Nie tylko sok z kiszonek i kawa. Te napoje postawią cię na nogi po imprezie

Nie tylko sok z kiszonek i kawa - i absolutnie nie energetyki czy leki przeciwbólowe. Zobacz, co pić i jeść, by szybko i zdrowo stanąć na nogi po zakrapianej imprezie. Przedstawiamy napoje i dania najlepiej sprawdzą się na tzw. "syndrom dnia następnego" - będą doskonałym sposobem na nawodnienie i dostarczenie sobie naturalnych cukrów, ukoją też podrażniony żołądek i pomogą uzupełnić elektrolity.

Na początek wyjaśnijmy jedno - nie ma zdrowej ani bezpiecznej dawki napojów procentowych. Każda, nawet minimalna, ilość jest toksyczna dla organizmu i najlepiej całkowicie zaprzestać picia. Jeśli już jednak zdarzyło ci się sięgnąć po napoje wyskokowe, a teraz czujesz się fatalnie, dowiedz się, jak sobie pomóc, by nie tylko szybko, ale także zdrowo i bezpiecznie poczuć się lepiej.  

Objawy "syndromu dnia następnego"

Spożycie napojów procentowych prowadzi do odwodnienia organizmu, wypłukania niezbędnych witamin i składników mineralnych (przede wszystkim elektrolitów: magnezu, potasu, sodu, a także witaminy C i witamin z grupy B), a nawet hipoglikemii. 

Reklama

Przykrym efektem tego stanu może być:

  • wzmożone pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • ból i zawroty głowy,
  • nudności, biegunka, ból brzucha,
  • brak apetytu,
  • problemy ze snem,
  • zmęczenie, apatia, problem z koncentracją,
  • światłowstręt,
  • ból mięśni

Natężenie tych dolegliwości uzależnione jest m.in. od ilości i rodzaju wypitych napojów. Na samopoczucie po zakrapianej imprezce wpływa również tempo metabolizmu, które jest indywidualną cechą każdego organizmu. Znaczenie ma także wiek i stan zdrowia.

Co pić, by szybko stanąć na nogi po imprezie?

Wiele osób po zakrapianym przyjęciu przyjmuje tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen. To jednak duży błąd. Tego typu substancje wchodzą w interakcję z alkoholem i mogą być dla naszego organizmu toksyczne. Niewskazana jest również kawa - bo dodatkowo odwadnia i tak już "wysuszony" organizm. 

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy picia, przede wszystkim należy pamiętać o solidnym nawodnieniu. W większości przypadków uciążliwy ból głowy po imprezie spowodowany jest właśnie odwodnieniem organizmu. Spożywać można zarówno wodę, jak i dostępne w aptekach elektrolity. Należy przyjąć nawet 2-3 l płynów na dobę. 

Wodę można wzbogacić o dodatek cytryny i odrobiny soli - w ten sposób stworzymy błyskawiczny domowy izotonik. Odtruwa on organizm, ułatwiając pozbycie się toksyn, i przywraca prawidłowy poziom nawodnienia. Dobre efekty przynosi sok z kiszonek i świeżo wyciskane soki z cytrusów. Zalecane jest także spożywanie soku pomidorowego, bogatego w potas, magnez oraz sód. Dobrym sposobem będzie też napicie się naparów ziołowych. Zalecana jest mięta oraz rumianek - które kojąco podziałają na żołądek. 

Osoby cierpiące na przykre dolegliwości po imprezie powinny zrezygnować ze sztucznie dosładzanych oraz gazowanych napojów, ponieważ nie mają one zbyt wielu wartości odżywczych, a do tego mogą nasilić problemy żołądkowe.

Czytaj także: Pij na czczo, by poczuć się lekko i łatwiej spalać kalorie. Najlepsze, co możesz dodać do wody

Wypij zamiast kawy i energetyków. Dawniej tym leczono się po imprezie

  • Kwaśnica i inne zupy fermentowane
    W Polsce na "syndrom dnia następnego" od wieków polecano kwaśnicę - treściwą zupę z kiszonej kapusty, często z dodatkiem tłustego mięsa i ziemniaków, przyprawiną kminkiem i majerankiem. Kiszonki to naturalne źródło elektrolitów, witamin i minerałów, a ich kwaśny smak skutecznie pobudza apetyt i przywraca energię. Przyprawy z tego dania wpłyną zaś pozytywnie na trawienine.
  • Napary i herbaty ziołowe
    Zioła są od stuleci nieodłącznym elementem domowych terapii. Na odwodnienie, ból głowy i problemy gastryczne dawniej przygotowywano napary z mięty, rumianku czy dziurawca, które łagodziły bóle głowy i problemy żołądkowe. Podobnie podziała czarna herbata z dodatkiem imbiru i soku malinowego, które wspierają procesy trawienne i mobilizują metabolizm.
  • Kefir, maślanka
    Fermentowane produkty mleczne słusznie są popularnym rozwiązaniem na ciężki poranek po imprezie. Kefir lub maślanka nawadniają organizm i dostarczają probiotyków, które wspomagają pracę jelit i koją podrażniony żołądek.
  • Sok z kiszonych ogórków, kapusty i buraków
    Nie bez powodu w PRL-u na stołach po zakrapianych imprezach królował sok z kiszonych ogórków. Bogaty w witaminę C i elektrolity, działa niemal jak naturalny izotonik. Podobne właściwości miał sok z buraków czy kiszonej kapusty, które wspierają wątrobę w neutralizowaniu toksyn. Nie lubisz soku z kiszonek? Sięgnij po naturalną fermentowaną herbatę - kombuchę
  • Domowa misktura z octem jabłkowym i sodą
    Dziś w sklepie mamy łatwodostępne izotoniki. Kiedyś przygotowywano je samodzielnie - wystarczy zmieszać pół litra wody z 4 łyżkami octu jabłkowego, odrobiną soli, miodu i łyżeczką sody oszyszczonej, można też dodać sok z ulubionych cytrusów. Taką miksturę warto pić na czczo i przed posiłkami. Nie tylko pomoże na ciężką głowę, ale wspomoże metabolizm cukrów. 
  • Soki owocowe i kompoty
    Soki owocowe, takie jak sok pomarańczowy, jabłkowy czy grejpfrutowy, dostarczają niezbędnych witamin i szybko przywracają energię organizmowi. W wielu polskich domach wciąż popularny jest kompot - przygotowywany latem z sezonowych owoców, takich jak wiśnie, jabłka czy śliwki - teraz będzie jak znalazł. Sprawdzi się również kompot z suszonych owoców przygotowywany tradycyjnie na wigilię. Kompoty są doskonałym sposobem na nawodnienie i dostarczenie sobie naturalnych cukrów.

Co jeść gdy ma się "syndrom dnia następnego"?

Oprócz uzupełniania płynów należy również pamiętać o odżywczym i stawiającym na nogi posiłku - najlepiej takim, który jest bogaty w białko i zdrowe tłuszcze. Zamiast burgera, pizzy na wynos czy frytek należy postawić na pełnowartościowy posiłek, który będzie bogaty w witaminy i minerały. Na śniadanie doskonała będzie jajecznica z pomidorami i awokado, chleb z hummusem i pasta z ryb morskich, np. sardynek. Wiele osób na "syndrom dnia następnego" poleca również spożycie gorącego rosołu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Zbija cukier, przyspiesza trawienie i opóźnia procesy starzenia. Napar z tej zieleniny pij regularnie

Jednodniowy koktajl na przeziębienie z miksera

Zdrowe koktajle warzywne. Pij, gdy chcesz odmłodzić skórę i schudnąć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odwodnienie co pić | napoje izotoniczne | kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL