Na śniadanie, obiad i kolację - mięso. Czy kontrowersyjna dieta karniwora jest zdrowa?

Słyszeliście już o nowej, modnej diecie? Dieta karniwora wyklucza wszystkie produkty, które nie są pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie ma w niej miejsca na warzywa, owoce, orzechy, a także na produkty pełnoziarniste. Tzw. dieta mięsożercy, która w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności, budzi też wiele kontrowersji. W sieci wrze, czy jest zdrowa. Zainteresowanie nią wiąże się m.in. z przekonaniem, że nasi przodkowie opierali swój jadłospis głównie na mięsie i rybach, a obecny wzrost chorób przewlekłych wynika z nadmiernego spożycia węglowodanów. O co chodzi z dietą karniwora, jakie są jej wady i zalety? Odpowiadamy.

Dieta karniwora - co to za dieta

Dieta karniwora opiera się wyłącznie na spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Obejmuje ona mięso, drób, jajka, owoce morza, ryby, oraz wybrane produkty mleczne. W diecie tej wyklucza się wszelkie warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy.

Dieta karniwora przypomina dietę ketogeniczną oraz dietę Atkinsa pod względem ograniczenia węglowodanów, ale idzie jeszcze dalej, eliminując praktycznie wszystkie inne grupy żywności poza mięsem. Przypomnijmy, że mechanizm działania diet ketogenicznych opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów, co prowadzi do wytworzenia przez organizm ciał ketonowych jako alternatywnego źródła energii obok glukozy. Te ciała ketonowe powstają w wyniku procesu spalania tłuszczów i stanowią dodatkowy zasób energetyczny dla organizmu.

Reklama

W typowym planie diety ketogenicznej zaleca się, aby około 70- 80 proc. spożywanych kalorii pochodziło z tłuszczu, 20 proc. z białka, a nie więcej niż 10 proc. z węglowodanów.

Dieta karniowor jest uważana za jedną z najbardziej restrykcyjnych pod tym względem, ponieważ jej zawartość węglowodanów jest minimalna. Nie ma też precyzyjnie określonej ilości zalecanego spożycia tłuszczu, ponieważ jest to zazwyczaj tłuszcz zawarty w produktach mięsnych, rybach, drobiu i nabiale, lub spożywany wraz z nimi.

Shawn Baker i "The Carnivore Diet"

Shawn Baker, amerykański chirurg i ortopeda popularyzując tę dietę, wywołał wiele kontrowersji, szczególnie związanych ze swoją historią zawodową. Na okres dwóch lat stracił prawo do wykonywania zawodu z powodu niewystarczających umiejętności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. W 2019 roku odzyskał licencję. Pomimo to, jego książka "The Carnivore Diet" przyciągnęła uwagę wielu ludzi.

Dieta karniwora promowana przez Bakera jest odwrotnością większości zaleceń żywieniowych, które zalecają ograniczenie mięsa, szczególnie tego czerwonego. Jej inspiracją jest dieta dalekich przodków, prowadzących łowiecki tryb życia. Według Bakera rośliny zawierają wiele toksyn, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Autor w swojej publikacji krok po kroku wyjaśnia, jak przejść na dietę składającą się wyłącznie z produktów odzwierzęcych, takich jak mięso, podroby, jajka, nabiał, czy owoce morza. W połączeniu z aktywnością fizyczną, dieta ta ma gwarantować pozytywne efekty zdrowotne.

Według autora "The Carnivore Diet" dieta oparta na tłuszczu i białku zwierzęcym, ma dostarczać dużo energii, do tego jest bogata w żelazo oraz cholesterol, których niski poziom może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Pomaga również radzić sobie z chorobami autoimmunologicznymi i idiopatycznymi.

Zasady diety karniwora

Dieta karniwora jest bardzo restrykcyjna i różni się od zaleceń dietetycznych większości organizacji zdrowotnych. Te zalecają przede wszystkim zrównoważoną dietę, która obejmuje różnorodne grupy żywności, takie jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz chude źródła białka zwierzęcego.

Wyeliminowanie całych grup żywności, takich jak owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste, może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, błonnika pokarmowego i fitozwiązków, które są istotne dla zachowania zdrowia.

W diecie karniwora konieczne jest całkowite wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich pokarmów roślinnych i skupienie się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja oraz niewielkie ilości produktów mlecznych o niskiej zawartości laktozy. Dieta karniwora promuje także picie wody i bulionu kostnego, jednak nie zaleca napojów roślinnych, takich jak herbata czy kawa.

Dieta karniwora - co można jeść

Lista zatwierdzonych produktów spożywczych jest krótka, ponieważ obejmuje wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego. Można jeść zarówno czerwone, jak i białe mięso. Na liście znajdują się także ryby, jaja, i nabiał o niskiej zawartości laktozy.

Osoba na diecie karniwora może spożywać:

  • Mięso
  • Podroby
  • Ryby
  • Owoce morza
  • Inne produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, smalec
  • Nabiał o niskiej zawartości laktozy (w małych ilościach): śmietana, ser twardy, masło
  • Wodę

Dieta karniwora - co należy wykluczyć/ograniczyć

W diecie karniwora ograniczeniu ulega żywność roślinna:

  • Warzywa
  • Owoce
  • Nabiał o wysokiej zawartości laktozy
  • Rośliny strączkowe
  • Orzechy i nasiona
  • Zboża
  • Alkohol
  • Cukry
  • Napoje inne niż woda: napoje gazowane, kawa, herbata, itp.

Dieta karniwora - potencjalne korzyści

Osoby, które propagują ten styl żywienia, zwracają uwagę na takie korzyści jak:

Redukcja masy ciała. Dieta ta może prowadzić do utraty wagi, ponieważ eliminuje wiele wysokokalorycznych i przetworzonych produktów.

Zmniejszenie stanów zapalnych. Zwolennicy diety twierdzą, że może ona pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie.

Poprawa nastroju.

Uregulowanie gospodarki węglowodanowej.

Zagrożenia diety karniwora

Nie ma zbyt wielu badań nad tym stylem odżywiania, ale jak każda restrykcyjna dieta, i dieta mięsożerców jest obarczona ryzkiem. Spożywanie tak dużej ilości mięsa może prowadzić do nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych i cholesterolu, co z kolei może zwiększyć ryzyko chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi i niektórych rodzajów nowotworów.

Dodatkowo, "dieta mięsożerna" wyklucza wiele składników odżywczych zawartych w warzywach, owocach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. W związku z tym może dojść do niedoborów witamin i składników odżywczych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niskie spożycie owoców i warzyw jest związane ze złym stanem zdrowia i podwyższonym ryzykiem chorób niezakaźnych. Szacuje się, że w 2017 roku z powodu niewystarczającego spożycia owoców i warzyw zmarło na całym świecie 3,9 miliona osób.

Dieta karniwora często nie dostarcza także wystarczającej ilości błonnika, który jest kluczowy dla zdrowia jelit i regularności wypróżnień. Brak błonnika w diecie może prowadzić do zaparć oraz zakłóceń równowagi bakteryjnej w jelitach, co może zwiększać ryzyko różnych problemów zdrowotnych, włączając w to nawet ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego.

Dieta typowo mięsna może nieść także ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu LDL, a także zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych, dny moczanowej oraz osteoporozy. Ponadto nadmierne spożycie białka związane z dietą mięsną może wpływać negatywnie na funkcjonowanie nerek.

Badania sugerują, że wysokobiałkowa, niskowęglowodanowa dieta może dodatkowo zwiększać ryzyko zapalenia jelit poprzez produkcję potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych podczas trawienia białka.

Czy dieta karniwora jest zdrowa?

Dieta karniwora budzi duże kontrowersje w środowisku medycznym i dietetycznym. Brakuje długoterminowych badań, które potwierdziłyby jej bezpieczeństwo i skuteczność. Chociaż niektóre osoby mogą odnosić korzyści z jej stosowania, dla wielu może ona być nieodpowiednia i potencjalnie szkodliwa. Warto pamiętać, że to co działa dla jednego, niekoniecznie będzie dobre dla innego. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety o tak restrykcyjnych zasadach.

Źródło:
https://www.health.harvard.edu/nutrition/what-is-the-carnivore-diet
https://www.healthline.com/nutrition/carnivore-diet
https://www.webmd.com/diet/carnivore-diet
https://www.who.int/tools/elena/interventions/fruit-vegetables-ncds

CZYTAJ TAKŻE: 

Dietetyk: "to najgorszy czynnik kancerogenny". Już co dziesiąty Polak nie je mięsa

Zmiksuj buraka, jabłko i coś jeszcze. Efekty zobaczysz w lustrze i na ciśnieniomierzu

Zupa - samo zdrowie, ale nie dla każdego. Te osoby nie mogą jeść szczawiu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | dieta ketogenna | dieta ketogeniczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL