Zanokcica to częsty problem o tej porze roku. Do podologów ustawiają się kolejki

Zanokcica to choroba paznokci, której towarzyszą takie objawy jak obrzęk, zaczerwienienie, wyciek ropny czy odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska. Zanokcica wynikać może z zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, jednak bardzo często jest efektem obgryzania paznokci w rąk lub nieprawidłowego obcinania paznokci u stóp.

Zanokcica, czyli wrastający paznokcie - przyczyny problemu

Zanokcica to zapalenie ropne wału paznokciowego, który otacza paznokcie. Choroba wystąpić może zarówno u rąk, jak i u stóp. Wyróżnić można dwa rodzaje zanokcicy. To zanokcica ostra oraz zanokcica przewlekła.

Zanokcica ostra w zdecydowanej większości przypadków wywołana jest przez:

  • bakterie, 
  • urazy paznokci, 
  • noszenie za małego obuwia, 
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci, 
  • nieprawidłowe wycinanie skórek,
  • obgryzanie paznokci. 

Czasami zanokcica wywołana może być również wirusem opryszczki. W takim wypadku mówimy o zanokcicy ostrej opryszczkowej.

Reklama

Z kolei zanokcica przewlekła spowodowana jest najczęściej długotrwałym narażeniem skóry rąk lub nóg na kontakt z silnymi środkami chemicznymi, lub częstym moczeniem rąk. Ten rodzaj zanokcicy bardzo często rozpoznawany jest u pielęgniarek, lekarzy, osób sprzątających lub zawodowych pływaków. Zanokcica przewlekła cechuje się dużo dłuższym przebiegiem niż ostra. W niektórych przypadkach może trwać nawet 6-7 tygodni.

Nie należy bagatelizować żadnego rodzaju zanokcicy. Nieleczona choroba skutkować może nie tylko dyskomfortem, ale także i zaburzeniami wzrostu paznokcia, nieprawidłowym kształtem paznokcia czy w końcu zanikiem płytki paznokciowej.

Zanokcica - objawy

Pierwszym objawem zanokcicy jest obrzęk w okolicy paznokcia. Towarzyszyć mu może zaczerwienienie, ból, ropne pęcherze, wyciek ropny, zmiana koloru płytki paznokcia (najczęściej na żółty lub zielony), odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska oraz zaburzenia wzrostu paznokcia. Zmiany pojawić się mogą zarówno na paznokciach rąk, jak i u stóp.

Zanokcica - leczenie, maści i domowe sposoby

Leczenie zanokcicy przede wszystkim zależy od jej przyczyny. W przypadku zakażenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki, zakażenia bakteryjnego - leki przeciwbakteryjne. Zanokcicę opryszczkową leczy się lekami przeciwwirusowymi. 

Dodatkowo warto zastosować maści i kremy na zanokcicę (np. maść z metyloprednizolonem lub maść ze srebrem), które można zakupić w aptece bez recepty. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na nacięciu ropnia i dokładnym oczyszczeniu powstałej rany.

W sytuacji łagodnej zanokcicy, która niezwiązana jest z zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym, zastosować można tzw. domowe sposoby na zanokcicę. Dobre efekty może przynieść moczenie uszkodzonego paznokcia w wodzie z szarym mydłem oraz okłady z sody oczyszczonej, szałwii lekarskiej lub babki lancetowatej.

Zanokcica - jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Tak jak zostało już napisane, zanokcica bardzo często związana jest z niewłaściwym obcinaniem paznokci.  Aby tego uniknąć, należy pamiętać o kilku zasadach. Paznokcie u rąk najlepiej obcinać raz w tygodniu. Nie mogą być zbyt krótkie i powinny wystawać lekko ponad czubkiem palca, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wrastania. 

Paznokcie u stóp rosną znacznie wolniej i wystarczy obcinać je raz na 3-4 tygodnie. Tutaj jednak należy zachować większą czujność, ponieważ paznokcie u stóp mają znacznie większą tendencję do wrastania. Zapobiec temu pozwala nadanie im lekko kwadratowego (nigdy okrągłego) kształtu. 

W przypadku, gdy mamy problem z prawidłowym obcinaniem paznokci, warto skorzystać z usługi doświadczonej kosmetyczki, która wykona manicure lub pedicure

Wrastające paznokcie. Kiedy udać się do podologia?

Gdy problem zanokcicy i wrastających paznokci jest przewlekły, utrudnia chodzenie, ból i obrzęk nie ustępują, lub gdy nie jesteś w stanie prawidłowo pielęgnować paznokci u stóp samodzielnie, konieczna może się okazać wizyta u podologa. To specjalista, który zajmuje się zdrowiem stóp i paznokci, wykona bezpieczne i zdrowe pedicure, rozwiąże problem wrastających paznokcie, usunie brodawki i modzele. 

CZYTAJ TAKŻE :

Skąd się biorą białe przebarwienia na paznokciach?

Czym jest choroba żółtych paznokci?

Najmodniejszy manicure w tym roku? Jest delikatny 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzybica | podolog kiedy iść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne