Tworzy niebezpieczne połączenia. Włączenie go do diety może kosztować zdrowie

Wybierany jest zdecydowanie rzadziej niż pomarańcza, bo, w przeciwieństwie do niej, ma wyczuwalną nutę goryczki. Od czasu do czasu warto jednak sięgać po grejpfruta, bo nie tylko wzmacnia on odporność i wspomaga odchudzanie, ale także działa oczyszczająco, wpływając korzystnie na pracę nerek oraz wątroby. Niestety nie wszyscy mogą go spożywać. Sprawdź, jakie osoby kategorycznie powinny unikać grejpfrutów, a także, z jakimi lekami grejpfrutów nie można łączyć. Lista jest długa.

Na co szkodzi grejpfrut? Grejpfrut a refluks

Grejpfrut szkodzi osobom mającym refluks. To dlatego, że jest z natury kwaśny. Grejpfrut zwiększa kwasowość soków trawiennych, a zawarta w nim witamina C dodatkowo stymuluje produkcję soków żołądkowych. Spożywając grejpfruty przy refluksie, możemy spodziewać się m.in. wystąpienia zgagi

Same pestki lub wyciąg z miąższu z grejpfruta mogą być stosowane w leczeniu wrzodów żołądka. Wykazano, że grejpfrut jest skarbnicą przeciwutleniaczy, które likwidują wolne rodniki uszkadzające komórki, a także, że zapewnia organizmowi dawkę związków przeciwbakteryjnych.

Reklama

Grejpfrut a nerki. Kiedy szkodzi?

Grejpfrut może zaszkodzić także osobom z infekcją nerek. To dlatego, że owoc zawiera w swoim składzie potas, który trudno usunąć z organizmu, gdy nerki nie działają prawidłowo i mają problem z odpowiednim filtrowaniem. Nadmiar potasu może spowodować nawet zagrożenie życia. 

Jeśli nerki są zdrowe, grejpfrut może być obecny w diecie. 

Jakich leków nie wolno łączyć z grejpfrutem?

Grejpfruty zawierają w swoim składzie furanokumaryny. Substancje te blokują cytochrom P450, który odpowiedzialny jest za rozkładanie leków. Furanokumaryny powodują niemożność rozkładu niektórych środków leczniczych w wątrobie i w jelicie cienkim.

Oto lista leków, których nie wolno łączyć z grejpfrutem:

  • blokery kanału wapniowego - w połączeniu z grejpfrutem mogą obniżyć ciśnienie, spowodować bóle głowy i przyspieszyć akcję serca;
  • leki przeciwhistaminowe - połączenie tych leków z grejpfrutem może spowodować zaburzenie rytmu serca;
  • leki przeciwwirusowe - mogą wystąpić ogólne osłabienie i bóle głowy;
  • leki immunosupresyjne - zażycie ich z grejpfrutem może spowodować drgawki, miopatię, drżenie kończyn lub podwyższenie ciśnienia;
  • statyny - po połączeniu z sokiem grejpfrutowym możemy spodziewać się miopatii, drgawek, biegunki, świądu skóry, a nawet zaburzeń widzenia;
  • benzodiazepiny - połączenie z grejpfrutem jest groźne, ponieważ może wystąpić m.in. depresja oddechowa.

Złym połączeniem jest także grejpfrut i tabletki antykoncepcyjne, a to ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, tj. biegunki czy ryzyka zakrzepicy. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nie zostanie zaburzona. 

Jedzenie grejpfruta a pora dnia

Pora dnia dla spożywania grejpfruta nie ma znaczenia. Grejpfruty możemy jeść zarówno rano, po południu, jak i wieczorem.

Jedzenie grejpfruta wieczorem nie zaszkodzi w procesie odchudzania, może nawet go wspomóc. Grejpfrut to niskokaloryczny owoc, w przeciwieństwie np. do banana. 

Ponadto jedzenie grejpfruta na noc zapewnia spokojny i głęboki sen. Odpowiada za to tryptofan - aminokwas, który występuje w grejpfrucie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Które owoce najbardziej tuczą, a które owoce są najzdrowsze?

Usuwa toksyny i dostarcza mnóstwa witaminy C. Jedz, gdy chorują nerki, unikaj przy cukrzycy

Grejpfrut i jego odchudzające działanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL