Owsiki - objawy, leczenie i profilaktyka

Owsiki to pasożyty, które najczęściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich charakterystycznym objawem jest swędzenie w okolicy odbytu. Zdarza się, że robaki zauważyć można również na stolcu. Leczenie owsików polega głównie na podawaniu choremu leków przeciwpasożytniczych. Zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat owsików.

Owsiki - przyczyny

Owsiki (Enterobius vermicularis) to pasożyty, które występują wyłącznie u ludzi. Najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak bardzo często przenoszą się także na dorosłych domowników. Owsiki są niewielkie, zazwyczaj osiągają maksymalnie 1,5 cm długości. Poznamy je po białej barwie i cienkiej budowie. Niestety, bardzo łatwo się nimi zarazić.

Jak dochodzi do zarażenia owsikiem? 

Główną przyczyną jest niezachowanie odpowiednich zasad higieny. Owsiki przenoszą się przede wszystkim drogą pokarmową. Ich obecność często wiąże się z nieprawidłowym lub za rzadkim myciem rąk, czy w przypadku dzieci - częstym wkładaniem rączek do buzi. Warto pamiętać, że w przypadku owsików wcale nie musi dojść do bezpośredniego  kontaktu z inną zarażoną osobą. Wystarczy kontakt z jej przedmiotami. Jaja pasożytów mogą znajdować się m.in.:

  • na sztućcach
  • ręcznikach
  • pościeli
  • zabawkach

Zdarza się także, że owsiki znajdują się na produktach spożywczych. Powszechnym źródłem owsików są również toalety publiczne, baseny i sauny. Poza organizmem człowieka owsiki mogą żyć nawet trzy tygodnie. Trzeba wiedzieć, że w bardzo rzadkich przypadkach do zarażenia owsikami dochodzi również drogą kropelkową. Pasożyty te mają bowiem zdolność do unoszenia się w powietrzu, co oznacza, że mogą znajdować się nawet w kurzu.

Reklama

Owsiki - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zarażenia owsikami jest swędzenie w okolicy odbytu. Swędzenie najczęściej pojawia się wieczorem lub w nocy, co może powodować problemy ze snem. U dzieci obecność owsików i związane z nimi swędzenie powodować może również rozdrażnienie i płaczliwość.

Inne objawy, które świadczyć mogą o zarażeniu owsikami to:

  •    bóle głowy,
  •    bóle brzucha,
  •    problemy z nietrzymaniem moczu,
  •    zgrzytanie zębami,
  •    utrata apetytu,
  •    spadek masy ciała,
  •    bladość,
  •    podkrążone oczy,
  •    zmiana rytmu wypróżnień,
  •    nadmierne pobudzenie,
  •    stan zapalny pochwy,
  •    problemy z koncentracją,
  •    zapalenie skóry,
  •    zapalenie wyrostka,
  •    zapalenie jelit.

Bardzo często zdarza się, że obecność owsików jest widoczna i bez problemu zauważyć można robaki w stolcu lub w okolicy odbytu.

Owsiki - leczenie

W przypadku podejrzenia obecności owsików, podstawowym badaniem jest wymaz z okolic odbytu oraz badanie kału. Leczenie owsików opiera się głównie na podawaniu choremu leków przeciwpasożytniczych. Najczęściej stosuje się pyrantel oraz mebendazol lub albendazol. Warto pamiętać, że leczenie obejmuje nie tylko osobę, u której zdiagnozowano owsiki, ale wszystkich domowników. Leki powinny przyjmować nawet osoby, u których nie zaobserwowano objawów owsików. Ważnym elementem leczenia jest także odpowiednia higiena. Należy zadbać o częste mycie rąk. Dobrze mieć również pod ręką również żel antybakteryjny, który użyjesz w przypadku braku dostępu do wody, np. poza domem czy przed posiłkiem w restauracji. Warto zwrócić uwagę również na pościel i ręczniki, które powinny zostać wyprane w możliwie jak najwyższej temperaturze.

Czytaj również: Wychodzą z ciała nocą. Po tym rozpoznasz, że masz robaki

Owsiki - profilaktyka

W przypadku owsików niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci prawidłowej higieny. Kluczowe jest właściwe mycie rąk - przede wszystkim przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety. Należy pamiętać również o częstym obcinaniu paznokci, regularnym zmienianiu pościeli i ręczników oraz bielizny. W przypadku, gdy dziecko ma tendencję do wkładania zabawek do buzi, konieczne jest dokładne ich umycie po każdej zabawie. Niebezpieczny jest również nawyk obgryzania paznokci. To bardzo prosty sposób na przedostanie się pasożytów do układu pokarmowego. Ze względu na to, że jaja owsików znajdować się mogą także na produktach spożywczych, należy pamiętać o dokładnym myciu owoców i warzyw.

Aleksandra Chruścielewska

Zobacz także:

Refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba, która może wykluczyć z normalnego życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL