Złota fasola usuwa toksyny, zbija cholesterol, odchudza. To zdrowy zamiennik mięsa

Fasola mung, nazywana złotą fasolą, to drobne ziarenka o zielonym kolorze, który w trakcie gotowania zmienia się na brązowawy. To najpopularniejsza roślina strączkowa w Indiach (stosowana jest tam od setek lat), ale ze względu na swój bogaty skład i liczne zdrowotne właściwości wykorzystuje się ją dziś w wielu regionach świata. W czym tkwi jej sekret? Sprawdź, dlaczego warto włączyć ją do swojej diety.

Fasola mung - właściwości

Fasola mung to roślina strączkowa, z natury więc zawiera duże ilości białka, które jest łatwo przyswajalne. Stanowi przez to ważny składnik diety wegetariańskiej oraz wegańskiej, kobiet w ciąży, a także sportowców. Jest ona również cennym źródłem błonnika, wspomagającym odpowiednią dietę i regulującym pracę jelit.

Fasola mung zawiera wiele ważnych witamin, w tym witaminę A, witaminę C, witaminę E, witaminę K oraz te z grupy B, a także wapń, żelazo, miedź, mangan, magnez, cynk oraz potas. Ten bogaty skład sprawia, że świetnie oddziałuje ona na układ nerwowy, wspomaga w stanach rozdrażnienia oraz okresach długotrwałego stresu. Co więcej, dzięki obecności witaminy K przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, a także pomaga przy problemach z krzepnięciem krwi.

Reklama

Fasola mung ma niski indeks glikemiczny, dlatego często zalecana jest osobom chorym na cukrzycę. Zawarte w niej substancje dodatkowo wpływają na regulowanie poziomu cukru we krwi. Z właściwości tej rośliny korzystają także osoby, które mają problemy np. z wątrobą. Fasola mung wspomaga również procesy regeneracji, co więcej - zawiera roślinne substancje bioaktywne, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Stosowana jest także w celu spowolnienia procesów starzeniowych w organizmie.  

Na co dobra jest fasola mung?

Fasola mung wykorzystywana jest również w medycynie niekonwencjonalnej na wiele sposobów. Dzięki swoim właściwościom jest dobra na:

  • minimalizowanie objawów zatrucia,
  • redukcję złego cholesterolu,
  • usuwanie toksyn z organizmu,
  • wspomaganie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego,
  • zwalczanie nadkwasoty żołądka,
  • zwalczanie problemów trawiennych.

Oprócz tego fasola mung jest również dobra na odchudzanie i powinna być stałym elementem diety osób dbających o linię. Związane jest to z tym, że roślina jest źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit i wspomaga odchudzanie. Co więcej, z racji tego, że to produkt zawierający białko oraz błonnik, na długo pozostawia uczucie sytości po posiłku. Dzięki temu łatwiej nam trzymać się wyznaczonych pór jedzenia, bez podjadania, a to sprzyja utracie zbędnych kilogramów.

Wartości odżywcze fasoli mung

Fasola mung jest bardzo odżywczym i zdrowym pokarmem mającym niski indeks glikemiczny, który dla gotowanych ziaren wynosi ok. 30.

100 g tego produktu dostarcza 347 kcal i zawiera 62 g węglowodanów, 23 g białka i 16 g błonnika. Fasola mung zaspokaja także znaczną część dziennego zapotrzebowania na wiele witamin i składników mineralnych, o czym wspominaliśmy wyżej. 

Fasola mung - jak gotować?

Fasola mung jest dość łatwa w przygotowaniu. Nie zapominajmy o namoczeniu jej przed gotowaniem. Pozwoli to nam zneutralizować substancje antyodżywcze takie jak np. kwas fitynowy, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko problemów z układem pokarmowym po spożyciu. Fasolę mung powinno się namaczać przez ok. 8 godzin w chłodnej wodzie. Następnie dobrze ją płuczemy i gotujemy w nowej wodzie przez 30-40 minut. Wodę solimy dopiero pod koniec gotowania, co sprawi, że fasola nie będzie zbyt twarda. Chcąc sprawdzić, czy fasola mung jest gotowa do spożycia, najlepiej wyciągnąć jedno ziarenko i zobaczyć, czy się rozpada. Jeśli tak, to oznacza, że możemy ją jeść.  

Istotne jest także to, że ugotowane strączki można z powodzeniem mrozić, dzięki czemu będziemy je mieć zawsze pod ręką.

Fasola mung - jak jeść?

Fasolę mung można wykorzystać w kuchni na wiele sposób ze względu na jej delikatny, lekko orzechowy i słodkawy smak. Często dodawana jest ona do zup oraz wykorzystywana do tworzenia aromatycznych pasztetów roślinnych. Fasolę mung można jeść również w postaci pasty do kanapek, pulpetów lub burgerów wegetariańskich.

Dodatkowo fasola świetnie sprawdzi się jako składnik potraw i sałatek, w których znajduje się soczewica lub ciecierzyca. Z fasoli mung można również przyrządzić pesto, które podajemy z makaronem. W tym celu wystarczy zblendować fasolę z bazylią, oregano, pietruszką, czosnkiem oraz oliwą.

Fasola mung - przeciwwskazania

Fasola mung jest rośliną przynoszącą wiele korzyści naszemu organizmowi. Jednak nie każdy powinien ją spożywać, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania. Fasola mung może być szkodliwa w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób układu pokarmowego.

Oprócz tego z ostrożnością i stopniowo należy wprowadzać produkt do diety u alergików. Warto przy tym pamiętać, że nadmierne jej spożycie może wywołać pewne dolegliwości nawet u zdrowej osoby. Dzienna dawka fasoli mung nie powinna przekraczać trzech łyżek stołowych dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jedz, jeśli masz wrażliwy żołądek lub wysoki cholesterol. Lepszy od twarogu

Tych produktów nie jedz po 50. roku życia. Zachowasz zdrowie i młodość

Naukowcy doszli do niepokojących wniosków: Jedzenie frytek może prowadzić do depresji

Zobacz także: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: fasola właściwości | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL