Płatki drożdżowe nieaktywne wspomogą jelita, zbiją cholesterol, wzmocnią włosy

Dobroczynne właściwości płatków drożdżowych przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności tego produktu. W Polsce chętnie sięgają po nie już nie tylko wegetarianie. Z uwagi na niską cenę, niepowtarzalny smak i liczne wartości odżywcze do codziennej diety systematycznie wprowadza je coraz więcej miłośników zdrowego odżywiania. Lista zalet płatków drożdżowych jest długa. Przypominamy więc, na co pomagają płatki drożdżowe nieaktywne i jakie mogą być przeciwwskazania do ich stosowania.

Wartości odżywcze płatków drożdżowych. Ile mają kalorii?

Płatki drożdżowe są pozyskiwane z drożdży Saccharomyces cerevisiae, które zostały poddane procesowi inaktywacji poprzez suszenie w odpowiednich warunkach. Wyróżnia je jasny kolor i charakterystyczny serowo-orzechowy posmak. Do ich zakupu Polaków powinny zachęcić przede wszystkim zdrowotne wartości odżywcze płatków drożdżowych

Płatki drożdżowe zawierają liczne minerały i przeciwutleniacze, a także witaminy z grupy B takie jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6) czy kwas foliowy (B9). W ich składzie znajdziemy wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź, chrom i selen, a także błonnik. 

Reklama

Przede wszystkim warto je jednak stosować z uwagi na fakt, iż są doskonałym źródłem białka roślinnego, które powinniśmy spożywać regularnie, będąc również na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Stąd stosowanie tego lekkiego produktu dietetycy zalecają przede wszystkim osobom poszukującym alternatywnych źródeł białka

Nieaktywne płatki drożdżowe zawierają ok. 344 kcal w 100 g produktu, przy czym warto wiedzieć, że kalorie te pochodzą:

  • w 53 proc. z białka,
  • w 38 proc. z węglowodanów, 
  • w 9 proc. z tłuszczy.

Na jelita, piękne włosy i paznokcie. Właściwości płatków drożdżowych nieaktywnych

Z uwagi na powyższe zalety produkt ten warto stosować regularnie, aby z jego pomocą zadbać o własne zdrowie. Zawartość białka roślinnego pomaga zadbać o prawidłową budowę i naprawę tkanek. Pełni także rolę enzymów, hormonów i przeciwciał. To jednak dopiero początek cennych właściwości płatków drożdżowych nieaktywnych

Nie bez znaczenia dla ciała człowieka jest również zawarty w ich składzie błonnik, który odpowiada za prawidłowe trawienie i wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. 

Witaminy z grupy B pełnią natomiast kluczową rolę w procesach metabolicznych naszego organizmu. Dzięki ich regularnemu spożywaniu kontrolujemy pracę układu nerwowego, układu immunologicznego i wspomagamy procesy energetyczne. Ponadto wzmacniamy także włosy, paznokcie i poprawiamy ogólną kondycję skóry. 

Na co pomagają płatki drożdżowe nieaktywne? Ten produkt ma wiele zalet

Lista zalet płatków drożdżowych jest naprawdę długa, dlatego warto wyszczególnić najważniejsze zalety tego niedrogiego, bezglutenowego superfoodu. Zatem, na co pomagają płatki drożdżowe nieaktywne? 

Płatki drożdżowe nieaktywne: 

  • wspomagają układ sercowo-naczyniowy,
  • wspomagają układ pokarmowy,
  • wspomagają odporność organizmu,
  • wspomagają naprawę uszkodzonych komórek,
  • wspomagają apetyt,
  • działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo,
  • obniżają poziom złego cholesterolu we krwi,
  • pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci,
  • redukują oznaki starzenia skóry. 

Nie tylko do sałatek. Płatki drożdżowe nieaktywne - do czego i jak stosować?

Płatki drożdżowe nieaktywne mogą urozmaicić wiele dań. Z uwagi na serowo-orzechowe nuty w połączeniu z wyczuwalnym smakiem umami z powodzeniem można wykorzystać je zarówno do potraw mięsnych, jak i warzywnych. Sprawdzą się np. jako dodatek "na surowo" do sałatek, a także jako uzupełnienie makaronów czy zup. 

Produkt rewelacyjnie komponuje się z zapiekankami, tartami, pasztetami warzywnymi czy pastami kanapkowymi. Bez problemu można również zagęszczać nim sosy lub stosować jako posypkę do ziemniaków. 

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzienna zalecana dawka spożycia płatków drożdżowych nieaktywnych wynosi maksymalnie trzy łyżki, z czego jedna waży ok. 6 g i zawiera 21 kcal. Na pewno nie jest to bomba kaloryczna, więc bez obaw mogą sięgać po nie również osoby na diecie redukcyjnej. 

Płatki drożdżowe można kupić już za ok. 11 zł. 

Płatki drożdżowe nieaktywne - przeciwwskazania. Te osoby powinny uważać

Przeciwwskazania do stosowania płatków drożdżowych nieaktywnych najczęściej ograniczają się do osób z alergią lub nietolerancją pokarmów. Jest to produkt stosunkowo zdrowy, bezpieczny nawet dla osób zmagających się z celiakią czy nietolerancją glutenu. Jednak wyłącznie wtedy, gdy jest pozbawiony dodatków takich jak sól czy mąka, o które bywa sporadycznie urozmaicany. 

Trzeba więc dokładnie czytać etykiety w delikatesach i pamiętać o tym, aby dzienne spożycie błonnika zwiększać stopniowo. Zbyt duża ilość płatków drożdżowych dostarczona organizmowi może u niektórych osób doprowadzić do wystąpienia dyskomfortu trawiennego. W takiej sytuacji warto jednak pić dużo wody, a w przypadku braku poprawy samopoczucia udać się do lekarza.   

CZYTAJ TAKŻE:

Najlepsza dla kości, stawów i włosów. Niepozorny deser to źródło kolagenu

Jak zrobić oprysk z drożdży i mleka na pomidory i ogórki? Jak go stosować?

Takie włosy to zmora wielu kobiet. Pomoże magiczny specyfik za grosze

Zobacz także: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: superfoods | dieta wegańska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL