Najgorsze towarzystwo dla zielonej herbaty. Tych połączeń się wystrzegaj
Zielona herbata to niesamowicie zdrowy napar, który może m.in. pozytywnie wpłynąć na pracę serca czy mózgu. Więc nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim ze względu na jej właściwości warto po nią sięgać. Niewiele osób jednak wie, z czym nie powinno się łączyć zielonej herbaty. Dotyczy to zarówno leków, jak i dodatków do naparu.
Zielonej herbaty nie wolno łączyć z cytryną. Choć jest to niesamowicie popularne połączenie, należy go unikać. Owoc ten sprawia, że z liści herbaty uwalnia się szkodliwy dla organizmu cytrynian glinu. Spożywanie zielonej herbaty z cytryną będzie bezpieczne, jeśli wcześniej z naparu usuniemy liście.
Zielona herbata nie lubi też wrzątku. Za wysoka temperatura wody sprawi, że napar utraci swój wyjątkowy aromat. Dodatkowo zyska nieprzyjemny i gorzki posmak. Nie jest to połączenie niebezpieczna dla zdrowia, natomiast może ono zaburzyć przyjemność płynącą z picia herbaty.
Zielona herbata może przyczyniać się do wypłukiwania żelaza z organizmu. Napar jest bogaty w polifenole, które nie tylko wypłuczą, ale też zahamują przyswajanie tego istotnego składnika z pokarmów. Z tego powodu picie tej herbaty może zwiększać ryzyko anemii.
Poza tym zielona herbata powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu. Jeśli nie chcemy z niej rezygnować, warto zadbać o włączenie do diety produktów bogatych w ten składnik.
Z zieloną herbatą nie powinno się łączyć także leków. Składniki w niej obecne, podobnie jak w przypadku kawy, mogą wchodzić w interakcje z substancjami leczniczymi, osłabić ich działania, a także nasilić skutki uboczne.
Pierwszą grupą leków, z jakimi nie należy łączyć zielonej herbaty, są leki obniżające ciśnienie. Wynika to z faktu, że napar wykazuje takie same właściwości. W efekcie spożywanie zielonej herbaty może dodatkowo obniżać ciśnienie. Takie połączenie może prowadzić do zawrotów głowy, mdłości, ciągłego zmęczenia czy nawet omdleń.
Z zieloną herbatą nie należy również łączyć leków na choroby neurologiczne. Substancje, w które bogaty jest napar, mogą niekorzystnie wpływać na działanie medykamentów. Należy tu wyróżnić przede wszystkim leki wykorzystywane w leczeniu choroby Parkinsona czy padaczki. Należy unikać też łączenia zielonej herbaty z lekami przeciwzakrzepowymi.
Jeśli często sięgasz po zieloną herbatę, a lekarz właśnie przepisał ci nowe leki lub przyjmujesz coś na stałe, warto zadać mu kilka pytań.
Czytaj także: Niebieska herbata ukoi nerwy, złagodzi ból. Wieczorem pomoże zasnąć
Choć zielona herbata jest bardzo zdrowa, to nie każdy powinien ją pić. Istnieje kilka ważnych przeciwwskazań.
Zielonej herbaty nie można pić podczas posiłków, szczególnie jeśli ma się zdiagnozowaną niedokrwistość z niedoboru żelaza. Napar znacząco hamuje absorpcję tego składnika. Ta właściwość nie pozwoli w pełni skorzystać z wartości dostarczanych przez pokarm. Po zieloną herbatę sięgamy co najmniej godzinę po jedzeniu.
Uważać powinny również osoby wrażliwe na kofeinę, a także kobiety w ciąży. Spożywanie żywności bogatej w polifenole może zmniejszać ryzyko wielu chorób, ale w przypadku kobiet ciężarnych, jak pokazują badania, ich duża zawartość w diecie może być niebezpieczna. Zaleca się zachowanie umiaru, także w przypadku kobiet karmiących piersią. Kobiety w ciąży powinny mieć również na uwadze, że polifenole herbaty znacznie ograniczają absorpcję żelaza w przewodzie pokarmowym.
Zieloną herbatę można i warto połączyć ze świeżą miętą. Jej niesamowity aromat odświeży napar i sprawi, że będzie orzeźwieniem w gorące dni. Smak to jednak nie wszystko. Dodatek mięty wspomoże trawienie i doda energii.
Dobrą kompozycję smakową i zdrowotną stworzy zielona herbata z imbirem i miodem. Taki napar będzie działał przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Połączenie sprawdzi się jako wsparcie podczas przeziębienia i grypy. Dodatkowo poprawi trawienie.
CZYTAJ TAKŻE:
Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników
Eliksir długowieczności w popularnym napoju. Dlaczego warto pić czarną herbatę?
Herbata królowej Elżbiety II. To jej zawdzięczała zdrowie i długowieczność?