Kąpiele w gorących źródłach i basenach termalnych. Czy są bezpieczne?

Gorące źródła i termy to nie tylko doskonała forma relaksu. Nie każdy wie, że woda źródlana zawiera wiele drogocennych składników, jak np. magnez czy potas. Dzięki temu kąpiele wskazane są dla pacjentów m.in. ze zwyrodnieniem stawów i kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniem stawów, dyskopatią i bólami kręgosłupa. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat gorących źródeł i term, zanim się tam wybierzesz.

Gorące źródła i termy - czym są i jak działają?

Termy to kompleksy basenów bogate w wodę pochodzącą z gorących źródeł znajdujących się głęboko we wnętrzu ziemi. Woda źródlana znana jest z doskonałego składu. Zawiera m.in. wapń, potas, magnez, żelazo, krzem, chrom, mangan, siarkę czy lit. Do tego dochodzi przyjemna temperatura, która sprawia, że kąpiel jest niezwykle komfortowa. Według obecnych przepisów woda termalna musi mieć co najmniej 20 st. Celsjusza.

Reklama

Gorące źródła i termy są w ostatnim czasie bardzo modne. Znajdziemy je w wielu popularnych kurortach, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Lądku-Zdroju czy Solcu-Zdroju. Warto jednak wiedzieć, że termy nie są niczym nowym. Mają niezwykle bogatą historię i wykorzystywane były już w starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji.

Termy, ze względu na skład wody, wykazywać mogą szereg prozdrowotnych właściwości. Poprawiają krążenie, działają przeciwbólowo, obniżają ciśnienie, usprawniają pracę nerek i płuc, działają przeciwzapalnie oraz poprawiają przemianę materii. Gorące źródła i termy są również niezastąpione w przypadku urazów i obrzęków oraz zakwasów po intensywnym treningu.

Przykładowe wskazania do kąpieli w gorących źródłach i termach:

  • zwyrodnienia stawów i kręgosłupa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • dyskopatia,
  • bóle kręgosłupa,
  • dna moczanowa,
  • neuralgia,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • choroby ginekologiczne,
  • rwa kulszowa.

Należy pamiętać również, że gorące źródła i termy wpływają także na wygląd naszej skóry. Zawarte w nich minerały złuszczają skórę, a także uelastyczniają ją, nawilżają i poprawiają koloryt. 

Dla wielu osób termy są również formą odpoczynku. Nic tak dobrze nie relaksuje jak przyjemna kąpiel w ciepłej wodzie. Z tego powodu gorące źródła pomagają walczyć z bezsennością oraz silnym stresem.

Gorące źródła i termy - czy są bezpieczne?

Poza wieloma zaletami gorące źródła i termy, tak samo jak tradycyjne baseny, mogą być niestety również źródłem infekcji. W wodzie znajdować się mogą m.in. bakterie i pierwotniaki, np. Legionella, Pseudomonas czy Mycobacteria. Oczywiście większość zarządców robi wszystko, co w ich mocy, aby zadbać o odpowiednie warunki sanitarne, jednak w przypadku term sytuacja jest bardziej skomplikowana niż na tradycyjnej pływalni. Dodanie do wody środków chemicznych zabijających bakterie może bowiem naruszyć naturalne właściwości gorących źródeł.

Gorące źródła i termy - przeciwwskazania

Korzystanie z gorących źródeł i term uważane jest za bezpieczne. Mimo tego istnieją pewne przeciwwskazania do kąpieli. To przede wszystkim niewydolność serca, blokady tętnic, arytmia, choroby serca, ostre zapalenie żył, infekcje zapalne narządów wewnętrznych, niektóre nowotwory, niedokrwienna choroba mózgu, stan zapalny wątroby i trzustki. 

Pacjenci chorujący przewlekle także na inne choroby przed udaniem się do term powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni ewentualne ryzyko. Należy pamiętać również, że z gorących źródeł i term nie powinny korzystać także kobiety w ciąży oraz karmiące. Nie ma przeciwwskazań, aby z term korzystali seniorzy. W przypadku dzieci należy zachować ostrożność. Maluchy powinny kąpać się w dziecięcych basenach, które przystosowane są do ich wzrostu.

CZYTAJ TAKŻE:

Hartowanie organizmu - po co to w ogóle robić?

Morsowanie - jak robić to z głową i nie przesadzić?

Woda zdrowia doda? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | lecznicze kąpiele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL