Jak działa przysadka mózgowa?

Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny, zlokalizowany wewnątrz czaszki, w okolicy podwzgórza. Mimo niewielkich rozmiarów (jej masa to zwykle niewiele ponad 0,5 g), przysadka wydziela hormony, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i regulują pracę innych gruczołów.

Budowa przysadki mózgowej

Przysadka składa się z trzech części, spełniających różne zadania:

Część przednia odpowiada za wydzielanie większości produkowanych przez przysadkę hormonów:

- hormonu wzrostu, który wpływa na wzrost, ale też np. na syntezę białek i podnoszenie się poziomu glukozy we krwi;

- prolaktyny, kontrolującej laktację u kobiet;

- hormonu luteinizującego, pobudzającego produkcję testosteronu u mężczyzn, a progesteronu u kobiet;

-hormonu folikulotropowego, który umożliwia jajeczkowanie i reguluje wydzielanie estrogenu u kobiet, a u mężczyzn odpowiada za wytwarzanie plemników;

Reklama

- kortykotropiny, wspomagającej wydzielanie hormonów przez nadnercza, odgrywającej tym samym ważną rolę w reakcji organizmu na stres;

- hormonu tyreotropowego (TSH), odpowiedzialnego za pracę tarczycy;

- endorfin, czyli opioidów wywołujących euforię i tłumiących odczuwanie bólu.

Część środkowa wydziela hormon zwany melanotropiną, która pobudza skórę do produkcji ciemnego barwnika - melaniny.

Część tylna współpracuje z sąsiadującym z nią podwzgórzem i magazynuje oraz dawkuje organizmowi produkowane przez podwzgórze hormony: wazopresynę, zawiadującą pracą układu moczowego oraz oksytocynę, która odgrywa ogromną rolę w przebiegu porodu, ale bywa też nazywana hormonem miłości, odpowiada bowiem za tworzenie więzi emocjonalnych, instynkt macierzyński i uczucia ojcowskie.

Kiedy przysadka nie działa prawidłowo

Jak pokazuje przegląd hormonów, za których wydzielanie odpowiada przysadka, jej niewłaściwe funkcjonowanie może mieć katastrofalne skutki dla równowagi hormonalnej i działania całego organizmu.

Leczenie zarówno nadczynności, jak i niedoczynności przysadki powinno się odbywać pod kierunkiem specjalisty endokrynologa, który w zależności od przyczyny zaburzeń zaleci odpowiednie postępowanie.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL