Post przerywany może być niebezpieczny? Najnowsze badania mówią jasno
Wyniki badań przedstawione na tegorocznej sesji naukowej Epidemiology and Prevention Lifestyle and Cardiometabolic American Heart Association wywołały prawdziwą burzę w świecie dietetyki. Kwestionują teorię o dobroczynnym wpływie postu przerywanego na zdrowie. Według nich okno żywieniowe 16/8 może drastycznie zwiększyć ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Post przerywany (IF - Intermittent Fasting) to jedna z najpopularniejszych diet odchudzających ostatnich lat. Jest to sposób odżywiania polegający na cyklicznym przeplataniu okresów jedzenia z okresami postu. W przeciwieństwie do tradycyjnych diet IF nie skupia się na liczeniu kalorii ani makroelementów, ale na wyznaczaniu okien czasowych, w których można spożywać posiłki.
Najczęściej polecane przez influencerów dietetycznych jest ośmiogodzinne okno żywieniowe i szesnastogodzinny post.
Przywołane na wstępie badania wpływu postu przerywanego na zdrowie serca nie są pierwszymi, jakie przeprowadzono. Jednak do tej pory nie badano skutków długoterminowych, a wyniki sugerowały wręcz, że post przerywany wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego.
Tym razem zespół badawczy miał do dyspozycji dane o stanie zdrowia 20 tys. dorosłych Amerykanów. Naukowcy dokonali przeglądu informacji na temat wzorców żywieniowych uczestników corocznych badań National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 2003-2018 i porównali je z danymi dotyczącymi osób, które zmarły w USA od 2003 roku do grudnia 2019 roku, pochodzącymi z Krajowego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Baza danych Indeksu Śmierci. Grupa testowa była zróżnicowana wiekowo, płciowo i rasowo.
Na podstawie tych danych ustalono, że u osób, które spożywały posiłki przez mniej niż 8 godzin dziennie, ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było aż o 91 proc. wyższe. W przypadku osób, które spożywały posiłki w ciągu mniej niż 10 godzin na dobę, ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu i chorób układu krążenia wyniosło 66 proc. Natomiast osoby, które spożywały posiłki w przedziale szesnastogodzinnym lub dłuższym wskaźnik ryzyka śmiertelności okazał się niższy.
Warto zauważyć, że badania opierały się o dane ankietowe z minimum ośmiu lat. Dlatego możemy mówić o obserwacji długoterminowych skutków stosowania postu przerywanego. Jednak autor badania dr Victor Wenze Zhong podkreśla, że "chociaż w badaniu zidentyfikowano związek między ośmiogodzinnym oknem żywieniowym a śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych, nie oznacza to, że jedzenie ograniczone w czasie spowodowało śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych".
Sami autorzy najnowszego badania wskazują na ograniczenia, jakie niesie za sobą analiza danych z ankiet wypełnianych przez pacjentów. W przyszłości z pewnością przeprowadzone zostaną testy, które wezmą pod uwagę również przyczyny biologiczne leżące u podstaw powiązań między ograniczonym czasowo harmonogramem posiłków a zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób kardiologicznych.
Jednak już opublikowane w tym roku wnioski skłaniają do większej ostrożności w doborze planów żywieniowych i diet. Sugerują również, że post przerywany nie jest dobrym kierunkiem dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory.
Wybierając sposób odżywiania, a szczególnie dietę odchudzającą warto wziąć pod uwagę długoterminowe skutki. Nawet jeśli zmiana nawyków przyniesie korzyści w postaci utraty wagi, to może spowodować trwałe zmiany w organizmie.
Dlatego najlepszym kierunkiem jest pełnowartościowa dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną. Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zachowanie równowagi w rachunku energetycznym (spożywanych i spalanych kalorii).
W przypadku pacjentów kardiologicznych i osób z grup ryzyka wystąpienia zawałów i udarów, dobrą drogą jest konsultowanie diety z lekarzem. Tutaj nie ma miejsca na eksperymenty, a regularne badania i stosowanie do zaleceń medycznych mogą uchronić cię przed nagłą śmiercią.
Dieta oparta na stosowaniu okna żywieniowego miała do tej pory dobrą prasę. Jednak z medycznego punktu widzenia nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Jakie grupy osób nie powinny stosować postu przerywanego?
Choć jednym z efektów postu przerywanego miała być regulacja poziomu cukru we krwi, to wśród przeciwwskazań medycznych dla okna żywieniowego jest cukrzyca. Diabetycy, zwłaszcza ci, którzy przyjmują insulinę lub inne leki obniżające poziom cukru we krwi, mogą doświadczać hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi) podczas postu. Warto również brać pod uwagę, że post przerywany może zakłócać równowagę hormonalną. A to może prowadzić do pogłębiania zaburzeń metabolicznych.
Osoby z niedowagą mogą nie dostarczać organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych podczas postu, co może pogorszyć ich stan zdrowia. Kolejna grupa to osoby z zaburzeniami odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia - mogą być narażone na ryzyko nawrotu choroby.
Postu przerywanego nie powinny również stosować kobiety w ciąży i matki karmiące ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Z podobnych przyczyn okno żywieniowe nie jest odpowiednie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. W tych przypadkach może dochodzić do niedoborów składników odżywczych, złego samopoczucia i spadku energii.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta 80 na 20 jest skuteczna i łatwa. Pozwala schudnąć nawet 15 kilogramów
Co to jest i skąd się bierze insulinooporność?
Opracowano dietę długowieczności. Oto co masz jeść, kiedy i jak