Densytometria. Tym badaniem możesz zapobiec osteoporozie

Osteoporoza jest bardzo powszechnym problemem, który dotyka aż 10 proc. całej populacji ludzkiej. U osób z osteoporozą dochodzi do postępującej utraty masy kości, co może mieć wiele poważnych konsekwencji. Na jej rozwój najbardziej narażone są kobiety w wieku pomenopauzalnym, jednak nie znaczy to, że mężczyźni i kobiety przed menopauzą nie chorują. Densytometria jest badaniem, dzięki któremu można wykryć pierwsze oznaki spadku gęstości kości, jeszcze zanim rozwinie się pełnoobjawowa osteoporoza. Kto powinien wykonać densytometrię? Jak przebiega badanie i jak interpretować jego wynik? Wyjaśniamy!

Densytometria - co to?

Densytometria to badanie, które pozwala ocenić gęstość kości. W ciągu życia każdego człowieka wiele różnych czynników, w tym wiek czy zmiany hormonalne przyczyniają się do postępującej utraty masy kostnej. Rozwija się wtedy osteoporoza, która może prowadzić do przewlekłego bólu kości i ich patologicznych złamań. W densytometrii wykorzystuje się niską dawkę promieni rentgenowskich do określenia gęstości kości, najczęściej kręgosłupa i kości udowej. Badanie to umożliwia wykrycie ubytku masy kostnej, czyli osteopenii jeszcze przed rozwinięciem się pełnoobjawowej osteoporozy. Jest to o tyle istotne, ponieważ dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia możliwe jest spowolnienie utraty kości i zmniejszenie nasilenia choroby w przyszłości.

Reklama

Densytometria - wskazania do badania

Densytometria jest podstawowym badaniem służącym zarówno do diagnostyki osteoporozy, jak i monitorowania skuteczności jej leczenia. Zaleca się ją także profilaktycznie każdej kobiecie powyżej 65 roku życia i każdemu mężczyźnie po ukończeniu 70 lat, nawet jeśli nie obserwują oni żadnych objawów choroby. Badanie powinny również wykonać kobiety młodsze, które w przeszłości przebyły złamanie w miejscu typowym dla osteoporozy, a także kobiety po menopauzie palące papierosy. Ponadto po ukończeniu 40 roku życia powinien je wykonać profilaktycznie każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza. Gęstość kości powinny także zbadać osoby, które w przeszłości przez dłuższy czas przyjmowały leki mogące obniżać masę kostną, w szczególności glikokortykosteroidy, lit, niektóre leki przeciwpadaczkowe czy tyroksyna w dużych dawkach.

Densytometria - jak się przygotować?

Osoba, która planuje wykonanie densytometrii, nie musi się do niej specjalnie przygotowywać. Nie trzeba być na czczo, jednak warto pamiętać, aby na 24 godziny poprzedzające badanie nie przyjmować leków i suplementów zawierających wapń. Bezpośrednio przed densytometrią trzeba zdjąć wszelkie części garderoby zawierające metal - zegarki, pierścionki czy pasek od spodni, ponieważ mogą one zakłócać wynik badania.

Densytometria - przebieg badania

Densytometria jest badaniem szybkim i bezbolesnym, którego nie warto się obawiać. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu, który emituje niską dawkę promieni rentgenowskich. Po wejściu do gabinetu lekarz zapyta cię o podstawowe informacje, takie jak wiek, wzrost i masa ciała. Następnie poprosi cię o położenie się na stole pomiarowym, nad którym znajduje się ramię urządzenia emitującego promieniowanie. Całe badanie trwa od dwóch do trzech minut.

Densytometria - normy

Gęstość kości określana jest za pomocą wskaźnika T. Przyjmuje się, że u osób z prawidłową masą kostną nie powinien on przekraczać -1,0. Wartości równe lub przekraczające -2,5 świadczą o osteoporozie, natomiast wartości pośrednie świadczą o zmniejszonej gęstości kości, czyli osteopenii. Na wydruku otrzymanym przez lekarza umieszczony jest również wykres, na którym można sprawdzić, czy uzyskane wartości w trakcie badania mieszczą się w granicach normy, czy też sugerują osteopenię lub osteoporozę. Jeżeli wynik jest prawidłowy, będzie znajdował się na polu mającym zwykle kolor zielony. Wartości wskazujące na osteopenię będą widoczne w obrębie pola żółtego, natomiast osteoporozę - w polu czerwonym.       

CZYTAJ TAKŻE: 

Bóle kości mogą być objawem tego raka

Czym są nietypowe guzki na nadgarstkach?

Te produkty zapobiegają osteoporozie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: osteoporoza kości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL