Czym grozi zjedzenie źle przechowanej mrożonki? Uwaga na jad kiełbasiany i bakterie

W Polsce rocznie dochodzi do 20 tys. ostrych zatruć pokarmowych i zakażeń jelit na skutek spożycia skażonego jedzenia. Zazwyczaj kończą się one względnie łagodnymi objawami, jednak niektóre toksyny mogą doprowadzić do śmierci. Jakie bakterie czają się w jedzeniu i jak można ich uniknąć? Odpowiadamy.

Na całym świecie rocznie dochodzi nawet do 600 mln zatruć, które wywołuje ponad 30 różnych rodzajów bakterii, wirusów, pasożytów czy toksyn. W Polsce rocznie dochodzi do 20 tys. zatruć pokarmowych i zakażeń jelit.

Zatrucia pokarmowe o podłożu bakteryjnym

Do zatruć pokarmowych dochodzi po spożyciu skażonego jedzenia, w którym na skutek złego przechowywania, dochodzi do namnażania niebezpiecznych bakterii. Pochłaniając jedzenie z dodatkiem bakterii, najczęściej są one neutralizowane przez soki żołądkowe, a dokładnie przez kwas solny. Jeśli pokarm zawierał duże ilości bakterii, przenikają one do organizmu wywołując nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Reklama

Do zatruć najczęściej dochodzi latem, bowiem bakterie pokarmowe lubią ciepło oraz słońce i wówczas namnażają się najszybciej. Do zatrucia może jednak dojść także na skutek zjedzenia nieprawidłowo rozmrożonego produktu.

Do typowych objawów zatrucia pokarmowego zalicza się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • kurczowe bóle brzucha,
  • biegunkę,
  • gorączkę.

Niektóre toksyny mogą wywoływać objawy przypominające silną reakcję uczuleniową, które pojawiają się  już po spożyciu skażonego jedzenia. Osoba zatruta odczuwa silny niepokój, na skórze występuje pokrzywka, pojawia się duszność, suchość w jamie ustnej oraz problem z połykaniem. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie ale mogą się również pogłębiać i stanowić bezpośrednie zagrożenie dla człowieka.

Skąd biorą się bakterie w jedzeniu?

Bakterie potrzebują odpowiednich warunków, by rozwinąć się i namnażać na poszczególnych produktach spożywczych. Do zatruć najczęściej dochodzi w ciepłych miesiącach, bowiem wysoka temperatura pozwala bakteriom się rozwijać. Smak, zapach czy wygląd zatrutego pożywienia nie musi się niczym różnić, stąd tak łatwo o zatrucie pokarmowego.

Bakterie w jedzeniu mogą być pochodzenia odzwierzęcego i znajdują się w danej żywności od samego początku. Mogą jednak namnażać się w trakcie nieprawidłowego przechowywania oraz rozmrażania.

Największym błędem jest rozmrażanie, zwłaszcza mięsa, w temperaturze pokojowej przez długi czas. Zaleca się, by zminimalizować ryzyko namnażania bakterii, mięso rozmrażać w niskich temperaturach (np. w lodówce) a po rozmrożeniu jak najszybciej poddać obróbce termicznej.

Zakażenie jadem kiełbasianym - śmiertelne zagrożenie

Jad kiełbasiany to silnie działająca toksyna, wytwarzana przez Clostridium botulinum, która najczęściej namnaża się w konserwach. Jad kiełbasiany znajduje się nie tylko w przetworach mięsnych, ale także konserwach rybnych, warzywnych a także w ziemi. Objawy zatrucia jadem kiełbasianym zazwyczaj występują po kilku godzinach od spożycia skażonego jedzenia, a zalicza się do nich:

  • zaburzenia mowy,
  • ślinotok,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy,
  • silny ból brzucha.

Toksyna ta jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ działa bezpośrednio na układ nerwowy, co może doprowadzić do zgonu. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów niezwłocznie należy udać się do szpitala, ponieważ konieczne będzie podanie surowicy, która unieczynnia jad we krwi. Jeśli od spożycia zakażonego pokarmu minął krótki czas, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu płukania żołądka.

Przeżywalność po zatruciu jadem kiełbasianym jest niewielka, a pacjenci, którzy uniknęli śmierci bardzo długo przechodzą rekonwalescencję. Przez wiele miesięcy od zatrucia mogą mieć problemy ze wzrokiem a także prawidłowym napięciem mięśniowym.

Bakteryjne zatrucie E.coli

Bakteria E.coli to typowa bakteria produktów spożywczych oraz wody, która może pojawić się w każdym produkcie spożywczym, ponieważ jest przenoszona m.in. przez muchy. Uznawana jest za bakterię niegroźną, jednak może sprowokować nieprzyjemne objawy:

  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • krwawe stolce,
  • gorączka.

Zatrucie bakterią Salmonella

Salmonella to powszechnie występująca bakteria, która może przetrwać kilka tygodni w środowisku suchym a nawet kilka miesięcy w wodzie. Salmonelloza może mieć ostry przebieg i stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Objawy pojawiają się od 6 do 72 godzin od spożycia zatrutego jedzenia, a sama choroba trwa średnio tydzień. Chociaż jej przebieg zazwyczaj jest łagodny, to w trakcie silnych biegunek i uporczywych wymiotów bardzo szybko może dojść do odwodnienia, co stanowi wysokie ryzyko zaburzeń akcji serca oraz gospodarki wodno-elektrolitowej.

Do zakażenia Salmonellą najczęściej dochodzi poprzez zjedzenie skażonych produktów odzwierzęcych: jaj, mięsa, mleka, drobiu. Między ludźmi może dojść do zatrucia drogą fekalno-oralną, a także poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zarażonym bakterią.

Bakteryjne zatrucie Listerią

Listeria monocytogenes jest bakterią oporną na niskie temperatury i bardzo często zasiedla jedzenie, które znajduje się w lodówce. Najczęściej namnaża się w lodach, mięsie, serach, rybach i kiełbasie. Zakażenie Listerią przypomina infekcję grypopodobną, bowiem pojawia się:

  • ból mięśni i stawów,
  • kaszel,
  • ogólne osłabienie,
  • gorączka.

Objawy najczęściej ustępują samoistnie, a w trakcie leczenia zalecana jest dieta lekkostrawna i duża ilość płynów. Wskazaniem do podjęcia antybiotykoterapii są uporczywe objawy, które nie zmniejszają swojej intensywności po trzech dniach od zatrucia.

Zakażenie Listerią u kobiet w ciąży jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ bakteria może uszkodzić płód.

Jak uniknąć zatruć bakteryjnych?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zatrucia pokarmowego jest przestrzeganie higieny oraz prawidłowe przechowywanie żywności. Przed każdym przygotowywaniem posiłku należy dokładnie umyć ręce oraz produkty spożywcze.

Mięso oraz nabiał należy umieszczać w lodówce od razu po powrocie z zakupów, by skrócić czas działania ciepła na te produkty. Surowe mięso oraz ryby należy zawsze przechowywać na najniższej półce lodówki, by uniknąć ewentualnego zakażenia innych produktów.

Jeśli produkty mięsne są przeznaczone do zamrożenia, należy umieścić je w zamkniętych i czystych pojemnikach lub woreczkach. Należy pamiętać, że raz rozmrożonego jedzenia nie należy mrozić ponownie.

Jedzenie nie powinno przebywać poza lodówką dłużej, niż godzinę, a potrawy przeznaczone do schłodzenia, powinny zostać umieszczone w lodówce od razu po ich ostygnięciu.

CZYTAJ TAKŻE:

Tragiczne konsekwencje ugryzienia przez kota

Powikłania salmonellozy mogą zrujnować zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: salmonelloza | bakterie E.coli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL