Tworzy niebezpieczne połączenia. Włączenie go do diety może kosztować zdrowie
Wybierany jest zdecydowanie rzadziej niż pomarańcza, bo, w przeciwieństwie do niej, ma wyczuwalną nutę goryczki. Od czasu do czasu warto jednak sięgać po grejpfruta, bo nie tylko wzmacnia on odporność i wspomaga odchudzanie, ale także działa oczyszczająco, wpływając korzystnie na pracę nerek oraz wątroby. Niestety nie wszyscy mogą go spożywać. Sprawdź, jakie osoby kategorycznie powinny unikać grejpfrutów, a także, z jakimi lekami grejpfrutów nie można łączyć. Lista jest długa.
Grejpfrut szkodzi osobom mającym refluks. To dlatego, że jest z natury kwaśny. Grejpfrut zwiększa kwasowość soków trawiennych, a zawarta w nim witamina C dodatkowo stymuluje produkcję soków żołądkowych. Spożywając grejpfruty przy refluksie, możemy spodziewać się m.in. wystąpienia zgagi.
Same pestki lub wyciąg z miąższu z grejpfruta mogą być stosowane w leczeniu wrzodów żołądka. Wykazano, że grejpfrut jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które likwidują wolne rodniki uszkadzające komórki, a także, że zapewnia organizmowi dawkę związków przeciwbakteryjnych.
Grejpfrut może zaszkodzić także osobom z infekcją nerek. To dlatego, że owoc zawiera w swoim składzie potas, który trudno usunąć z organizmu, gdy nerki nie działają prawidłowo i mają problem z odpowiednim filtrowaniem. Nadmiar potasu może spowodować nawet zagrożenie życia.
Jeśli nerki są zdrowe, grejpfrut może być obecny w diecie.
Grejpfruty zawierają w swoim składzie furanokumaryny. Substancje te blokują cytochrom P450, który odpowiedzialny jest za rozkładanie leków. Furanokumaryny powodują niemożność rozkładu niektórych środków leczniczych w wątrobie i w jelicie cienkim.
Oto lista leków, których nie wolno łączyć z grejpfrutem:
- blokery kanału wapniowego - w połączeniu z grejpfrutem mogą obniżyć ciśnienie, spowodować bóle głowy i przyspieszyć akcję serca;
- leki przeciwhistaminowe - połączenie tych leków z grejpfrutem może spowodować zaburzenie rytmu serca;
- leki przeciwwirusowe - mogą wystąpić ogólne osłabienie i bóle głowy;
- leki immunosupresyjne - zażycie ich z grejpfrutem może spowodować drgawki, miopatię, drżenie kończyn lub podwyższenie ciśnienia;
- statyny - po połączeniu z sokiem grejpfrutowym możemy spodziewać się miopatii, drgawek, biegunki, świądu skóry, a nawet zaburzeń widzenia;
- benzodiazepiny - połączenie z grejpfrutem jest groźne, ponieważ może wystąpić m.in. depresja oddechowa.
Złym połączeniem jest także grejpfrut i tabletki antykoncepcyjne, a to ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, tj. biegunki czy ryzyka zakrzepicy. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nie zostanie zaburzona.
Pora dnia dla spożywania grejpfruta nie ma znaczenia. Grejpfruty możemy jeść zarówno rano, po południu, jak i wieczorem.
Jedzenie grejpfruta wieczorem nie zaszkodzi w procesie odchudzania, może nawet go wspomóc. Grejpfrut to niskokaloryczny owoc, w przeciwieństwie np. do banana.
Ponadto jedzenie grejpfruta na noc zapewnia spokojny i głęboki sen. Odpowiada za to tryptofan - aminokwas, który występuje w grejpfrucie.
CZYTAJ TAKŻE:
Które owoce najbardziej tuczą, a które owoce są najzdrowsze?
Usuwa toksyny i dostarcza mnóstwa witaminy C. Jedz, gdy chorują nerki, unikaj przy cukrzycy