - codziennie dostaniesz co najmniej trzy pudełka.

Jak wybrać dietę pudełkową?

Firm dostarczających codzienne posiłki jest coraz więcej. Zróżnicowane są również ceny i jakość obsługi. Jak w tym gąszczu ofert wybrać usługi, które rzeczywiście spełnią twoje oczekiwania? Na co zwrócić uwagę? 

Określ swoje potrzeby

Menu w cateringu dietetycznym układane jest indywidualnie. Im bardziej szczegółowe pytania w ankiecie, tym lepiej dopasowany jadłospis. Idealnie, gdy catering oferuje konsultację z dietetykiem, wówczas to specjalista zajmie się planowaniem twoich posiłków.

W opcjach menu znajdziesz diety dla wegan, wegetarian i jadłospisy zgodne z zasadami diety keto, diety DASH czy diety redukcyjnej. Zastanów się, który z tych sposobów żywienia jest dla ciebie najodpowiedniejszy. Pamiętaj, że im bardziej restrykcyjna dieta pudełkowa, tym większe ryzyko podjadania.

Ważny jest również zakres usługi. Chcesz otrzymywać wszystkie posiłki w pudełkach? A może tylko obiad i kolację? Pod tym względem oferta cateringów jest elastyczna.

Sprawdź opinie o firmie

Z pewnością słyszałeś już historie o nieświeżych daniach i pomylonych zamówieniach. Dlatego zanim wybierzesz catering, sprawdź opinie osób, które już korzystały z ich usług. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z polecenia znajomych. Upewnij się też, że firma cateringowa posiada odpowiednie certyfikaty i licencje potwierdzające jakość świadczonych usług.

Zapoznaj się z warunkami dostawy

Nie możesz planować dnia pod dostawy posiłków, to jasne. Dlatego sprawdź, w jakich godzinach pracują kurierzy, bo może się okazać, że będziesz musiał wstawać o świcie, by odebrać jedzenie, lub odwrotnie - zaczniesz spóźniać się do pracy. Znajdź taką firmę, która przestrzega godzin dostaw i pozwala na wprowadzanie zmian w harmonogramie.

Oceń jakość

Większość cateringów dietetycznych ma w ofercie okres próbny. Warto z niego skorzystać na początek, aby nie wiązać się umową na coś, co nie będzie ci odpowiadać. Z drugiej strony przetestujesz wtedy również punktualność dostaw i kontakt firmy z klientem.

Czy można sprawdzić, z jakich składników przygotowano posiłek? Teoretycznie tak, większość firm umieszcza skład na pudełkach. Jeśli smak czy konsystencja posiłków nie będą ci odpowiadać, nie wahaj się, by zrezygnować i poszukać solidniejszej firmy.

Monitoruj efekty

Jeśli uczciwie przestrzegasz zaleceń dietetyka i nie podjadasz, to na diecie pudełkowej powinieneś tracić na wadze lub osiągać inne założone efekty. Jeśli tak nie jest, warto udać się na wizytę do specjalisty i sprawdzić, czy wybrany plan żywieniowy jest dla ciebie odpowiedni.

Porównaj ceny

Średnia cena diety pudełkowej to 80 zł dziennie za cztery posiłki. Najdroższe są posiłki wegańskie i bezglutenowe, ale jest to zrozumiałe ze względu na ceny zamienników. Pamiętaj, że przy obecnych cenach żywności zbyt tani catering może wzbudzać podejrzenia. A przecież koszt twoich pudełek zawiera również dostawy. Dlatego oszczędzanie nie jest tu dobrym kierunkiem. Lepiej jest określić budżet na solidnym, średnim poziomie.

Dieta pudełkowa czy domowa?

Dieta pudełkowa może być dogodnym rozwiązaniem dla osób poszukujących wygody i oszczędności czasu, ponieważ posiłki są gotowe do spożycia i nie wymagają przygotowywania. Jednak samodzielne przygotowywanie posiłków daje pełną kontrolę nad używanymi składnikami, co pozwala unikać sztucznych dodatków i nadmiaru soli czy cukru.

Gotowanie w domu umożliwia również dostosowanie posiłków do indywidualnych preferencji smakowych, alergii pokarmowych i ograniczeń dietetycznych. Ponadto przygotowywanie posiłków w domu może być mniej kosztowne niż korzystanie z usług cateringowych, zwłaszcza jeśli korzysta się ze świeżych i sezonowych produktów. Ostateczny wybór między dietą pudełkową a domową zależy od preferencji, stylu życia i celów zdrowotnych, ale obie opcje mogą być zdrowe i zbilansowane, jeśli są odpowiednio planowane i przygotowywane.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ulubiony produkt sportowców, ale nie tylko. To białko odchudza, wzmacnia mięśnie i ma niewiele kalorii

"Lekka" przekąska tak naprawdę sprzyja tyciu. Syci na krótko, podbija cukier

Co się stanie, jeśli przez miesiąc, codziennie zjesz jedno jabłko? Efekt może zaskoczyć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: diety | zdrowe jedzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL