Najlepsza część arbuza to wcale nie słodki miąższ. Działają przeciwzapalnie, są źródłem białka
Uwielbiamy arbuza, ale od jego pestek raczej stronimy. Tymczasem więcej w nich dobrego niż w samym miąższu. Pestki arbuza są m.in. dobrym źródłem białka, zawierają wiele witamin i minerałów, w tym witaminy z grupy B i magnez. Jakie właściwości przypisuje się pestkom arbuza i jak można je wykorzystać? Sprawdzamy.
Arbuz to owoc, po który niezwykle chętnie sięgamy latem. Jest soczysty, orzeźwiający, wypełniony słodkim miąższem, a do tego stanowi zastrzyk cennych witamin i składników mineralnych przy niewielkiej zawartości kalorii. Arbuz jest źródłem m.in. witaminy C, witamin z grupy B, w tym witaminy B1 i B5, jest bogaty w karotenoidy, włączając beta-karoten i likopen, dostarcza potasu, magnezu, wapnia czy miedzi. Ceni się go za dużą zawartość przeciwutleniaczy.
Arbuz jest bardzo dobrym źródłem wody (w 92 proc. składa się z wody), co wspomaga nawadnianie organizmu. Duża zawartość wody czyni go też niskokalorycznym, dlatego jest polecany osobom, które się odchudzają. Likopen, wyjątkowo cenny składnik arbuza, wykazuje działanie zmniejszające ryzyko rozwoju nowotworów, działa też ochronnie w chorobach sercowo-naczyniowych, zmniejszając m.in. poziom cholesterolu we krwi. Cytrulina, aminokwas niebiałkowy, zwiększa stężenie tlenku azotu w naczyniach krwionośnych, przyczyniając się do ich rozszerzenia i tym samym do obniżenia ciśnienia krwi.
Inne właściwości, jakie przypisuje się arbuzowi, to: opóźnianie procesu starzenia się skóry, działanie moczopędne, działanie ochronne na wzrok.
Ale nie tylko miąższ arbuza nadaje się do jedzenia. Pestki również. Pestki arbuza, tak jak i miąższ, są źródłem wielu ważnych dla organizmu składników. Wskazuje się nawet, że wartości odżywcze pestek znacznie przewyższają wartości odżywcze miąższu. Są jednak bardziej kaloryczne. Z ich ilością lepiej nie przesadzać także dlatego, że mogą spowodować m.in. bóle brzucha.
Pestki arbuza stanowią dobre źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają m.in. witaminy z grupy B, fosfor, magnez, mangan, cynk, potas, wapń oraz żelazo. Olej z pestek arbuza składa się głownie z kwasu linolowego.
Najbardziej popularne jest spożywanie pestek arbuza w wersji prażonej.
Pestki arbuza, za sprawą obecnych w nich związków, działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwbólowo. Zawierają argininę, która wspiera regulację ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia. Nie bez znaczenia dla serca jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych (nasiona zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Arginina jest ważna także dla osób czynnie uprawiających sport, ponieważ przyspiesza regenerację komórek mięśniowych dzięki ich lepszemu dotlenianiu.
Pestki arbuza są też bogate w żelazo i minerały, które wzmacniają funkcje odpornościowe. Witaminy z grupy B również wspierają organizm w tym zakresie, ale też wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego. W prawidłowej pracy układu nerwowego bierze udział także m.in. tryptofan. Aminokwasy, jakie znajdziemy w pestkach arbuza, polepszają koncentrację oraz zmniejszają zmęczenie wynikające z wytężonej pracy intelektualnej. Flawonoidy oraz rozpuszczalny błonnik regulują z kolei poziom cukru we krwi.
Pestkom arbuza przypisuje się również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także wspierające pracę nerek i regenerowanie wątroby. Co więcej, ich spożywanie, a także stosowanie w formie oleju przynosi korzyści skórze i włosom.
Pestki arbuza wykorzystuje się na różne sposoby. Można z nich otrzymać np. mąkę. Mąka z pestek arbuza może służyć jako dodatek do jogurtu, płatków śniadaniowych czy wypieków. Z pestek arbuza pozyskuje się także olej.
Olej z pestek arbuza składa się głownie z kwasu linolowego, poza tym zawiera kwas oleinowy, palmitynowy oraz stearynowy. Dobrze sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w łazience - przy pielęgnacji skóry i włosów. Przeznaczony jest do wszystkich typów cery. Dobrze nawilża i nie zatyka porów. Wysoka zawartość antyoksydantów wpływa na spowolnienie efektów starzenia, a także poprawę jędrności i zdrowia skóry. Można go dodawać do kosmetyków, może być wykorzystywany w aromaterapii oraz podczas masażu całego ciała.
Najczęściej jednak pestki arbuza praży się na patelni lub piecze w piekarniku, często są posypywane ziołami. Tak przygotowane mogą stanowić wartościową przekąskę między posiłkami. Można je też dodawać do zup lub sałatek.
CZYTAJ TAKŻE:
Owoce, które pomagają w odchudzaniu. Podkręcają metabolizm, przyspieszają spalanie tłuszczu
Dlaczego warto jeść młode ziemniaki? Są zdrowsze, niż myślisz i wcale nie tuczą
Makaron bez kalorii i z zerowym IG. Nie tuczy, wspiera jelita, obniża cukier