Zaczną rosnąć o wiele szybciej, jeśli zadbasz o jedno. Co wpływa na porost włosów?
Fryzurę można zmienić bardzo łatwo – po prostu przycinając włosy. Trudniejszym zadaniem jest ich zapuszczenie. Przede wszystkim dlatego, że wymaga to sporej dozy cierpliwości. Choć porost włosów zależy w dużej mierze od czynników genetycznych, istnieją domowe sposoby, które sprawią, że proces ten przyspieszy.
Kondycja włosów mówi wiele o naszym zdrowiu i stylu życia. Ich wygląd, struktura, utrata, a nawet tempo wzrostu dostarczają ważnych informacji. Suche, matowe czy łamliwe włosy to jasny sygnał, że w naszej diecie brakuje białka, witamin A, C, D i E oraz minerałów, takich jak cynk i żelazo. Wypadanie? Że prawdopodobnie narażeni jesteśmy na duży lub długotrwały stres. Z kolei problemy ze skórą głowy mogą oznaczać łupież czy łuszczycę. Co nam natomiast mówi zbyt wolne tempo rośnięcia włosów?
Tempo wzrostu włosów jest różne w zależności od osoby. Przeciętnie włosy rosną około 1-1,5 centymetra na miesiąc, co daje około 10-18 centymetrów rocznie. Jest to jednak w dużej mierze zdeterminowane genetycznie. Jeśli z wolnym porostem włosów zmagają się również członkowie twojej rodziny - nie ma powodów do niepokoju.
Jeśli nie, może to być sygnał sugerujący niedobory żywieniowe, narażenie na zbyt wysoki poziom stresu lub choroby skóry głowy. Ale też niewłaściwą pielęgnację (nadmierne używanie gorących narzędzi do stylizacji, agresywne szczotkowanie, chemiczne zabiegi, takie jak farbowanie) lub zmiany hormonalne (związane z ciążą, menopauzą czy chorobami tarczycy).
Warto dodać, że styl życia odgrywa ogromną rolę w kondycji włosów. Z jednej strony wspomniana już dieta, z drugiej - aktywność fizyczna. Osoby, które regularnie ćwiczą i śpią odpowiednią liczbę godzin, często cieszą się zdrowszymi i szybciej rosnącymi włosami. Największym wrogiem pozostaje jednak stres, który spowalnia ich wzrost. Dlaczego? Ponieważ organizm w stanach napięcia priorytetowo traktuje inne procesy życiowe i zaniedbuje mniej kluczowe, czyli między innymi rośnięcie włosów.
Oczywiście nie ma żadnego magicznego środka na przyspieszenie wzrostu włosów. Mimo to istnieje wiele sposobów, aby wspomóc ten proces. Warto zacząć od zadbania o dietę.
Spożywanie zrównoważonych posiłków bogatych w białko, witaminy i minerały jest podstawą zdrowego wzrostu włosów. Jajka, ryby, orzechy, nasiona, awokado i ciemnozielone warzywa to produkty, które zdecydowanie należy dopisać do swojego menu. Rozważyć można również suplementację: biotyna, kolagen, witaminy z grupy B, a także kwasy omega-3 mogą wspierać zdrowy wzrost włosów.
Regularne podcinanie końcówek, masaże skóry głowy oraz szczotkowanie. W dwóch ostatnich przypadkach dodatkowo stymulujemy krążenie krwi. Receptą na sukces może okazać się po prostu... zmiana grzebienia na odpowiednią szczotkę. Najlepiej wybierać produkty z naturalnym włosiem.
Co więcej, regularne szczotkowanie pomaga usuwać martwy naskórek i zanieczyszczenia ze skóry głowy. Wówczas jest ona zdrowsza i lepiej przystosowana do wzrostu nowych włosów.
Sięgnąć można ponadto po specjalne odżywki do skóry głowy, czyli wcierki. Wzmacniają i odżywiają one cebulki włosowe, a dodatkowo regulują wydzielanie sebum, łagodzą stany zapalne skóry głowy oraz zapobiegają wypadaniu włosów. Można je aplikować zarówno przed, jak i po myciu włosów, na suche lub wilgotne pasma. Wcierki najlepiej stosować codziennie, a po około trzech tygodniach kuracji zrobić tygodniową przerwę.
Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia pielęgnacja, czyli delikatne traktowanie włosów. Tutaj najłatwiej powiedzieć, czego unikać: agresywnego szczotkowania, gorących narzędzi do stylizacji oraz chemicznych zabiegów.
Czego jeszcze unikać? Zasypiania z mokrymi włosami, przecierania ich ręcznikiem w trakcie suszenia i zbyt gorącego powietrza wydobywającego się z suszarki. Wszystko to osłabia bowiem włosy. Co je natomiast wzmacnia?
Wreszcie: znalezienie sposobów na radzenie sobie ze stresem. Choć nie jest to łatwe zadanie, pomocne z pewnością okażą się joga, medytacja, spacery na świeżym powietrzu, a nawet sprawiające radość hobby.
Powolne tempo wzrostu włosów może być kłopotliwe lub wręcz frustrujące, ale jest również cenną wskazówką dotyczącą stanu naszego zdrowia. Zamiast skupiać się wyłącznie na negatywach, warto przyjrzeć się swojej diecie, stylowi życia i ogólnemu samopoczuciu. I wdrożyć kilka zdrowych nawyków. Przyniesie to korzyści nie tylko naszym włosom, ale i całemu organizmowi.
CZYTAJ TAKŻE:
Taki wygląd paznokci zdradza niedobory. Może ci brakować żelaza, magnezu lub witamin
Co robić, kiedy wypadają włosy? Jest na to kilka sposobów
Wypadanie włosów jako problem zdrowotny. Choroby, które powodują łysienie