Nigdy nie łącz aspiryny z tymi lekami. Wiele osób popełnia ten błąd

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, zalicza się do najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest łatwo dostępna, gdyż można ją kupić nie tylko w aptece bez recepty, ale także w wielu supermarketach. Nie oznacza to jednak, że każdy zawsze może ją przyjmować, nie zważając na łączenie aspiryny z innymi lekami. Z czym nie łączyć aspiryny i kiedy nie można jej brać? Wyjaśniamy.

Z czym nie łączyć aspiryny?

Aspiryna to jeden z najbardziej popularnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na świecie. Każdy ma ją w swojej domowej apteczce. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponadto wykazuje silne działanie przeciwpłytkowe, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych.

Szerokie zastosowanie aspiryny w lecznictwie cieszy, choć ma również swoją drugą stronę medalu. Jej popularność sprawiła, że zaczęliśmy ją traktować jako panaceum na wszelkie dolegliwości. To błąd. Aspiryna wywołuje określone działania niepożądane i nie należy jej łączyć z niektórymi lekami i produktami leczniczymi.

Reklama

Czytaj też: Aspiryna na popękane stopy. Pielęgnacyjny trik prosto z domowej apteczki

Nie zaleca się stosowania aspiryny wraz z lekami należącymi do grupy preferencyjnych inhibitorów cyklooksygenazy 1 (COX-1), takich jak ketoprofen, indometacyna, ketorolak i suprofen. Innymi lekami, z którymi nie należy łączyć aspiryny, są ibuprofen, naproksen, fenoprofen, salicylan sodu, piroksykam oraz diklofenak.

Z czym jeszcze nie należy łączyć aspiryny? Kwas acetylosalicylowy nie lubi towarzystwa kawy, alkoholu i ostrych przypraw. To produkty, które podrażniają błonę śluzową żołądka. W połączeniu z aspiryną mogą prowadzić także do silnych bólów brzucha.

Aspiryna a polopiryna

Kwas acetylosalicylowy jest znany w Polsce pod różnymi nazwami handlowymi. Lek powszechnie określa się jako Aspirynę, choć jest to nazwa zastrzeżona dla niemieckiej firmy Bayer. Nie każdy jednak wie, że nazwa handlowa polskiego leku, będącego czystym kwasem acetylosalicylowym, to Polopiryna

Na rynku dostępne są tabletki aspiryny lub polopiryny o różnym składzie i zawartości kwasu acetylosalicylowego. Lek należy zażywać zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. Preparat w większych dawkach (250-500 mg) działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, a w mniejszych dawkach (75-100 mg) minimalizuje ryzyko zawału serca i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspiryna a paracetamol

Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu prowadzi do podwyższenia stężenia obu leków we krwi i nasilenia działań ubocznych wywołanych zarówno przez paracetamol, jak i kwas acetylosalicylowy. 

Paracetamol w odróżnieniu od leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tj. aspiryna) nie ma działania przeciwzapalnego. Jest łagodny dla śluzówki żołądka, nie zaburza krzepliwości krwi, czego nie można powiedzieć o aspirynie. Paracetamol mogą przyjmować pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą.

Kiedy nie można brać aspiryny?

Aspiryny nie powinni przyjmować niektórzy pacjenci. Bezwzględnie zabrania się podawania aspiryny dzieciom poniżej 12. roku życia. W ich przypadku istnieje duże ryzyko rozwoju zespołu Reye’a - uszkodzenia wątroby, nerek i mózgu.

Aspiryna jest przeciwwskazana u osób z chorobą wrzodową żołądka. Zażywanie jej powinno być konsultowane z lekarzem także w przypadku chorych na depresję, leczących się lekami z grupy SSRI, ze względu na ryzyko nasilenia krwawień.

Pozostałe przeciwskazania do stosowania aspiryny to:

  • uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub substancje pomocnicze preparatu;
  • nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, naproksen);
  • astma astma oskrzelowa - u 20 proc. chorych występuje nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy;
  • przewlekłe choroby układu oddechowego;
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (np. małopłytkowość).

Czy aspirynę można stosować w ciąży? Aspiryna to lek polecany na wiele dolegliwości, jednak kobiety w ciąży nie powinny stosować dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. Stosowanie aspiryny w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Badania wykazały, że u dzieci kobiet, które regularnie zażywały kwas acetylosalicylowy w trakcie ciąży, częściej występowały wady serca, a także miały mniejszą masę niż inne noworodki. Co więcej, aspiryna może również sprzyjać pojawieniu się komplikacji okołoporodowych.

Zobacz także:

Nie żałuj do kanapek i pizzy. Wzmacnia kości, zbija cholesterol, pomaga chudnąć

Zastąp nią ziemniaki lub ryż. Dostarczy witaminy A i błonnika, nie obciąży żołądka

Dodawaj do każdej kąpieli. Zmiękcza i oczyszcza skórę, zabija bakterie, koi nerwy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: aspiryna | paracetamol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL