Epidemię polio zatrzymało opracowanie szczepionki. O chorobie Heinego-Medina

Współczesny świat nieco zapomniał o polio. To dzięki wysiłkom naukowców choroba nie sieje już postrachu, choć ostatnio pojawiły się głosy, że może ona powrócić. Jeszcze w XX wieku z powodu polio zamykano bary, restauracje, baseny i odradzano podawania sobie rąk, a w latach 50. ogłoszono epidemię, z którą walczyło większość krajów świata. Wszystko zmieniło się wraz z wynalezieniem szczepionki przez naukowca polskiego pochodzenia. Dowiedz się więcej o chorobie, która prawdopodobnie dotknęła cesarza Klaudiusza, a wiele wieków później rozprzestrzeniła się na cały świat.

Polio - co to za choroba?

Polio, choroba Heinego-Medina, poliomyelitis, ostre nagminne porażenie dziecięce - te wszystkie nazwy określają jedną chorobę zakaźną wywoływaną przez wirusa polio. Polio może przebiegać bezobjawowo, powodując konsekwencje zdrowotne kilkadziesiąt lat od zachorowania. Dotyczy przede wszystkim dzieci, a jej najbardziej charakterystyczne objawy związane są z postacią porażenną choroby występującą w 1-2 proc. przypadków. 

W latach 1950-1959 w wyniku epidemii choroby Heinego-Medina zachorowało w Polsce od 20 do 25 tys. osób.

Polio - historia

Współcześni naukowcy podejrzewają, że polio towarzyszyło ludzkości już od czasów prehistorycznych. Świadczyć mogą o tym powykrzywiane szkielety znajdowane przez paleontologów oraz malowidła i rzeźby przedstawiające ludzi z wiotkimi kończynami, podpierających się laską. Nie brak też zachowanych opisów dolegliwości, na które cierpiał słynny rzymski cesarz Klaudiusz, których rys odpowiada objawom polio. 

Reklama

Jednak dopiero w 1840 roku medycyna dowiedziała się, czym tak naprawdę jest polio. Wszystko za sprawą niemieckiego lekarza Jacoba Heine, który opublikował monografię, w której szczegółowo omówił 29 przypadków chorych pacjentów - badanych i leczonych przez niego na przestrzeni kilkunastu lat. Innym naukowcem, który w ogromnym stopniu przyczynił się do badań nad tą chorobą, był Szwed Karl Oscar Medin, który w 1890 roku stwierdził, że poliomyelitis ma charakter zakaźny. Wspomniani badacze opisywali polio jako rzadką chorobę. Nie wiedzieli o tym, że w nie aż tak odległej im przyszłości wywoła ona epidemię.

Epidemia polio i walka o szczepionkę

Epidemia polio wybuchła w latach 50. XX w., chociaż liczne przypadki zachorowań obserwowano w 1916 roku w stanie Nowy Jork. Odradzano korzystanie z basenów publicznych, zamknięto bary i restauracje, nakazano unikać dużych skupisk ludzi, bezsilne władze zastosowały nawet masowe spryskiwania owadobójczym środkiem DDT, który z perspektywy czasu okazał się być toksyczny. Panika wzmagała się, ponieważ choroba Heinego-Medina dotyczyła przede wszystkim dzieci i ludzi młodych, prowadziła do śmierci lub paraliżu, a skuteczne leczenie wciąż pozostawało zagadką. Te wszystkie czynniki spowodowały, że świat nauki stanął do wyścigu o szczepionkę.

Kolejne próby opanowania wirusa kończyły się niepowodzeniem, aż wreszcie Hilary Koprowski, przebywający w USA wirusolog polskiego pochodzenia, ogłosił, że wynalazł skuteczną szczepionkę na polio. Co ciekawe, to Koprowski i członkowie jego zespołu byli pierwszymi osobami, które przyjęły szczepionkę, a kiedy nie zaobserwowali u siebie jej negatywnych skutków, ogłosili światu swoje odkrycie. Masowe szczepienia "metodą Koprowskiego" zaczęły się 1958 roku. Do 1960 roku doustną szczepionkę Koprowskiego przyjęło 13 milionów ludzi.

Polio - objawy

Okres wylęgania się choroby wynosi zwykle od dziewięciu do 12 dni. Polio w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jeżeli u chorego dochodzi do łagodnych objawów takich jak bóle głowy, wymioty, biegunki i gorączka, mówi się o przebiegu poronnym. Jeżeli infekcja nie zostanie opanowana przez układ immunologiczny, może rozwinąć się aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które zwykle ustępuje samoistnie. Może też dojść do postaci porażennej, objawiającej się zanikami mięśni i asymetrycznymi porażeniami wiotkimi. 

Śmiertelny przebieg polio wiąże się z zajęciem mózgu. Należy nadmienić, że nawet u tych pacjentów, u których zakażenie przebiegło bezobjawowo, po wielu latach może wystąpić zespół poporażenny powodujący upośledzenie czynności mięśni.

Polio - leczenie

Do tej pory nie opracowano leków mających swoiste działanie na wirusa polio. Leczenie polega na działaniu objawowym. Trudno wyobrazić sobie, ile ofiar mogłaby pochłonąć choroba Heinego-Medina, gdyby nie szczepienia ochronne. 

W Polsce szczepienia na polio są obowiązkowe u dzieci do 6. roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zapomniana choroba może powrócić. Wojna w Ukrainie to przyspieszy

Pandemia grypy hiszpanki. W dwa lata mogło umrzeć nawet 100 milionów osób

Tomasz Dzieciątkowski: Szczepionki stały się ofiarami własnego sukcesu

Polio wraca do Afryki. Czy są powody do obaw?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: polio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL