Rób to 20 minut dziennie. Działa na depresję, lęki i nerwice, a nic nie kosztuje

Zaburzenia lękowe dotykają tak wielu osób, że mowa już o pandemii tego zjawiska. Nie wszyscy cierpiący na tę dolegliwość chcą i nie wszyscy mogą sięgnąć po leki antydepresyjne. Dlatego naukowcy znaleźli metodę walki z lękami i depresją, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna dla wszystkich. To ćwiczenie jogi. Nie trzeba być zaawansowanym. Oprócz głowy skorzystają także inne narządy.

Ćwiczenie jogi może wspomagać leczenie depresji

Na świecie około 264 milionów osób dorosłych cierpi na lęki i depresje. Niektórzy specjaliści mówią wręcz o epidemii. Podczas gdy antydepresanty stają się najczęściej przepisywanymi i przyjmowanymi lekami na świecie, gro naukowców zastanawia się, jakie inne rozwiązania można zaproponować chorym i jak łagodzić skutki tych dolegliwości z pominięciem medykamentów, które nie pozostają przecież obojętne dla organizmu.

 

Przez lata przeprowadzono wiele badań, które wskazywały rozmaite niekonwencjonalne metody leczenia depresji, nerwic i lęków. Jedną z najczęściej się pojawiających jest joga. 

Reklama

Naukowcy z NYU Grossman School of Medicine postanowili zbadać, czy joga faktycznie może przynieść korzyści osobom cierpiącym na uogólnione zaburzenia lękowe. Potwierdzili, że jest ona skutecznym i bezpiecznym sposobem na leczenie tego zaburzenia, zwłaszcza u osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą przyjmować leków.

- Nasze odkrycia pokazują, że joga, która jest bezpieczna i powszechnie dostępna, może poprawić samopoczucie u niektórych osób z tym zaburzeniem i może być cennym narzędziem w kompleksowym planie leczenia - wyjaśniła autorka badania, dr Naomi M. Simon.

- Wiele osób już szuka uzupełniających i alternatywnych sposobów leczenia lęki, w tym jogi, w leczeniu lęku - mówi dr Simon. - Joga jest dobrze tolerowana i ma wiele korzyści dodatkowych zdrowotnych - przekonuje. 

Joga dotlenia i "przepłukuje krew". Serce się nie męczy a głowa odpoczywa

Jak asany czyli pozycje, które przyjmuje osoba ćwicząca jogę mogą wspomóc leczenie chorób? Jogini przekonują, że efekty prozdrowotne jogi są niemalże namacalne.

Jak mówi Natalia Moszkowicz z Krakowskiego Warsztatu Jogi w wywiadzie dla Interii Kobieta, dzięki jodze "przez ucisk określonych organów stymuluje się krążenie w jednej stronie ciała a ogranicza w drugiej, po to żeby po zmianie pozycji ta druga strona mogła być intensywnie "przepłukana" krwią i odżywiona. W pozycjach odwróconych zmieniamy kierunek grawitacji dla organów wewnętrznych. Poprawiamy jakość krążenia żylnego, serce się mniej męczy, głowa może odpoczywać. Relaksują się płuca i przepona". Specjalistka wskazuje także na ogromne znaczenie praktykowania jogi dla głowy i samopoczucia. 

Czytaj także: Jak joga wpływa na organizm?

Joga poprawia koncentrację, łagodzi ADHD i menopauzę

Lista chorób i dolegliwości, w leczeniu których może pomóc joga, jest coraz dłuższa. Ćwiczenia te polecane są między innymi przy:

  • bólach zwyrodnieniowych i przeciążeniowych pleców i kręgosłupa, 
  • nerwicach i stanach lękowych
  • anemii i spadku odporności 
  • trudnościach z koncentracją i pamięcią,
  • dysleksji i ADHD u dzieci i dorosłych.

Regularnie praktykowana joga przywraca równowagę hormonalną organizmu, co może mieć zbawienne skutki m.in. u osób z zaburzeniami pracy tarczycy. Joga jest zalecana jako wsparcie leczenia niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto, może też łagodzić objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) i menopauzy.

W przyszłości joga może być przepisywana na recepcie

Autorka cytowanych wyżej badań, dr Simon przewiduje, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych pozafarmakologicznych metod leczenia lęków i stanów depresyjnych. - Potrzebujemy więcej opcji leczenia lęku, ponieważ różni ludzie będą reagować na różne terapie - mówi. W sytuacji, gdy na problemy z lękiem i depresją cierpi coraz więcej osób, wydaje się to wręcz koniecznie. 

Być może to, co dziś jest alternatywną metodą leczenia, za kilka-kilkanaście lat lekarze będą przepisywać na recepcie. Joga ma szansę stać się takim oficjalnym lekiem bardzo szybko. Na to zalecenie specjalisty nie trzeba na szczęście czekać w kolejce - ćwiczyć można i warto zacząć już dziś, bez lekarskiego przykazu.

CZYTAJ TAKŻE

Wyluzuj i zatroszcz się o siebie. Poznaj pięć sposobów, jak to zrobić

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie. To może być choroba

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: depresja | joga korzyści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL