Ból w klatce piersiowej nie tylko przy zawale. Tak chorują kości

Każdy człowiek posiada dwanaście par żeber, które pełnią istotną rolę w ochronie narządów wewnętrznych, takich jak serce i płuca. Stanowią one szkielet klatki piersiowej, która zapewnia wsparcie i ochronę dla tych niezbędnych do życia narządów. Pomagają również w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz umożliwiają ruchy oddechowe. Mimo niezwykłej wytrzymałości czasami dochodzi do uszkodzenia żeber - zwykle po wypadkach komunikacyjnych czy w wyniku osłabienia kości w przebiegu różnych chorób. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią żebra, co się dzieje, gdy nie działają prawidłowo i co oznacza ból w okolicy żeber.

Żebra - budowa. Po co nam są żebra?

Klatkę piersiową można sobie wyobrazić jako zbroję, która chroni najważniejsze dla życia narządy - płuca i serce. Nie mogłaby pełnić swojej funkcji bez dwunastu par żeber czyli łukowato wygiętych kości. Wszystkie łączą się z tyłu z kręgosłupem, a pierwsze siedem par, nazywanych żebrami prawdziwymi, także od przodu z mostkiem za pomocą chrząstek. Kolejne dwie pary, VIII i IX to żebra rzekome, które łączą się z chrząstkami żeber znajdujących się wyżej i uzupełniają kształt klatki piersiowej po jej bokach. 

Reklama

Ostatnie dwie pary to żebra wolne, które nie mają połączenia ani z pozostałymi żebrami, ani z mostkiem. Chrząstki obecne między żebrami a mostkiem nadają klatce piersiowej elastyczności - dzięki temu jej wielkość może się zmieniać w trakcie wdechu i wydechu.

Złamanie żeber - jak rozpoznać?

Mimo, że żebra i klatka piersiowa człowieka mogą wytrzymać bardzo duże obciążenia, to jednak czasem dochodzi do ich złamania. Zmagają się z nimi osoby po wypadkach samochodowych a także z chorobami osłabiającymi kości, na przykład osteoporozą czy nowotworami

Złamane żebro wywołuje dotkliwy ból w klatce piersiowej, które nasila się przy oddychaniu, kaszlu czy dźwiganiu. Najczęściej złamanego żebra nie trzeba nastawiać operacyjne, a jedynie stosuje się przez kilka tygodni leczenie przeciwbólowe i zimne okłady. W trakcie powrotu do zdrowia warto się oszczędzać - unikać dźwigania i noszenia np. ciężkich zakupów. 

Bardzo rzadko siła urazu jest na tyle duża, że żebro przebija jamę opłucną i płuca, co prowadzi do zagrażających życiu powikłań - odmy opłucnowej czy nawet przebicia serca.

Złamanie mostka

Do złamań mostka, podobnie jak w przypadku złamań żeber, najczęściej dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych. Siła, która działa na klatkę piersiową jest wtedy zwykle bardzo duża, dlatego często złamaniu mostka towarzyszą inne groźne powikłania, jak odma opłucnowa, uszkodzenia kręgów czy narządów wewnętrznych. Objawy czasem mogą być widoczne nawet gołym okiem - okolica mostka jest zwykle obrzęknięta i zaczerwieniona, a chory odczuwa dotkliwy ból z przodu klatki piersiowej. Podczas oddychania odłamki kostne ocierają się o siebie i często wydają przy tym dźwięk przypominający trzeszczenie. 

Na klatce piersiowej w miejscu, gdzie znajduje się mostek zwykle widać charakterystyczny schodek - jeden z odłamów znajduje się niżej niż drugi. Jeżeli złamaniu mostka nie towarzyszą inne urazy, lekarz zaleci na kilka tygodni odpoczynek, leki przeciwbólowe i zimne okłady na miejsce złamania. Pacjenci ze złamaniem mostka w wyniku wypadków samochodowych zwykle są w ciężkim stanie i wymagają intensywnego leczenia w szpitalu.

Żebra a osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, która sprawia, że kości stają się kruche, przez co są o wiele bardziej podatne na złamania pod wpływem niewielkiej siły. Najczęściej u osób z osteoporozą pojawiają się złamania trzonów kręgów, kości udowej i ramiennej, jednak nie jest to regułą - osłabione są wszystkie kości, dlatego każda z nich jest narażona na złamanie. Z tego powodu przy niefortunnym potknięciu się, zasłabnięciu czy upadku może dojść także do złamania żeber czy mostka. Często te urazy są pierwszym sygnałem alarmowym osteoporozy i zawsze wymagają dogłębnej diagnostyki. 

Leczenie złamań żeber powstałych na tle osteoporozy nie różni się od złamań z innych powodów, jednak u każdego pacjenta trzeba zastosować leki poprawiające wytrzymałość kości, na przykład bisfosfoniany.

Żebra a nowotwory

W żebrach może również lokalizować się wiele nowotworów. Rosnący guz sprawia, że kość staje się krucha i bardziej podatna na złamania. Mogą je wywoływać nowotwory, które pierwotnie rozwijają się w kościach, na przykład szpiczak mnogi czy mięsak Ewinga, jednak znacznie częściej do złamań żeber dochodzi pod wpływem rozsiewu choroby nowotworowej do kości z innych narządów. Przerzuty takie może dawać wiele nowotworów, jednak najczęściej pojawiają się u chorych z rakiem prostaty, piersi, żołądka, tarczycy i płuc.

Gdzie leży splot słoneczny?

Uderzenia pięścią w okolice żeber i mostka są niezwykle bolesne i mogą nawet wywoływać chwilową utratę oddechu. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się tam niezwykle wrażliwe nerwy otaczające przeponę, które są częścią splotu słonecznego. Przez niektórych jest nazywany mózgiem trzewnym, ponieważ to właśnie on kontroluje czynność wszystkich narządów wewnętrznych - żołądka, wątroby, śledziony, nerek czy narządów wewnętrznych. 

CZYTAJ TAKŻE: 

To rujnuje kręgosłup i stawy. Pierwszym objawem - mrowienie rąk 

"Choroba zakonnic". Co dolega papieżowi?

Domowe kuracje na osteoporozę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak kości | osteoporoza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL