Zdrowszy i tańszy od zwykłego majonezu. Łaskawy dla figury i serca

Chyba nikt nie wyobraża sobie sałatki jarzynowej lub jaj bez majonezu. Sprawdza się jako dodatek do wielu sosów, dań mięsnych, surówek, a nawet śledzi. Zawiera jednak sporo tłuszczu i jeszcze więcej kalorii, dlatego nie jest najlepszym wyborem, w szczególności dla osób na diecie, nadciśnieniowców czy osób pilnujących cholesterolu. Istnieje kilka produktów, które doskonale zastąpią majonez, nawet w takich daniach, których sobie bez niego nie wyobrażamy. Czym zatem można zastąpić majonez? Sprawdzamy!

Majonez - smaczny, ale tłusty

Majonez to połączenie jaj, oleju, octu oraz przypraw, które nadają charakterystyczny smak i zapach. Chociaż jest doskonałym dodatkiem do wielu dań, to jest bombą kaloryczną, ponieważ w jednej łyżce stołowej majonezu znajduje się ponad 170 kalorii i 20g tłuszczu.

Z majonezu powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które dążą do redukcji masy ciała, ale także cukrzycy i nadciśnieniowcy. Majonez zwiększa poziom glukozy we krwi, a także sprzyja złemu cholesterolowi, który prowadzi do rozwoju miażdżycy. Warto zatem wymienić ten sos na inne  produkty, które doskonale go zastąpią.

Reklama

Śmietana zamiast majonezu

Śmietana to zdecydowanie zdrowszy zamiennik majonezu, ponieważ jedna łyżka zawiera tylko 30 kalorii i 3 gramy tłuszczu. Oprócz tego w śmietanie znajdziemy takie witaminy jak witamina A, B12, ryboflawina oraz wapń i fosfor

Odpowiednio dobrane przyprawy dodane do śmietany sprawią, że potrawa z jej dodatkiem będzie smaczna, aromatyczna ale przede wszystkim zdrowsza.

Musztarda zamiast majonezu

Musztarda ma zdecydowanie bardziej wyrazisty smak i aromat, niż majonez, jednak jest jego zdrowszym zamiennikiem. Łyżka musztardy, czyli około 15 g, ma tylko 9 kalorii i zaledwie 0,5 g tłuszczu. Z powodzeniem może być dodatkiem do kanapek, sałatek ale także mięsnych dań.

Majonez wegański z aquafaby

Aquafaba to najlepszy wybór dla wegan i wegetarian. To nic innego, jak woda pozostała po gotowaniu ciecierzycy lub ta, która stanowi zalewę dla ciecierzycy w puszce. Wystarczy 125 ml takiej wody, łyżka płatków drożdżowych, olej, odrobina octu i musztardy. Zblendowane składniki z dodatkiem ulubionych ziół i przypraw utworzą majonez w wersji wegańskiej, który doskonale nada się do kanapek czy sałatek. Samodzielnie przygotowany wege majonez można przechowywać nawet 14 dni w lodówce, w zamkniętym słoiku.

Hummus zamiast majonezu

Hummus kojarzy się z dietę wegetariańską, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stanowił dodatek do pieczeni, dań mięsnych oraz sałatek. Hummus to pasta przygotowana z gotowanej ciecierzycy bądź innych roślin strączkowych, z dodatkiem aromatycznych ziół, oliwy, czosnku i sezamu.

Hummus warto włączyć do codziennej diety z uwagi na dużą zawartość błonnika, białka, żelaza, cynku i kwasu foliowego. Jedna łyżka zawiera około 70 kalorii i 5 g tłuszczu.

Jogurt grecki zamiast majonezu

Jogurt grecki, podobnie jak śmietana, ma gęstą konsystencję, a w połączeniu z ziołami i przyprawami, może być doskonałym zamiennikiem tłustych sosów do sałatek, drobiu czy ryb. W jednej łyżce znajduje się 70 kalorii, 2 gramy tłuszczu i aż 10 gramów białka. Oprócz tego w jogurcie greckim znajdziemy witaminę A, fosfor, wapń i cynk.

Awokado zamiast majonezu

Zielony owoc awokado to bomba witamin, którą warto mieć na uwadze w codziennej diecie, nie tylko jako zamiennik majonezu. Awokado bogate jest w zdrowe tłuszcze, które chronią układ sercowo-naczyniowy przed groźnymi chorobami. Oprócz tego znajdziemy w nim witaminę A, E, C oraz witaminy z grupy B. Owoc zawiera również liczne mikroelementy, takie jak żelazo, miedź, cynk i makroelementy, takie jak fosfor, magnez, wapń czy potas.

Awokado to nie tylko doskonały zamiennik majonezu, ale również idealny dodatek do kanapek i sałatek.

Aby wykorzystać ten owoc jako zamiennik majonezu, wystarczy zblendować miąższ z ząbkiem czosnku, sokiem z cytryny, przyprawami i oliwą. Tak powstały sos można dodać do sałatek oraz mięsnych dań.

Oliwa z oliwek zamiast majonezu

Zamiast dodawać tłusty i kaloryczny sos do sałatki, można skropić ją oliwą z oliwek lub przygotować sos vinegret. Do jego przyrządzenia wystarczy oliwa, ocet lub sok z cytryny, łyżka musztardy i pieprz. Takim sosem można polać sałatkę ze świeżych warzyw, ale także dania mięsne, mizerię a nawet owoce morza.

Oliwa z oliwek zawiera cenne kwasy omega-3 oraz omega-6, które poprawiają kondycję układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego oraz wspierają gospodarkę lipidową.

Warto wybierać oliwę, ponieważ jest bogata w witaminę E, która ma działanie antyoksydacyjne, likwiduje wolne rodniki chroniąc prze chorobami cywilizacyjnymi oraz nowotworami. Jest dobrym wyborem również dla osób będących na diecie, ponieważ oliwa wspomaga procesy trawienne i wspiera proces detoksykacji oraz przyspiesza uczucie sytości.

CZYTAJ TAKŻE:

Najgorsze, co ludzie dodają do zupy. Zapycha żyły, podnosi ciśnienie i tuczy

O tych właściwościach maślanki mało kto wie. Pij o konkretnej porze

Jeden z najzdrowszych koktajli świata. Jego bazą owoc - balsam dla jelit i serca

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL