Grzybica penisa - przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica penisa to nieprzyjemne schorzenie, które objawia się przede wszystkim swędzeniem i zaczerwienieniem członka. Inne możliwe objawy to m.in. pieczenie podczas oddawania moczu i pojawienie się wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Grzybica penisa może wynikać z nieprawidłowej higieny lub częstych kontaktów seksualnych z różnymi kobietami. Leczenie zwykle przynosi dobre efekty, jednak może trwać nawet kilka miesięcy. Do czasu pełnego wyleczenia należy zachować abstynencję seksualną.

Grzybica penisa - przyczyny

Grzybica penisa — inaczej kandydoza penisa lub infekcja drożdżakowa penisa, to popularne schorzenie, które występuje u mężczyzn w każdym wieku. Chorobę wywołują grzyby z rodziny drożdżaków — Candida albicans. Trudno określić jedną główną przyczynę grzybicy. Choroba może pojawić się m.in. u mężczyzn, którzy nie przykładają odpowiedniej wagi do higieny intymnej lub stosują nieodpowiednie kosmetyki. Grzybicą można również zarazić się od swojej partnerki podczas stosunku seksualnego.

Inne możliwe przyczyny grzybicy penisa to:  przyjmowanie antybiotyków, przyjmowanie sterydów, przyjmowanie kortykosteroidów i leków immunosupresyjnych, stosowanie środków plemnikobójczych, osłabienie odporności, noszenie obcisłej i mokrej bielizny, niedokładne wycieranie penisa po kąpieli, częste korzystanie z publicznych toalet i basenów, silny stres, uczulenie na lateks, chemioterapia, nadwaga, cukrzyca, nieodpowiednia dieta — zwłaszcza spożywanie zbyt dużej ilości cukru, częste stosunki seksualne z różnymi partnerkami.

Reklama

Grzybica penisa - objawy

Grzybica penisa, zwłaszcza w początkowej fazie, może przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że bezobjawowy przebieg może dotyczyć nawet 30 proc. mężczyzn. U pozostałych rozwiną się nieprzyjemne dolegliwości. Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy penisa jest zaczerwienienie członka i uczucie pieczenia lub swędzenia.  

Inne możliwe objawy grzybicy penisa to:

  • ból penisa — przede wszystkim żołędzi,    
  • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,     
  • pieczenie lub ból podczas stosunku seksualnego,    
  • problem z odciągnięciem napletka,    
  • obrzęk penisa,    
  • pojawienie się białej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu,    
  • pojawienie się czerwonych plamek na penisie,   
  • wysuszenie żołędzi,    
  • częste oddawanie moczu,    
  • opuchnięcie "główki" prącia,     
  • łuszczenie naskórka na żołędzi.

Grzybica penisa - leczenie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie bagatelizować objawów grzybicy i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Niepodjęcie leczenia nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, ale zagraża również partnerce seksualnej, u której może dojść do zarażenia lub wtórnego zarażenia. Leczeniem grzybicy penisa zajmuje się urolog. W rozpoznaniu grzybicy penisa pomaga badanie wymazu z żołędzi oraz/lub spod napletka. Leczenie kandydozy opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. U pacjentów najczęściej stosuje się flukonazol, klotrimazol i ekonazol.  

Leczenie grzybicy penisa zwykle przynosi dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, który może trwać nawet kilka miesięcy. Nie należy przerywać go — nawet w przypadku znacznej poprawy — ponieważ skutkować to może nawrotem choroby. Trzeba wiedzieć również, że poza pacjentem, leczeniem należy objąć również jego partnerkę seksualną. Na czas leczenia konieczna jest rezygnacja z aktywności seksualnej.     

Ważnym elementem leczenia grzybicy penisa jest również odpowiednia higiena miejsc intymnych. Poza dokładnym myciem i osuszeniem penisa, należy pamiętać również o właściwiej — nieuciskającej bliźnie. Najlepiej, aby była ona wykonana z naturalnej tkaniny, która pozwoli skórze oddychać.   

Tak jak zostało już napisane — w przypadku podejrzenia grzybicy, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nieleczona grzybica penisa doprowadzić może do poważnych powikłań. Może pojawić się m.in. zapalenie najądrza, prostata, impotencja, stulejka i bezpłodności. W niektórych przypadkach nieleczona grzybica doprowadzić może także do rozwoju nowotworów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL