Dietetyczna kolacja, czyli jaka? To powinno znaleźć się w ostatnim posiłku dnia

Pod koniec dnia najtrudniej poradzić sobie z głodem, bo z jednej strony mamy ochotę na to, by coś przekąsić, z drugiej obawiamy się nadwyżki kalorii, która odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej na brzuchu lub w boczkach. Kolacja powinna być zawsze najmniejszym posiłkiem, a poniżej znajdziesz propozycje, co zjeść, by było zdrowo i niskokalorycznie.

Na kolację ani za dużo, ani za mało

Najlepiej, jeśli jedzenie z całego dnia, zostanie podzielone na pięć małych posiłków. W każdej porcji powinny znaleźć się świeże warzywa, a także owoce. Bywa jednak tak, że przez cały dzień łączna liczba spożytych kalorii jest niewielka - a to ze względu na pracę, czy z powodu innych obowiązków. Wówczas, po powrocie do domu, stawiamy na  obfite i wysokokaloryczne jedzenie.

Jeszcze innym sposobem żywienia jest całkowita rezygnacja z ostatniego posiłku. Osoby będące na diecie unikają kolacji, a to powoduje duży deficyt kaloryczny, co w konsekwencji może prowadzić do nocnych wybudzeń z głodu i tym samym podjadania.

Reklama

Warto znaleźć złoty środek i postawić na wartościową ale niskokaloryczną kolację, która zaspokoi głód, ale nie będzie tłusta i ciężkostrawna.

Kolacja najmniejszym posiłkiem

Kolacja powinna stanowić źródło 20 proc. energii wszystkich posiłków, z całego dnia. Powinna być zatem lekkostrawna, zawierać w sobie warzywa i białko i nie powinna opierać się o dania gotowe typu fast-food. Należy zrezygnować także z owoców, które zawierają dużo cukru oraz ze słodkich przekąsek, typu ciasta czy drożdżówki.

Ile kalorii zjeść na kolację?

Kaloryczność kolacji powinna być uzależniona od całkowitego zapotrzebowania na kalorię na cały dzień i stanowić 20 proc. tej wartości. Średnio kolacja powinna mieć nie więcej, niż 250 kalorii, jeśli jesteśmy na diecie i chcemy chudnąć.

Co jeść wieczorem? Mogą być to przede wszystkim twarogi czy serki, zawierające dużą ilość białka, z dodatkiem świeżych warzyw. Pieczywo jest również zalecane, ale nie więcej niż 2 kromki chleba mieszanego albo pełnoziarnistego. Dodatkiem do kanapek mogą być nie tylko warzywa, ale także ryby - kawałki tuńczyka lub plastry łososia.

Bardzo dobrym pomysłem na kolację jest sałatka z sałaty, pomidorów, kiełków, serka wiejskiego. Należy pamiętać, by na kolację wybierać produkty z niewielką ilością błonnika - zapobiegnie to problemom jelitowym w nocy i wzdęciom.

Kiedy jeść kolację?

Wieczorem spowalniają procesy trawienia, dlatego nie należy jeść tuż przed snem. Organizm potrzebuje czasu, by strawić zjedzony posiłek, idealnie zatem jeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem. Najdłużej trawią się tłuszcze, nawet 4 godzin.

Pomysł na dietetyczną kolacją

Wieczorem zazwyczaj mamy więcej czasu na przygotowanie posiłku, dlatego kolacja może być urozmaicona i tym samym zawierać potrzebne wartości odżywce. Na kolację, osoby przebywające na diecie, bez obaw mogą zjeść:

  • sałatkę z ryżu, gotowanego kurczaka i warzyw (seler naciowy, pomidor, zielony ogórek lub kiełki),
  • serek wiejski lub ser mozzarella z pomidorem, szczypiorkiem i kromką chleba,
  • sałatkę z tuńczykiem, jajkiem na twardo i ogórkiem kiszonym,
  • jajecznicę z warzywami,
  • leczo z cukinią i kurczakiem lub tofu, z pomidorami i czerwoną papryką.

Jeśli jednak nie mamy czasu na przygotowanie kolacji, można postawić na koktajle, również te białkowe. Zawierają nie tylko odpowiednią liczbę kalorii, ale także białka, witamin i minerałów1) niezbędnych dla orgiazmu. To nie wszystko, bowiem koktajle białkowe są sycące, szybko zaspokajają uczucie głodu i zapobiegają podjadaniu tuż przed snem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia

Drugie śniadanie. Dlaczego jest takie ważne i jakie będzie najzdrowsze?

20 produktów bogatych w białko. Dodaj do każdego posiłku, a zaczniesz chudnąć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: lekka kolacja | zdrowa kolacja | kolacja kiedy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL