Objawy cukrzycy widoczne także w ustach. Na to zwróci uwagę dentysta
Cukrzycę może zdiagnozować dentysta. To dlatego, że w jamie ustnej pojawia się wiele symptomów, które świadczą o rozwijającej się chorobie. Konsekwencją wysokiego poziomu cukru we krwi jest np. suchość w ustach, ale skutkować on może również stanami zapalnymi i infekcjami dziąseł. Jakie jeszcze objawy cukrzycy można wykryć, zaglądając do ust?
Suchość w jamie ustnej nie zawsze jest wynikiem odwodnienia. To częsty objaw niezdiagnozowanej lub niewłaściwie leczonej cukrzycy. Występuje zarówno w cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2. Zgłasza go od 40 do 80 proc. diabetyków.
Cukrzyca zmniejsza przepływ śliny, powodując nieprzyjemne uczucie suchości w ustach. Stan ten może prowadzić do próchnicy zębów czy zapalenia dziąseł. Może zakłócać sen, powodować zmiany w nawodnieniu, wahania węchu i smaku czy utrudniać jedzenie lub mówienie. Poczucie suchości w ustach towarzyszy choremu mimo sporej ilości przyjmowanych płynów. Nadmierne uczucie pragnienia to także charakterystyczny symptom cukrzycy. Osoby chorujące na cukrzycę skarżą się również na uczucie pieczenia w ustach.
Polecamy: Chcesz sprawdzić, czy pijesz wystarczająco dużo wody? Są trzy sposoby
Nieświeży oddech wiążemy często z tym, co przed chwilą zjedliśmy, lub ze złą higieną jamy ustnej. Tymczasem może być on spowodowany chorobą, np. cukrzycą. Kiedy nieświeży oddech się utrzymuje, a z ust wyczuwalny jest silny zapach acetonu, który przypomina słodką, owocową woń, to jest to znak kwasicy ketonowej - niebezpiecznego powikłania cukrzycy, w którym dochodzi do niekontrolowanej produkcji ciał ketonowych.
Główną przyczyną rozwoju kwasicy ketonowej jest niedobór insuliny, który może się pojawić w przypadku przerwania insulinoterapii, nieprawidłowego stosowania insuliny czy też w początkowych etapach rozwoju cukrzycy typu 1, kiedy nie została ona jeszcze zdiagnozowana. Kwasica ketonowa może dotyczyć również osób z cukrzycą typu 2, ale w tej grupie jest zdecydowanie mniej powszechna. Należy wiedzieć, że stan ten może doprowadzić do śpiączki i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Inne objawy kwasicy ketonowej to: głębszy, przyspieszony oddech, nadmierne pragnienie, wielomocz, suchość jamy ustnej, nasilone zmęczenie, senność i osłabienie.
Cukrzycy towarzyszy spadek odporności. Organizm nie jest w stanie bronić się przed infekcjami jak wcześniej, wysoki poziom cukru we krwi oznacza wysoki poziom cukru także w pocie, ślinie i moczu, do tego dochodzi wspomniana już suchość w ustach. To warunki, które sprzyjają namnażaniu się grzybów. Jak zwracają uwagę lekarze, u pacjentów z cukrzycą grzyby z rodzaju Candida częściej zasiedlają jamę ustną niż u ludzi zdrowych.
Do objawów kandydozy (drożdżycy) jamy ustnej zalicza się: suchość w jamie ustnej, ból w jamie ustnej i gardle, biały nalot na języku, policzkach i podniebieniu, czerwone plamy na języku i podniebieniu, owrzodzenia jamy ustnej, pieczenie podczas jedzenia lub przełykania śliny, gorzki smak lub utratę smaku, nieprzyjemny zapach z ust oraz bolesne pęknięcia w kącikach ust.
Cukrzyca i niektóre leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą powodować zmniejszone wydzielanie śliny przez gruczoły ślinowe. Mniejsza ilość śliny przekłada się na większe ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów związanych z jamą ustną.
Nagromadzona w ślinie glukoza może karmić szkodliwe bakterie. Łącząc się z żywnością, tworzą one miękką, lepką warstwę zwaną płytką nazębną, która powoduje ubytki. Jeśli nie usuniesz płytki nazębnej, może ona gromadzić się na zębach w pobliżu linii dziąseł i stwardnieć, tworząc osad zwany kamieniem nazębnym, który może powodować choroby dziąseł. U osób z cukrzycą często występują: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, próchnica, ropnie dziąseł. Nieleczone mogą prowadzić do utraty zębów.
Jeśli, m.in., dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte, tkliwe, krwawią, jeśli są luźne i odrywają się od zębów, a przestrzenie między zębami się zwiększyły, udaj się do dentysty i zrób badania krwi.
Inne częste objawy występujące przy cukrzycy, a pojawiające się w jamie ustnej to:
- trudno gojące się rany w ustach,
- zaburzenia smaku,
- przedwczesne wyrzynanie się zębów stałych (u dzieci).
CZYTAJ TAKŻE:
Stan przedcukrzycowy. Prosta droga do cukrzycy