Dobre nawodnienie, a może cukrzyca? O tym świadczy częste oddawanie moczu
Kiedy odczuwamy parcie na pęcherz, korzystamy z toalety, nie zastanawiając się nad tym, który to raz w ciągu dnia i ile czasu trwa opróżnianie pęcherza. Latem całkowicie naturalnym zjawiskiem jest to, że z toalety korzystamy częściej, ponieważ spożywamy większą ilość płynu. Jeśli jednak nawadniamy się odpowiednio, a nie korzystamy z toalety regularnie, może być to niepokojący objaw. Zbyt częste oddawanie moczu również jest alarmujące. Na co zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza latem?
Mocz jest płynem wytwarzanym w nerkach, jako produkt filtracji i resorpcji, jaka zachodzi we krwi. W moczu znajdują się produkty powstałe w trakcie metabolizmu - niepotrzebne lub wręcz szkodliwe dla organizmu. W ten sposób pozbywa się on zalegających substancji szkodliwych i toksyn, wydalając je wraz z uryną.
Ilość wydalanego moczu jest uzależniona od wielu czynników takich jak temperatura ciała, ilość spożywanych płynów, klimat, a także... wysokość, na jakiej się znajdujemy.
Zwiększona lub zmniejszona ilość dobowa moczu może być też wynikiem chorób współistniejących lub efektem trwającej infekcji w organizmie.
Średnio na dobę zdrowy człowiek powinien korzystać z toalety od 4 do 7 razy, średnio co 3-4 godziny. W przeciągu całego dnia szacunkowa objętość wydalanego moczu to około 2 litry, jednak będzie to uzależnione przede wszystkim od stanu zdrowia oraz od ilości przyjmowanych płynów.
W trakcie jednej wizyty w toalecie pęcherz opróżniany jest z ok. 400 ml moczu, a czas trwania mikcji powinien wynosić około 20 sekund. Parametry te są zmienne i w dużej mierze zależą od diety, nawodnienia organizmu, aktywności fizycznej, wieku oraz chorób współistniejących.
W okresie letnim, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, spożywamy większą ilość płynów. Jest to niezbędne, ponieważ na skutek wzmożonej potliwości woda jest wytrącana z organizmu, a zatem konieczne jest jej uzupełnianie.
W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego oraz w trakcie intensywnych upałów średnie spożycie płynów na dobę powinno wynosić aż 4-5 litrów.
Przyjmowanie tak dużej ilości płynów sprawia, że całkowicie naturalnym zjawiskiem może być częstsze korzystanie z toalety, jednak warto się temu przyjrzeć, jeśli oddawanie moczu jest niepokojąco częste. Równie niepokojącym objawem będą rzadkie wizyty w toalecie, pomimo dużej ilości wypijanych płynów. O czym może to świadczyć?
Jeśli w trakcie wysokich temperatur przyjmujemy dużo płynów, lecz rzadko korzystamy z toalety - to niepokojący sygnał o zaburzeniu pracy nerek. Przyczyną skąpomoczu może być infekcja układu moczowego, m.in. kłębuszkowe zapalenie nerek. Wówczas chory oddaje zaledwie 400 ml moczu w ciągu całej doby. Innymi przyczynami skąpomoczu może być choroba nowotworowa prostaty, kamica nerkowa czy niewydolność serca.
Mała objętość moczu na dobę może sugerować również zbyt niską podaż płynów. W lecie, kiedy temperatury są wysokie, niedostateczna ilość płynów prowadzi do odwodnienia, któremu również towarzyszy mała objętość oddawanego moczu.
Jak wspomniano wcześniej, w okresie letnim częściej może pojawiać się uczucie pełnego pęcherza, właśnie przez zwiększoną podaż płynów związaną z upałami.
Wielomocz, czyli częste oddawanie moczu, może mieć też inne przyczyny, do których można zaliczyć duże ilości wypijanej kawy czy herbaty. Napoje te działają moczopędnie, tak jak spożywanie alkoholu. Częstszą potrzebę skorzystania z toalety będą odczuwały osoby, które jedzą ostre potrawy, przyjmują odżywki proteinowe, a także ci, którzy przebywają na dużych wysokościach (w górach) lub w niskich temperaturach. Wówczas wielomocz jest objawem fizjologicznym, nie zagrażającym zdrowiu.
Częste oddawanie moczu towarzyszy również chorobom:
- cukrzycy,
- chorobom nerek,
- niedoczynności tarczycy,
- niewydolności nadnerczy,
- moczówce prostej.
W okresie letnim częściej dochodzi do zakażeń układu moczowego, który wywoływany jest bakterią E. coli. O infekcję niezwykle łatwo w trakcie korzystania z basenu, jacuzzi czy zbiorników wodnych. Jeśli nie doszło do zwiększonej podaży płynów, a mimo to częściej odczuwana jest potrzeba oddawania moczu, należy skontaktować się z lekarzem celem pogłębienia diagnostyki.
CZYTAJ TAKŻE:
Zniknie opuchlizna i uczucie ciężkości. Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu
Ratunek dla nerek i pęcherza. Wymiata bakterie i piasek z przewodów moczowych
Pięć częstych błędów popełnianych podczas korzystania z toalety