Reguluje glikemię, pomaga schudnąć, zastępuje mięso. Unikaj przy wrażliwych jelitach

Fasola pochodzi z Ameryki Łacińskiej, gdzie była uprawiana już 7 tysięcy lat temu. Do Europy zawitała w XVI wieku, choć w Polsce była pierwotnie sadzona jako roślina... ozdobna. Do celów kulinarnych zaczęto wykorzystywać ją dopiero kilkadziesiąt lat później i szybko zdano sobie sprawę z jej pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jakie konkretnie korzyści przyniesie nam jej regularne jedzenie i kto powinien jej unikać? Sprawdź!

Czerwona fasola — wartości odżywcze

W 100 gramach czerwonej fasoli dostarczymy do organizmu 337 kcal. Podstawowe wartości odżywcze tej odmiany prezentują się następująco:

  • węglowodany - 61,3 g;
  • białko - 22,5 g;
  • tłuszcze - 1,06 g.

Bez wątpienia jedną z substancji w tym warzywie, która ma pozytywny wpływ na nasz organizm, jest błonnik. W 100 g czerwonej fasoli jest go ponad 15 g, a dzienne zapotrzebowanie to o 10 g więcej. Wystarczy jedna szklanka nasion (ok. 180 g), aby zapewnić odpowiednie ilości tej istotnego dla funkcjonowania układu pokarmowego substancji.

Reklama

Poza błonnikiem czerwona fasola dostarcza wielu innych mikro- i makroelementów. To przede wszystkim koktajl witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), ale także witamina CK. To także źródło wielu pierwiastków, które biorą udział w wielu procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to przede wszystkim potas magnez, ale także wapńżelazo sód

Jakie właściwości zdrowotne ma czerwona fasola?

Jak skład odżywczy czerwonej fasoli przekłada się w praktyce na nasze zdrowie, kiedy włączymy ją do diety? 

1. Regulacja poziomu cukru we krwi

Zbyt wysokie stężenie cukru, które utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do wielu bardzo groźnych chorób — zaczynając od cukrzycy, a kończąc na chorobach układu krążenia. Pomimo dużej ilości węglowodanów, są to w większości związki o dłuższym okresie uwalniania. Do tego czerwona fasola ma niski indeks glikemiczny — w zależności od konkretnych odmian i sposobu przyrządzenia mieści się on w granicach 25-35 IG.

Dzięki swoim właściwościom czerwona fasola jest często zalecana osobom z cukrzycą typu 2, a także cierpiącym na insulinooporność.

2. Pomoc w zrzucaniu wagi

Badanie z udziałem osób otyłych, którym do diety dołączono rośliny strączkowe, w tym czerwoną fasolę dały klarowne rezultaty. Taka dieta pozwala przyspieszyć tempo zrzucania nadmiarowych kilogramów. Dodatkowo pomiary cholesterolu, które były jednym z elementów eksperymentu, wykazały znaczne obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL.

Fasola, ze względu na dużą zawartość węglowodanów o długim okresie uwalniania pozwala szybciej zaspokoić głód i na dłużej wyeliminować ponowne nasilenie się apetytu. W bazach medycznych można znaleźć kilkanaście artykułów dotyczących wpływu spożycia fasoli na proces chudnięcia.

 

Pomimo braku jednoznacznego określenia mechanizmów, które są za to odpowiedzialne, wyniki większości z nich potwierdziły zauważalne i pozytywne efekty włączenia roślin strączkowych do diet odchudzających. Prawdopodobnie jest to skumulowany efekt różnych substancji — błonnika, konkretnych rodzajów białek i węglowodanów, a także substancji antyodżywczych. 

Te, choć zazwyczaj wymieniane w gronie  szkodliwych, mogą utrudniać przyswajanie niektórych związków, a w konsekwencji zmniejszyć ilość przyjętych kalorii. Niestrawione resztki pomoże usunąć błonnik. Nie bez znaczenia jest też na pewno bardzo niska zawartość tłuszczu w nasionach fasoli.

3. Wsparcie dla układu nerwowego

Czerwoną fasolę warto docenić za dużą zawartość witaminy B1, czyli tiaminy. W 100 g produktu znajdziemy jej ok. 0,6 mg, czyli ponad połowę dziennego zapotrzebowania. Choć niedobory tiaminy nie są częste, zwykle wytwarzają się na skutek niedożywienia i nadużywania alkoholu, to mogą prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji na poziomie neurologicznym.

Badania wykazały, że zbyt mała suplementacja tej konkretnej witaminy może prowadzić do szeregu zaburzeń związanych z układem nerwowym, chronicznego osłabienia, skurczy mięśni, ale również zaburzeń pamięci i stanów depresyjnych.

Czy czerwona fasola z puszki jest zdrowa?

Często uważa się, że dania z puszki nie są zbyt zdrowym wyborem. Czy tak samo jest w przypadku fasoli? Głównym zarzutem podnoszonym w stosunku do tego rodzaju żywności jest pokrywanie wewnętrznej strony puszek substancjami, wśród których znajduje się bisfenol A (BPA).

Niektóre opracowania wskazują, że BPA może być czynnikiem kancerogennym (rakotwórczym), inne zwracają uwagę na fakt, że chemiczna budowa bisfenolu jest zbliżona do żeńskich hormonu płciowych — estrogenów. W rzeczywistości nie są to dowody na szkodliwość, ale na brak wystarczającej ilości badań w tym temacie. Co więcej, wiele firm zajmujących się produkcją puszek do kontaktu z żywnością wycofało się ze stosowania BPA.

Warto też zdawać sobie sprawę, że ten sam bisfenol A może być też używany do produkcji puszek na napoje gazowane, skondensowane mleko czy piwo. Zdrowy rozsądek podpowiada, że żywności puszkowanej, jak każdej innej, po prostu nie należy nadużywać. 

Zdecydowanie więcej szkody może przynieść próba zjedzenia fasoli na surowo (ta w puszkach jest już ugotowana i gotowa do spożycia). Wszystko przez związek chemiczny — fitohemoaglutyninę. To substancja silnie toksyczna dla wszystkich organizmów jednożołądkowych, w tym ludzi. Spożycie nawet niewielkiej ilości surowej czerwonej fasoli z dużym prawdopodobieństwem zakończy się wymiotami i biegunką. 

Czerwona fasola — przeciwwskazania

Odpowiednio przyrządzona fasola nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Nie można natomiast pominąć aspektu substancji antyodżywczych, które zostały wspomniane powyżej. Mimo możliwych pozytywnych efektów u osób, które starają się schudnąć, duże ilości kwasu fitynowego, inhibitorów proteazy czy tzw. blokerów skrobi nie są pożądane w diecie.

Wszystkie wymienione związki redukują zdolność układu pokarmowego do wchłaniania niezbędnych minerałów z pożywienia, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do niedoborów. Remedium na ich działanie jest gotowanie, dodatkowy efekt da moczenie nasion przez kilka godzin przed obróbką termiczną.

Czerwona fasola, tak jak większość roślin strączkowych, często prowadzi do dolegliwości gastrycznych — wzdęć, gazów, biegunek i bólu brzucha. Za takie działanie odpowiadają enzymy — alfa-galaktozydy. Z ich powodu czerwona fasola zalicza się do grupy produktów FODMAP, których powinny unikać osoby z problemami trawiennymi, np. cierpiące na zespół jelita drażliwego.

CZYTAJ TAKŻE:

Włosi się nią zajadają. Reguluje pracę jelit, wspomaga wątrobę i obniża ciśnienie

Zdrowsza od mąki. Obniża cholesterol i cukier, wzmacnia kości, nie ma glutenu

Wspomagają pracę serca, działają antynowotworowo. Jedz tyle każdego dnia



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: fasola | fasola właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL