Pij, by poprawić poziom żelaza. Objawy anemii zaczną ustępować

Ogólne osłabienie, sucha skóra, wypadanie włosów i blada cera to tylko niektóre objawy, które towarzyszą osobom zmagającym się z niedokrwistością. Niski poziom hemoglobiny może upośledzić działanie całego organizmu, dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Oprócz leczenia farmakologicznego, do codziennej diety warto włączyć produkty, które ułatwią przyswajanie żelaza i poprawią wyniki krwi.

Anemia z niedoboru żelaza

Anemia, czyli niedokrwistość, to zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi wraz ze spadkiem hematokrytu oraz liczby erytrocytów. Obniżenie tych parametrów powoduje, że krew ma mniejszą zdolność do transportowania tlenu w organizmie, a w konsekwencji tego - niedotleniony jest cały organizm.

Objawy anemii na skórze i w ustach

Osoby, które cierpią na niedokrwistość, często mają problem z pamięcią i koncentracją, odczuwają przewlekłe zmęczenie, są senne i łatwo się męczą.

Anemię widać także na zewnątrz - włosy stają się łamliwe i wypadają, pogarsza się kondycja paznokci, a skóra staje się sucha. Bladość dotyczy nie tylko skóry, ale także śluzówek w jamie ustnej, może pojawić się pieczenie warg i języka.

Reklama

Długotrwałe, słabsze niedotlenienie organizmu pogarsza także kondycję fizyczną, pacjenci mogą odczuwać kołatanie serca, jego przyspieszoną akcję a także mogą występować duszności po większej aktywności.

To alarmujące objawy, które przede wszystkim powinny skłonić do wykonania podstawowego badania morfologii krwi, jak i zmotywować do wprowadzenia zmian w sposobie żywienia. Istnieje wiele produktów spożywczych które są bogate w żelazo oraz witaminy ułatwiające jego wchłanianie, dlatego warto wiedzieć, co pić, by w naturalny sposób poprawić wyniki krwi.

Koktajle naładowane witaminą C

Witamina C jest niezastąpiona w wielu procesach, jakie zachodzą w organizmie. Jest jedną z tych, które ułatwiają wchłanianie żelaza z pokarmu do przewodu pokarmowego, dlatego ważne jest, by zadbać o jej prawidłowy poziom.

Witamina C jest też zdolna do uwalniania żelaza z ferrytyny, czyli białka, które jest odpowiedzialne za magazynowanie żelaza. Następnie żelazo łączy się z białkiem, które umożliwia przedostanie się żelaza z krwi do tkanek konkretnych narządów.

Do codziennej diety dobrze jest zatem włączyć koktajle z owocami i warzywami o jej wysokiej zawartości. Doskonałym wyborem będzie przygotowanie koktajlu na bazie owoców kiwi, truskawek, pomarańczy czy grejpfrutów. To dobry wybór na drugie śniadanie - zdrowy, sycący i pełen cennych witamin.

Spirulina źródłem żelaza i witamin z grupy B

Dla osób, które dążą do poprawy wyników hemoglobiny, dobrym wyborem będzie spirulina. To alga morska, która zawiera duże ilości białka, witaminy z grupy B, a także selen, żelazo, miedź i cynk. Chociaż najczęściej wykorzystywana jest przez osoby, które dążą do zmniejszenia masy ciała, to jest wskazanym suplementem dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą i wysokim cholesterolem.

Spirulina może pomóc w poprawie wyników krwi właśnie za sprawą żelaza oraz witamin z grupy B, które również usprawniają jego wchłanianie. Spirulinę można kupić jako gotowy suplement w tabletkach, lub w postaci proszku - można dodać go do jogurtu, owsianki czy soków.

Zielone smoothie na zdrową krew

W analizowaniu produktów bogatych w żelazo, czy inne pierwiastki poprawiające wyniki krwi, nie należy zapominać o warzywach. Te liściaste zawierają najwięcej żelaza, które łatwo przyswaja się z jelit. Dla osób, które nie przepadają za szpinakiem na kanapce czy pietruszką w rosole, dobrą alternatywą będą zielone smoothie.

Dobry połączeniem będą liście szpinaku, natka pietruszki, jabłko, banan oraz kubek kefiru lub maślanki. Zblendowane składniki są smaczne, smoothie jest słodkie, a do organizmu trafiają pierwiastki korzystnie działające na krew.

Innymi warzywami zasługującymi na uwagę są: kapusta, jarmuż, papryka, buraki a nawet koper.

Napar z ziół na anemię

W sklepach zielarskich, aptekach czy sklepach internetowych można zakupić gotowe mieszanki ziół, które korzystnie wpływają na poziom hemoglobiny we krwi, usprawniają wchłanianie żelaza, a tym samym są doskonałym uzupełnieniem leczenia  niedokrwistości.

Wśród ziół najczęściej zalecanych w przypadku anemii, są mięta, melisa, ale także pokrzywa, liść porzeczki, kwiatostan głogu czy mniszek lekarski. Napary należy pić dwa razy dziennie, by uzyskać efekt.

W każdym sposobie najważniejsza jest jedna zasada - regularność. Długotrwałe zmiany w codziennej diecie nie tylko poprawią wyniki krwi, ale wpłyną także na ich utrzymanie. Niedokrwistość oraz sposoby jej leczenia zawsze powinny być początkowo ustalone z lekarzem rodzinnym, a suplementy nie mogą stanowić jedynego sposoby leczenia "na własną rękę".

CZYTAJ TAKŻE:

RBC, HGB, WBC w morfologii krwi. Co oznaczają? Jak interpretować wyniki?

Niedobór witaminy C to nie tylko spadek odporności. Objawy zobaczysz w ustach i na skórze

Zdrowsza cera, brak cellulitu i lepsze krążenie. Tak wykorzystaj fusy po kawie


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: anemia | niedokrwistość | żelazo niedobór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL