Zastąp nim mięso. Obniży cholesterol i ciśnienie, ochroni przed osteoporozą
Tofu to podstawa diety każdego weganina, jednak ser ten powinny włączyć do codziennej diety także osoby spożywające mięso. Dlaczego? Tofu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych - obniża "zły" cholesterol, łagodzi objawy menopauzy, chroni przed osteoporozą. Poznaj też inne powody, dla których warto sięgać po ten produkt.
Tofu to ser, który produkowany jest z mleka sojowego. Powstaje w procesie koagulacji, czyli oddzielenia białka sojowego od serwatki. Niektórym może się wydawać, że to stosunkowo nowy produkt, jednak tak naprawdę tofu znane jest od wieków. Ten rodzaj sera spożywano już w VI-VIII wieku, głównie w Azji Wschodniej. Legenda głosi, że tofu wywodzi się z Chin. Tamtejszy kucharz miał przez przypadek połączyć mleko sojowe z nigari, czyli solanką.
Tofu posiada bardzo delikatny smak. Niektóre osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym gatunkiem sera, twierdzą nawet, że nie ma ono żadnego smaku. Z tego powodu kluczowy jest sposób przygotowania tofu. Aby nadać mu więcej charakteru, ser można marynować lub mocno przyprawić.
Wyróżnić można dwa rodzaje tofu - tofu regularne i tofu jedwabne.
Tofu regularne nazywane jest inaczej twardym. Ze względu na swoją strukturę doskonale wchłania przyprawy, dlatego dobrze sprawdza się do marynowania. Tofu twarde z powodzeniem można kroić (nawet w bardzo małe kawałki), a także piec lub poddawać innym obróbkom termicznym.
Tofu jedwabne jest dużo delikatniejsze, dlatego wymaga więcej ostrożności. Zdecydowanie trudniej je kroić i smażyć.
Tofu to doskonałe źródło białka. Ser ten bogaty jest także w wapń, potas, fosfor, żelazo, cynk i selen oraz witaminy z grupy B. W jego składzie znaleźć można również bardzo cenne izoflawony, zwłaszcza genisteinę, daidzeinę oraz glyciteinę. Tofu nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i jest produktem w 100 proc. wegańskim.
Tofu wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Ze względu na wspomniane wyżej izoflawony tofu może działać przeciwnowotworowo. Chodzi zwłaszcza o raka piersi i raka prostaty. Co ciekawe, właściwości przeciwnowotworowe mają dotyczyć wszystkich produktów sojowych. Jak pokazują badania, osoby, które spożywają produkty sojowe przynajmniej raz w tygodniu, chorują na raka piersi, prostaty i żołądka nawet 50 proc. rzadziej.
Izoflawony odpowiadają także za obniżenie "złego" cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego, co pozwala zminimalizować ryzyko wielu chorób serca.
Inne właściwości przypisywane tofu to:
- łagodzenie objawów menopauzy,
- redukcja tłuszczu gromadzącego się w wątrobie,
- podwyższenie "dobrego" cholesterolu,
- zachowanie odpowiedniej masy ciała,
- ochrona przed osteoporozą,
- łagodzenie objawów PMS.
Głównym przeciwwskazaniem do spożywania tofu jest alergia na soję lub jakikolwiek inny składnik sera. Dużą ostrożność powinni zachować również pacjenci z chorobami tarczycy. Niektóre badania wskazują bowiem, że soja powodować może u nich podwyższone miana przeciwciał przeciwtarczycowych, a także takie objawy jak powiększenie tarczycy oraz zaparcia i osłabienie.
Tofu ma niski indeks glikemiczny. Wartość indeksu glikemicznego tofu wynosi 15. Oznacza to, że produkt ten może być spożywany przez pacjentów m.in. z cukrzycą typu 2, zaburzoną tolerancją glukozy i hipertriglicerydemią.
Tofu warto włączyć do diety także w przypadku chęci zgubienia nadprogramowych kilogramów. 100 g tofu zawiera tylko 76 kcal. Dodatkowo duża zawartość białka doskonale zastępuje np. kurczaka i daje długotrwałe uczucie sytości. Osoby na diecie powinny zwrócić jednak szczególną uwagę na sposób przygotowania tofu. Trzeba pamiętać, że smażenie sera, np. w głębokim tłuszczu, znacząco zwiększa jego kaloryczność. Dużo lepiej postawić np. na pieczone tofu.
Obecnie tofu zakupić można w większości sklepów spożywczych. Na rynku dostępne są zarówno sery naturalne, jak i już marynowane. Cena kostki tofu to zwykle ok. 5-10 zł.
CZYTAJ TAKŻE:
Trzy najzdrowsze śniadania świata. Skuś się, a schudniesz i poprawisz wyniki krwi