20 sekund dla oczu, 5 minut dla kręgosłupa i serca. Rób w pracy
5, 10, 15 minut? Masz chwilę przerwy w pracy? Podpowiadamy, jak dobrze ją wykorzystać. Te kilka minut w ciągu dnia to bowiem świetny moment na poprawę samopoczucia, jak i efektywności. Oczywiście dobrze jest wstać od biurka, ale nie tylko. Dzięki wprowadzeniu kilku niewielkich zmian możesz zwiększyć swoją wydajność i poczuć się lepiej. Oto pięć rzeczy, o których prawdopodobnie zapominasz w ciągu dnia pełnego zajęć, a nie powinieneś.
Zdarza się nam mówić, że "pora rozprostować kości". Ale czy wiesz, jak często powinieneś wstawać od biurka? Co 30-60 minut. Taka przerwa powinna trwać od 5 do 10 minut. W tym czasie warto rozciągnąć się, zrobić kilka kroków lub wykonać kilka prostych ćwiczeń, aby poprawić krążenie krwi i zredukować napięcie mięśniowe. Regularne wstawanie od biurka przynosi też wiele innych korzyści zdrowotnych: poprawia postawę, pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu, wpływa pozytywnie na koncentrację, redukuje stres i obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Osoba dorosła powinna pić przynajmniej od 2 do 2,5 l płynów dziennie. Niestety, w natłoku obowiązków uzupełnianie płynów schodzi na trzeci, czwarty czy piąty plan. I o tym, że powinniśmy napić się wody, przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy czujemy się zmęczeni, osłabieni, gdy pojawiają się bóle głowy, zaburzenia koncentracji i suchość w ustach. Można by ich było uniknąć, gdybyśmy przyjmowali odpowiednie jej ilości. W przerwie od pracy wypij więc szklankę wody, a butelkę z wodą miej w zasięgu wzroku, by kolejną przerwę wykorzystać lepiej od poprzedniej.
5, 10 minut przerwy to dobry moment na to, by przekąsić coś zdrowego. Unikaj przetworzonych produktów, bogatych w cukry i tłuszcze trans. Sięgnij po owoce, orzechy i nasiona, serek wiejski i dobrej jakości pieczywo, sałatkę, warzywa, hummus, owocowo-warzywny koktajl czy batonika zbożowego z dobrym składem. Tego typu przekąski nie tylko dodadzą energii, ale również pomogą w utrzymaniu koncentracji w pracy.
Wystarczy 20 sekund, by zrobić coś dobrego dla oczu. Ale 20 sekund co 20 minut. Tłumaczymy. Pracując przed komputerem czy czytając przez 20 minut, warto robić 20-sekundową przerwę polegającą na spoglądaniu w dal na odległość 20 stóp, czyli mniej więcej 6 metrów. Metoda ta, znana jako metoda 20-20-20, pomaga zrelaksować mięśnie oczu i zmniejsza ryzyko zmęczenia wzroku.
Jak jeszcze możesz chronić oczy podczas pracy w biurze? Jak możesz zadbać o wzrok? Pamiętaj o mruganiu. W normalnych warunkach mrugamy ok. 15 razy na minutę, a podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi tylko 5-7 razy na minutę. Dbaj także o nawilżenie oczu i odpowiednią pozycję przed ekranem. Lekarze podkreślają, że podczas korzystania z komputera powinniśmy siedzieć mniej więcej na odległość wyciągniętej ręki od monitora.
To niedoceniany, a jakże ważny element biurowej codzienności. Rozmowy z kolegami w pracy pomagają w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, sprzyjają nawiązywaniu więzi, co może prowadzić do lepszej współpracy i zrozumienia w zespole, mogą zwiększać zaangażowanie i motywację czy przyczyniać się do większej satysfakcji z pracy i ogólnego zadowolenia z życia zawodowego. Poza tym rozmowa z kolegami może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zmniejszeniu napięcia, a stresujących sytuacji w pracy nie brakuje.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć powodów, by jeść serek wiejski. Ostatni dla wielu jest najistotniejszy
Doskonałe dla mózgu, mięśni, kości i wzroku. Tyle jajek dziennie możesz zjeść
Dobre przed snem. Dorzuć do posiłku, a zaśniesz naturalnie i spokojnie