Na co pomaga napar z liścia laurowego? Złagodzi ból i problemy gastryczne
Liść laurowy to jeden z najbardziej lubianych dodatków w polskiej kuchni. Mało kto jednak wie, że nie służy wyłącznie do gotowania - ma też właściwości lecznicze. Liść laurowy w formie naparu lub olejku wspiera pracę wątroby, obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu, a także działa moczopędne. Na co jest jeszcze dobry liść laurowy? Odpowiadamy.
Liść laurowy (inaczej liść bobkowy lub bobkowe ziele) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, głównie z Grecji. Liście powszechnie znane są jako przyprawa, która nadaje potrawom specyficzny smak. W Polsce stosuje się je powszechnie jako dodatek m.in. do zup, sosów, bigosu czy pieczeni. Mało kto wie, że ma właściwości lecznicze. Warto wiedzieć jednak, że liście bobkowe od wieków z powodzeniem wykorzystywane są również w formie zielarskiego wywaru i okładów.
Z rośliny tej pozyskiwany jest także olej laurowy. Działa przede wszystkim ściągająco i bakteriobójczo. Zakupić go można w drogeriach i sklepach zielarskich, jest też stosowany do produkcji mydła Aleppo, słynącego ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących zaczerwienienia.
Liść laurowy w formie naparu lub olejku wspiera pracę wątroby, obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu, a także działa moczopędne. Niektórzy wskazują także na jego właściwości przeciwnowotworowe. Dotyczyć to miałoby przede wszystkim raka piersi. Warto wiedzieć jednak, że właściwości te nie zostały potwierdzone przez żadne z badań.
Liść laurowy stosuje się m.in. na:
- bóle stawów i mięśni,
- trudno gojące się rany,
- problemy skórne takie jak trądzik, egzema, łuszczyca i grzybica,
- łupież,
- zgaga,
- wzdęcia,
- niestrawność bóle brzucha,
- zatrucia pokarmowe,
- zapalenie oskrzeli,
- ból gardła,
- suchy kaszel,
- infekcja dziąseł,
- bezsenność.
Czytaj także: Z czarnym pieprzem trzeba ostrożnie. Może zaszkodzić na żołądek
By stosować liść laurowy jako domowy środek wspomagający leczenie wyżej wymienionych schorzeń, należy przygotować napar z liści laurowych. By go zrobić należy do 300 ml wody należy dać około 5 gramów liści i całość zagotować.
Wywar można stosować zarówno zewnętrznie (w formie okładów), jak i w formie napoju. Nie należy go stosować zbyt długo. Kuracja powinna trwać maksymalnie trzy dni.
Mimo licznych właściwości prozdrowotnych, liście laurowe dla niektórych osób mogą okazać się szkodliwe. Wywar z liści laurowych cechuje się bardzo silnym działaniem i nie należy stosować go dłużej niż 3-5 dni. Nadużywany, może wykazywać działanie toksyczne.
Należy pamiętać również, że liście laurowe mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Chodzi m.in. o leki przeciwcukrzycowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdrgawkowe, antydepresanty, antybiotyki i leki przeciwnowotworowe.
Planując ziołoterapię skonsultuj się z lekarzem, który oceni ryzyko potencjalnej interakcji i skutków ubocznych. Nigdy nie należy jednak traktować ziołolecznictwa jako alternatywy dla tradycyjnego leczenia.
Naparu i olejku z liści laurowych nie powinny stosować dzieci, osoby starsze oraz ciężarne i karmiące piersią.
CZYTAJ TAKŻE:
Zaskakujące, jak możesz wykorzystać ziemniaki. Zmniejsza ryzyko zawału
Warzywa, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie
Wielki Post w kuchni. Pięć potraw wielkopostnych z różnych części Polski