Co dolega Justinowi Bieberowi? Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Ramsaya Hunta
Kanadyjski piosenkarz pop Justin Bieber w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że zdiagnozowano u niego zespół Ramsaya Hunta. Połowa twarzy artysty jest sparaliżowana, przez co nie może m.in. śpiewać. Drugi charakterystyczny objaw zespołu Ramsaya Hunta to pęcherzykowa wysypka występująca w okolicy małżowiny usznej. Jak dochodzi do rozwoju tej przypadłości? Czym grozi? Jak się ją leczy?
W ubiegły piątek Justin Bieber przekazał swoim fanom, że zaplanowane na najbliższy czas występy nie mogą się odbyć. Przyczyną jest stan zdrowia piosenkarza. W wideo zamieszczonym na Instagramie wyjaśnił, że cierpi na zespół Ramsaya Hunta, który uniemożliwia mu poruszanie połową twarzy, a co za tym idzie także śpiewanie.
- To przez wirusa, który atakuje nerw w moim uchu i nerwy twarzowe i powoduje paraliż mojej twarzy. Jak widać, to oko nie mruga. Nie mogę się uśmiechnąć po tej stronie twarzy. To nozdrze się nie poruszy. Po tej stronie twarzy jest pełny paraliż - wskazał. - Moje ciało mówi mi, że muszę zwolnić - stwierdził Kanadyjczyk.
Czym jest zespół Ramsaya Hunta, jakie są jego objawy i jak się go leczy? Wyjaśnijmy.
Zanim przejdziemy do zespołu Ramsaya Hunta, musimy wyjaśnić, czym jest półpasiec.
Półpasiec to choroba, która rozwija się na skutek reaktywacji wirusa Varicella Zoster. Wirus Varicella Zoster to ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Po ustąpieniu ospy wietrznej pozostaje on w organizmie, w komórkach nerwowych, w uśpieniu. Uaktywnia się, kiedy wystąpią sprzyjające dla niego warunki. Półpasiec występuje częściej u osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym.
Półpasiec może przybierać różne formy:
- krwotoczną,
- zgorzelinową,
- postać oczną,
- postać uszną,
- rozsianą.
Zespół Ramsaya Hunta to powikłanie półpaśca usznego. Po raz pierwszy opisano go w 1907 roku. Dokonał tego amerykański neurolog James Ramsay Hunt.
Zespół Ramsaya Huna charakteryzuje się zajęciem zwoju kolanka nerwu twarzowego. W jego przebiegu dochodzi do porażenia nerwu twarzowego i/lub porażenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Szacuje się, że występuje w pięciu przypadkach na 100 tys., ale niektórzy badacze uważają, że wielu chorych nie jest diagnozowanych lub są to błędne diagnozy, co utrudnia określenie faktycznej częstotliwości tego zaburzenia w populacji ogólnej. Objawy mogą wskazywać np. na porażenie Bella, nerwiaka nerwu słuchowego czy neuralgię nerwu trójdzielnego.
U każdej osoby, która przeszła ospę wietrzną, zespół Ramsaya Hunta może się rozwinąć.
Osoby, u których stwierdzono zespół Ramsaya Hunta, doświadczają zwykle porażenia nerwu twarzowego (chorzy nie mogą się uśmiechać, marszczyć czoła, zamykać oka, ich mowa może być niewyraźna) i bolesnej, czerwonej wysypki z wypełnionymi płynem pęcherzami na jednym uchu i wokół niego. Te dwa objawy nie zawsze występują jednocześnie. W większości przypadków dotyczą tylko jednej strony twarzy. W niektórych przypadkach wysypka może pojawić się także na ustach i wewnątrz jamy ustnej.
Inne objawy występujące w zespole Ramsaya Hunta to:
- ból ucha (może być intensywny i może rozprzestrzenić się na szyję),
- ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego (drgania dźwiękowe nie są prawidłowo przekazywane do mózgu z powodu wady ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego; zwykle jest to stan przejściowy, jednak w rzadkich przypadkach może na stałe spowodować szkody);
- szumy uszne;
- zawroty głowy;
- nudności, wymioty;
- utrata smaku;
- suchość w ustach i suchość oczu.
Jeśli występują dwa główne objawy zespołu Ramsaya Hunta, a więc paraliż twarzy i wysypka na uchu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Leczenie, które rozpoczyna się w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów, może zapobiec długotrwałym powikłaniom.
Rozpoznanie zespołu Ramsaya Hunta opiera się na dokładnej ocenie klinicznej, szczegółowej analizie historii pacjenta i rozpoznaniu charakterystycznych objawów. Badania mogą wykryć wirusa ospy wietrznej i półpaśca w ślinie, łzach i krwi, ale nie są konieczne do postawienia diagnozy. Proces nie należy jednak do najłatwiejszych ze względu na to, że specyficzne objawy mogą nie rozwijać się tym samym czasie.
W leczeniu zespołu Ramsaya Hunta zwykle stosuje się leki przeciwwirusowe jak acyklowir czy famcyklowir, w połączeniu z kortykosteroidami. Zastosowanie znajdują też leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe czy cholinolityki.
Jak wspomnieliśmy już wyżej, leczenie najlepiej rozpocząć w ciągu trzech dni od pojawienia się objawów. Niekiedy jednak, mimo szybkiego rozpoczęcia terapii, paraliż twarzy i utrata słuchu mogą nie ustąpić.
Osoby z zespołem Ramsaya Hunta muszą szczególnie uważać na to, by nie dopuścić do uszkodzenia rogówki. Niemożność prawidłowego zamknięcia oka może narazić ją bowiem na nadmierne wysuszenie i podrażnienie przez ciało obce. W celu ochrony rogówki można stosować m.in. sztuczne łzy.
CZYTAJ TAKŻE:
Bruce Willis cierpi na afazję. Jakie ma objawy?
Proste sposoby na złagodzenie objawów półpaśca
Dramatyczny wzrost liczby przypadków ospy. Ponad trzy razy więcej niż rok temu