Ważne zmiany w zwolnieniu lekarskim. Na jakich zasadach nowe L4?

Szykują się zmiany w zwolnieniach lekarskich, które zaproponował nowy rząd. Mają być one korzystne nie tylko dla zatrudnionych, ale także przedsiębiorstw, które zatrudniają pracowników, a które ponoszą wysokie koszty w przypadku krótkich zwolnień lekarskich swoich pracowników. Co zmieni się w zasadach wypłacania L4? Odpowiadamy.

Aktualne zasady związane ze zwolnieniem lekarskim

Aktualnie pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim krócej, niż 33 dni, ma praw do wynagrodzenia w wysokości 80 proc., które wypłacane jest bezpośrednio przez pracodawcę. Dopiero dłuższa nieobecność w pracy spowodowana chorobą, powyżej 33 dni, nakłada obowiązek wypłaty zasiłku na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd zamierza wprowadzić zmiany - korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Reklama

Wysokość świadczenia na zwolnieniu lekarskim

Dotychczas każda osoba, która przebywała na zwolnieniu, otrzymywała 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Z pełnego wynagrodzenia korzystać mogły tylko wybrane grupy: osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, kobiety dotknięte chorobą przypadającą w czasie ciąży, pacjenci poddawani niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz tym, którzy poddają się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Aby chorzy nie utracili swojego pełnego dochodu, rząd chce, by zasiłek wypłacany w czasie chorobowego był płatny 100 proc. To jednak nie wszystko, bowiem wypłaty już od pierwszego dnia zwolnienia miałyby leżeć po stronie ZUSu, a nie - jak dotychczas - po stronie pracodawcy w pierwszym miesiącu choroby pracownika.

Zysk dla pracowników i firm, strata dla państwa

Zaproponowane rozwiązanie jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i firm. Szacuje się, że tylko w 2022 roku "koszt" zwolnień lekarskich wynosił ponad 27 miliardów złotych. Po dodaniu do tej kwoty jeszcze 20 proc. (L4 płatne 100 proc., a nie 80 proc.) - roczny koszt państwa związany z wypłatą zasiłków chorobowych może wynieść nawet 33 miliardy złotych.

Kiedy zmiany w zwolnieniach lekarskich?

Już w 2024 roku ma wejść w życie rozwiązanie, które dotyczy tego, kto ma wypłacać zasiłek chorobowy. Chociaż jest wiele wątpliwości, co do zachowania płynności finansowej przez ZUS, rząd nie ma wątpliwości, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw sporo zaoszczędzą, nie ponosząc kosztów zwolnień lekarskich swoich pracowników.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o podniesieniu kwoty wypłacanej chorym na L4.

CZYTAJ TAKŻE: 

W takich sytuacjach lekarz może odmówić leczenia. Ma do tego prawo

Choroba na urlopie. Czy na urlopie można wziąć L4? O tym musisz pamiętać!

ZUS może powiedzieć "sprawdzam" i przeprowadzić kontrolę. Pamiętaj o jednym

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL