Przewodnienie. Co dzieje się z ciałem, kiedy pijesz za dużo wody?

Lekarze podkreślają, jak ważne jest dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia. Wszystkie komórki organizmu potrzebują bowiem wody do prawidłowego funkcjonowania. Niebezpieczną sytuacją jest jednak zarówno odwodnienie, jak i przewodnienie. Po czym poznać, że pijemy za dużo wody, niż rzeczywiście potrzebujemy?

Przyczyny przewodnienia

Przewodnienie to nadmiar wody w organizmie. Może wystąpić, gdy ludzie piją znacznie więcej wody, niż potrzebuje ich organizm. Przewodnić mogą się np. sportowcy, którzy dostarczają organizmowi duże ilości wody, aby uniknąć odwodnienia. Notowano też przypadki przewodnienia u żołnierzy, po wyczerpujących treningach. 

Przyczyną tego stanu może być również zaburzenie znane jako polidypsja psychogenna, w którym pacjenci mają niekontrolowaną potrzebę przyjmowania nadmiernej ilości wody. Rezultatem jest zbyt duża ilość wody w organizmie przy jednoczesnym obniżeniu poziomu sodu we krwi. Ale u osób, których przysadka mózgowa, nerki, wątroba i serce funkcjonują normalnie, a które piją bardzo dużo wody w ciągu dnia, przewodnienie zdarza się raczej rzadko.

Reklama

Przewodnienie znacznie częściej występuje u osób, których nerki prawidłowo nie wydalają wody (może to być m.in. wynik przewlekłej choroby nerek czy ich ostrej niewydolności). Niektóre leki, np. leki przeciwdepresyjne, mogą powodować przewodnienie u osób szczególnie podatnych.

Przewodnienie może również wynikać z zespołu nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego - wazopresyny. Gdy przysadka wydziela zbyt dużo tego hormonu, stymuluje nerki do oszczędzania wody, gdy nie jest to potrzebne.

Objawy przewodnienia

Do objawów przewodnienia zaliczamy:

  • zbyt częste oddawanie moczu - średnio powinniśmy oddawać mocz od sześciu do ośmiu razy dziennie. Powyżej 10 razy dziennie to może być znak, że doszło do przewodnienia. Warto także mieć na uwadze kolor moczu. Prawidłowy kolor moczu jest żółty lub słomkowy. Bezbarwny, jasny mocz bardzo często jest oznaką przewodnienia;
  • osłabienie, zmęczenie - picie zbyt dużych ilości wody powoduje, że nerki zbyt ciężko pracują, aby usunąć jej nadmiar. Powoduje to reakcję hormonalną, która wywołuje zmęczenie, brak energii, rozproszenie uwagi;
  • pulsujące bóle głowy;
  • nudności, wymioty, biegunki;
  • osłabienie mięśni, skurcze mięśni - przyjmowanie zbyt dużej ilości wody sprawia, że poziom elektrolitów spada, co wpływa na pracę mięśni;
  • wzrost wagi, obrzęki;
  • przebarwienia skóry - najczęściej na dłoniach, stopach i ustach;
  • podwyższone ciśnienie krwi;
  • dezorientacja.

Ciężkie przypadki przewodnienia mogą skończyć się śmiercią.

Ile wody powinniśmy pić?

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musimy uzupełniać zapasy wody (którą codziennie tracimy) poprzez spożywanie napojów i pokarmów zawierających wodę. Około 20 proc. dziennej dawki płynów zwykle pochodzi z pożywienia, a reszta z napojów.

Dbałość o odpowiednie nawodnienie to nasz codzienny obowiązek, ale i w tym przypadku trzeba zachować umiar - nie można przesadzić w drugą stronę i przyjmować za dużo płynów w stosunku do potrzeb organizmu, gdyż konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne.  

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników: wieku, masy ciała, płci, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia, temperatury otoczenia, dlatego nie można jednoznacznie wskazać, ile wody tak naprawdę powinniśmy przyjmować w ciągu dnia. Weźmy na przykład upalny dzień - wtedy potrzebujemy większej ilości płynów niż zwykle. Przyjmuje się jednak, że dziennie powinniśmy pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zatrzymanie wody w organizmie - przyczyny puchnięcia

Woda zdrowia doda? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat

Woda cynamonowa - dlaczego warto ją pić? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: woda | picie wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL