Wygląd paznokci może zdradzać chorobę. Zwróć uwagę na wgłębienia

W przebiegu łuszczycy w obrębie paznokci mogą pojawić się różnorakie zmiany. Płytka paznokcia może zmienić kolor i teksturę, może ulec pogrubieniu lub odkształceniu i, wbrew pozorom, często do tego dochodzi. Jak wskazują eksperci, łuszczyca paznokci, często mylona z grzybicą paznokci, dotyczy nawet co drugiego pacjenta zmagającego się z łuszczycą zwykłą, a jeszcze częściej osób z łuszczycowym zapaleniem stawów. Jak objawia się łuszczyca paznokci i jak się ją leczy? Wyjaśniamy.

Łuszczyca - co to za choroba?

Łuszczyca to niezakaźna, autoimmunologiczna, zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się swędzącą, zaczerwienioną skórą pokrytą srebrzystą łuską powstałą w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka.

"U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest przez nas niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od trzech do czterech dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać i krwawić" - wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skórnych. W Polsce zmaga się z nią ok. 1,2 mln osób. Na świecie liczba chorych może sięgać nawet 125 mln.

Reklama

Łuszczyca paznokci - czym jest?

Wyróżnia się kilka rodzajów łuszczycy. Przy podziale bierze się pod uwagę położenie zmian łuszczycowych, a także ich charakter.

Łuszczyca paznokci może współistnieć ze zmianami skórnymi lub stanowić jedyny objaw choroby. Jak wskazują badacze, łuszczycowe zmiany paznokciowe występują u ok. połowy pacjentów z łuszczycą zwyczajną (łuszczyca zwyczajna stwierdzana jest najczęściej i dotyczy ok. 90 proc. chorych) i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową. Zwykle osoby z łuszczycą paznokci mają zmiany również na innych częściach ciała.

Łuszczyca paznokci może dotyczyć zarówno paznokci rąk, jak i stóp. Zmiany mogą być zlokalizowane na kilku lub wszystkich płytkach paznokciowych, ale też mogą występować na wałach okołopaznokciowych, czyli fałdach skórnych, które okalają paznokieć.

Na łuszczycę paznokci cierpią i dzieci, i dorośli.

Łuszczyca paznokci - czynniki ryzyka

Na rozwój łuszczycy paznokci, jak zauważają eksperci z Cleveland Clinic, bardziej narażeni są:

  • osoby mające ponad 40 lat,
  • mężczyźni,
  • chorzy na łuszczycę lub mający rodzinną historię łuszczycy,
  • cierpiący na łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczyca paznokci - objawy

Łuszczyca paznokci powoduje zmiany w paznokciach dłoni i stóp, od przebarwień po zmiany w łożysku paznokcia - tkance znajdującej się bezpośrednio pod paznokciem, a łączącej naskórek z płytką paznokcia. Dla chorujących stanowią one nie tylko znacznym problem kosmetyczny, ale też mogą powodować dyskomfort, tkliwość, ból i utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Najczęstszym objawem łuszczycy paznokci jest naparstkowanie. Obserwuje się je przede wszystkim w obrębie palców rąk - zdecydowanie rzadziej w obrębie palców stóp. W płytce paznokcia pojawiają się wgłębienia, a spowodowane jest to obecnością nie w pełni zrogowaciałych komórek, co wpływa na ich zmniejszoną odporność. Wgłębienia w płytce paznokciowej mogą być ułożone liniowo lub nieregularnie.

Inne objawy, jakie mogą występują w przebiegu łuszczycy paznokci, to:

  • onycholiza - stan, w którym dochodzi do odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska i przedostawania się w to miejsce powietrza. Jak się zauważa, w tym przypadku pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń stanowiąca dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów (bakterie mogą dostać się do przestrzeni pod paznokciem i spowodować infekcję, która może m.in. zmienić kolor całego paznokcia na ciemny);
  • linie Beau - poprzeczne bruzdy na paznokciach;
  • rogowacenie podpaznokciowe - zgrubienie, pobruzdowanie płytki;
  • trachyonychia - szorstkość paznokci. Jeden lub wszystkie paznokcie mogą przypominać papier ścierny;
  • leukonychia - znana też jako bielactwo paznokci. To białe przebarwienia, białe plamki pojawiające się na paznokciach;
  • plamy olejowe - widoczne w obrębie płytki paznokciowej okrągłe, owalne ogniska o żółtawej barwie. Wyglądają jak kropla oleju pod płytką paznokcia, stąd nazwa. Jak się wskazuje, to drugi co do częstości występowania objaw łuszczycy paznokci;
  • krwawe wylewy - podłużne, ciemnoczerwone linie w obrębie płytki;
  • dystrofia - kruszenie, uszkodzenie płytki paznokciowej.

Nasilenie zmian może być różne.

"Odrębny problem stanowią najcięższe zmiany w obrębie opuszek palców (głównie rąk), z obecnością bolesnych zmian krostkowych, występujące w bardzo rzadkiej odmianie łuszczycy krostkowej - acrodermatitis continua Hallopeau. Mogą one prowadzić do całkowitego zaniku płytki paznokciowej, a nawet do skrócenia paliczka dystalnego i przykurczów w stawach międzypaliczkowych" - zwraca uwagę prof. Hanna Wolska w pracy poświęconej łuszczycy paznokci.

Łuszczyca paznokci - diagnoza i leczenie

Zmiany, które pojawiają się na paznokciach w przebiegu łuszczycy, mogą przypominać zmiany występujące w przypadku infekcji grzybiczej, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie, i to w każdym przypadku, diagnostyki różnicowej w kierunku grzybicy. Pacjenci wykonują badanie mikologiczne, które pozwala na potwierdzenie zakażenia grzybiczego oraz rozpoznanie gatunku grzyba odpowiadającego za symptomy chorobowe. Co jednak istotne, zakażenie grzybicze może współistnieć z łuszczycą paznokci.

Proces diagnozowania łuszczycy paznokci, poza oceną kliniczną i badaniem mikologicznym, obejmuje również badanie histopatologiczne czy kapilaroskopowe. Do oceny nasilenia zmian łuszczycowych w obrębie paznokci wykorzystuje się skalę NAPSI.

Łuszczyca paznokci jest bardzo oporna na leczenie. Wybór metody uzależniony jest od kilku czynników, m.in. stopnia rozwoju choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle stosuje się preparaty miejscowe - na płytkę paznokciową i wały okołopaznokciowe. Lekiem pierwszego wyboru są glikokortykosteroidy w postaci maści lub kremów. Muszą one jednak dotrzeć do łożyska i macierzy paznokcia, co jest trudne, dlatego eksperci podkreślają, że można nie zauważyć poprawy przez co najmniej cztery do sześciu miesięcy regularnego stosowania preparatów. Niekiedy sięga się po zastrzyki z kortykosteroidów.

U osób, u których leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów, a także u tych, u których choroba jest nasilona lub u których stwierdzono również łuszczycowe zapalenie stawów, włącza się leczenie ogólne. Pacjenci przyjmują doustnie np. metotreksat lub cyklosporynę.

W łuszczycy paznokci bywają stosowane także inne metody jak np. fototerapia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta przy łuszczycy - co jeść, by złagodzić przebieg choroby?

Pięć sytuacji, kiedy taki manicure jest zakazany. Poważne konsekwencje

Zdrowie stóp i paznokci: Z czym Polacy przychodzą do podologa?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca | paznokcie choroba | grzybica paznokci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL