Ile można schudnąć w tydzień, miesiąc, rok?

Ile można schudnąć w tydzień, miesiąc, rok? Te pytania zadaje sobie wiele osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę, niezależnie od wieku, płci czy poziomu aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi może skutkować problemami zdrowotnymi, dlatego - odchudzajmy się z głową. Ile możemy schudnąć bez szkody dla naszego organizmu?

Która dieta jest najlepsza?

Nie ma jednej, uniwersalnej diety, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Składałoby się na nią zbyt wiele różnych czynników. Wśród nich wymienić należy chociażby wiek, budowę ciała, poziom aktywności fizycznej czy stan zdrowia. U jednego pacjenta może sprawdzić się dieta niskokaloryczna, u innego natomiast dieta ketogeniczna

Najważniejsze w doborze idealnej diety jest wykonanie badania poziomu podstawowej przemiany materii w naszym organizmie.

Reklama

W jaki sposób można szybko schudnąć?

Istnieje wiele poradników sugerujących, że można szybko schudnąć z pomocą ziół czy suplementów diety. Nie należy jednak opierać się na tego typu zapewnieniach. Szybki ubytek wagi może doprowadzić do problemów zdrowotnych. 

Dietetycy nie zalecają stosowania diet dostarczających mniej kalorii, niż wynosi nasza podstawowa przemiana materii. Ich efektem może być odwodnienie organizmu, wolniejsze gojenie się ran, chroniczne zmęczenie czy osłabienie odporności.

"Diety cud" wiążą się z szybką utratą kilogramów. Bezpiecznie jest stosować je tylko przez krótki czas. Wykorzystywane przez dłuższy okres niosą bowiem ze sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Po nagłym deficycie kalorycznym możemy stać się ofiarami tzw. "efektu jo-jo", za sprawą którego szybko wrócimy do pierwotnej wagi. 

Jeśli chcemy chudnąć i dbać o zdrowie, powinniśmy zastanowić się nad długotrwałym planem działania. Dzięki niemu osiągniemy wymarzony efekt bez utraty potrzebnych witamin i minerałów. 

Ile można schudnąć w tydzień?

Naukowcy uważają, że już po tygodniu jesteśmy w stanie zauważyć efekt naszej ciężkiej pracy. Przez ten okres możemy stracić nawet siedem tysięcy kalorii, co jest równowartością jednego kilograma. Warto więc planować dietę, w której dzienny deficyt oscyluje w okolicach 500-1000 kcal. Konkretną ilość powinien wyliczyć lekarz na podstawie dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Jeśli dieta zostanie dobrze rozpisana, a my będziemy jej przestrzegać, możemy oczekiwać pozytywnych efektów. Ile więc jesteśmy w stanie schudnąć w miesiąc lub rok? Miesięcznie możemy liczyć na utratę do czterech kilogramów. Teoretycznie jesteśmy więc w stanie zrzucić nawet 52 kilogramy w ciągu roku. 

Ile można schudnąć w miesiąc?

Część badaczy mówi o tym, że powinno się tracić tygodniowo maksymalnie 1 proc. całkowitej masy ciała. Wynika z tego, że jeśli ważymy 100 kilogramów, powinniśmy tracić jeden kilogram w ciągu siedmiu dni. Możemy w ten sposób obliczyć samodzielnie potrzebny dla nas deficyt kaloryczny. Wystarczy 1 proc. naszej wagi pomnożyć przez 1000. Wynik będzie liczbą kalorii, które powinniśmy zmniejszyć w ciągu dnia.

Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie miesięcznie schudnąć nawet pięć kilogramów, co daje nawet 60 kilogramów rocznie. Wszystko oczywiście zależy od naszej masy na początku diety.

Czemu nie mogę schudnąć?

Zdarzają się sytuacje, w których, pomimo zmiany diety, wciąż nie osiągamy zamierzonych rezultatów. Najczęstszą przyczyną jest brak aktywności fizycznej. Może to być też wina nieregularnej diety. 

Należy również pamiętać o tym, że po osiągnięciu idealnej wagi powinniśmy stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe. Jeśli o to nie zadbamy, możemy wrócić do wagi sprzed diety. 

Problemy ze zrzuceniem wagi mogą również wynikać z problemów zdrowotnych. Warto w takich przypadkach skonsultować się ze swoim lekarzem. Może się okazać, że chorując na cukrzycę czy tarczycę, ciężej nam będzie schudnąć.

CZYTAJ TAKŻE:

Talerz Zdrowego Żywienia. Rozwiązanie problemu diet

Na czym polega dieta marchewkowa? Czy warto ją stosować? 

Tłuszcze w diecie. Tak reaguje organizm, gdy jesz ich za mało

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | dieta | utrata wagi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL