Niezwykle wrażliwa część ciała. Tak uporasz się z odciskami i modzelami na stopach po zimie

W czasie zimy stopy spędzają większość czasu w ciepłych, grubych butach, które nie zawsze służą wymagającej skórze nóg. Jest przesuszona, skłonna do odcisków a stan paznokci również może ulec pogorszeniu. Warto, zwłaszcza u progu wiosny, poświęcić stopom więcej czasu w trakcie domowej pielęgnacji, by uniknąć nieprzyjemnych lub bolesnych dolegliwości. Jak poradzić sobie z problematycznymi stopami?

Stopy lubią kąpiele. Co dodać do wody?

Przynajmniej raz w tygodniu zapewnij swoim stopom kąpiele, które nie tylko pozwolą się odprężyć, ale usprawnią krążenie w kończynach dolnych, zmiękczą zgrubiały naskórek i ułatwią dalszą pielęgnację.

Moczenie stóp powinno trwać od 15 do 20 minut, a woda powinna być ciepła, lecz nie gorąca. Do takiej kąpieli warto użyć dodatków, które dodatkowo korzystnie zadziałają na stopy.

Moczenie stóp w wodzie z sodą

Woda z sodą oczyszczoną nie tylko zmiękczy naskórek, ale zadziała także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Kąpiel stóp w wodzie z sodą zalecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z nieprzyjemnym zapachem i nadmierną potliwością. Do miski wystarczy wsypać około 5 łyżeczek sody, by odczuć jej korzystne działanie.

Reklama

Moczenie stóp w wodzie z solą

Na obolałe i spuchnięte po całym dniu stopy korzystnie zadziała sól. Kąpiel w wodzie z solą zmniejszy obrzęki, usprawni krążenie i zmniejszy dolegliwości bólowe. Po moczeniu stóp łatwiej będzie również usunąć martwy naskórek i przywrócić skórze dobrą kondycję. Zawsze jednak należy pamiętać, by po kąpieli stóp w wodzie z solą użyć nawilżającego kremu.

Moczenie stóp w wodzie z rumiankiem

Do kąpieli stóp można dodać także rumianek. Wcześniej przygotowujemy napar z rumianku, a następnie - po jego ostygnięciu - wlewamy go do miski z wodą. Rumianek przyspieszy gojenie otarć oraz pęcherzy na stopach, zadziała przeciwbakteryjnie i zmniejszy potliwość.

Bezpieczna pielęgnacja stóp - jaki wybrać pumeks?

Używanie standardowych, ostrych tarek do stóp może powodować mikrourazy, co w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry na stopach. Z taką pielęgnacją powinny uważać przede wszystkim osoby, które chorują na cukrzycę lub mają problem z krzepnięciem krwi.

Zamiast twardego i ostrego pumeksu, warto wybierać tarki drobnoziarniste - szklane bądź papierowe. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w elektryczny pilnik do skóry pięt, który jest delikatny, ale skuteczny w walce ze zrogowaciałym naskórkiem.

Zrogowaciały naskórek najlepiej ścierać po wcześniejszym wymoczeniu nóg w wodzie, dzięki temu skora będzie miękka i bardziej podatna na zabieg. Kluczem do gładkiej skóry na piętach i śródstopiu jest regularność w ścieraniu naskórka.

Stopy też potrzebują peelingu

Wybierając peeling do stóp problematycznych, warto wybierać peelingi solne lub olejowe. Działają antyseptycznie, a także odżywczo na skórę.

Należy z rozwagą stosować skarpetki złuszczające, ponieważ efekt pojawia się dopiero po kilku dniach. Nadmierne ścieranie się naskórka sprawia, że stopy są bardziej podatne na urazy oraz otarcia.

Krem do stóp - jaki jest najlepszy?

Codziennie używamy kremów do pielęgnacji cery czy skóry na całym ciele i nie inaczej powinno być w kwestii dbania o stopy.

Warto sprawdzać skład kremów, a najlepsze będą te bogate w aloes, mocznik, witaminy A oraz E a także alantoinę, pantenol i olejki. Produkty z takim składem pozwolą zmiękczyć skórę stóp, odżywić ją oraz sprawić, że stanie się miękka.

Pielęgnacja paznokci oraz odcisków

Stopy problematyczne, ze skłonnością do nagniotków, odcisków czy wrastających paznokci, powinny być pod opieką profesjonalisty, jakim jest podolog.

Jeśli na twoich stopach pojawiły się odciski i modzel, które trudno usunąć domowymi sposobami, podolog usunie je specjalnym skalpelem lub dłutem podologicznym. To istotne, by pozbyć się niechcianych odcisków, gdyż mogą one powodować dolegliwości bólowe, utrudniające chodzenie.

Wrastający paznokieć w obrębie wała paznokciowego również powoduje ból i trudno pozbyć się go domowymi sposobami. Podolog zakłada na taki paznokieć specjalną klamrę, która w odpowiedni sposób nakieruje płytkę paznokcia do prawidłowego wzrostu.

Z usług podologa powinny korzystać także osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ jej powikłaniem jest tzw. stopa cukrzycowa. W obrębi kończyn dolnych dochodzi do zaburzeń w unerwieniu i ukrwieniu. Mogą pojawiać się trudno gojące rany, dlatego nieumiejętna pielęgnacja stóp prowadzi do poważnych konsekwencji dla chorego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Uciśnij stopy w dobrym miejscu. Ukoisz przeciążone organy, zyskasz spokój i urodę

Masz stopę grecką, rzymską czy egipską? Z kształtu palców można wiele wywnioskować

Sposób na zrogowaciałe pięty, nagniotki i modzele. Zaoszczędzisz na podologu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Przejdź na