Takie dłonie zdradzają chorobę lub złą dietę. Nie lekceważ tego objawu
Nadmierne pocenie, zwane również hiperhydrozą, dotyczy wielu osób na całym świecie. Szczególnie uciążliwe jest nadmierne pocenie się rąk, które może wpływać na wiele obszarów życia. Podawanie ręki na powitanie, korzystanie z czyjegoś długopisu lub klawiatury może być dla tych osób niezwykle krępujące. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się rąk? Wyjaśniamy.
Silny stres to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernego pocenia się rąk. W trakcie stresujących sytuacji w organizmie dochodzi do aktywacji układu współczulnego, który przygotowuje organizm do walki z zagrożeniem. Neurony uwalniają duże ilości katecholamin - adrenaliny i noradrenaliny, które pobudzają do działania wiele struktur, np. zwiększają częstość bicia serca czy liczbę oddechów.
Katecholaminy docierają również do gruczołów potowych skóry. Pobudzają wydzielanie przez nie potu, co w efekcie wywołuje pocenie całego ciała. To właśnie sprzyja nadmiernemu poceniu rąk, które często pojawia się np. przed ważnymi wydarzeniami, egzaminami czy rozmowami o pracę.
Przewlekły stres również może być przyczyną nadpotliwości. Organizm osób żyjących w przewlekłym stresie próbuje sobie radzić poprzez zwiększenie uwalniania kortyzolu. Jest to hormon, który również może pobudzać gruczoły do uwalniania potu.
Oczywiste jest to, że w trakcie upałów pocimy się znacznie bardziej. Wynika to z tego, że organizm w ten sposób przeciwdziała przegrzaniu - zużywa energię w postaci ciepła do napędu gruczołów potowych. Gorące dni są więc prawdziwą zmorą dla osób cierpiących na nadpotliwość, ponieważ może ona znacznie nasilać jej objawy.
Problematyczne mogą się okazać również wyjazdy w miejsca nie tylko o wysokiej temperaturze, ale również bardzo wysokiej wilgotności. Takie warunki występują m.in. w wielu krajach południowej Azji, np. w Tajlandii czy w Wietnamie.
Jak więc pomóc sobie przetrwać najgorętsze dni? Przede wszystkim warto się zaopatrzyć w dobre blokery potu - najlepszym wyborem będą przebadane i wysokiej jakości antyperspiranty apteczne. Ponadto można spróbować blokerów do stóp i dłoni w sprayu bądź żeli pod prysznic o właściwościach zmniejszających aktywność gruczołów potowych. Pomocne może być również noszenie ze sobą ubrań na zmianę, które można założyć, jeśli poprzednie się przepociły.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dieta również może wpływać na potliwość rąk. Składniki takie jak ostre przyprawy, czosnek czy cebula zwiększają wydzielanie potu. Podobnie działa kawa czy herbata, które zawierają kofeinę - substancję mającą właściwości zbliżone do uwalnianych w trakcie stresu katecholamin.
Jeśli palisz papierosy, to możesz mieć problemy z nadmiernym poceniem się ciała i rąk. Nikotyna obecna w dymie tytoniowym pobudza gruczoły potowe do wydzielania potu nawet wtedy, gdy organizm na daną chwilę tego nie potrzebuje.
Zatem jeśli masz problem z nadmierną potliwością i jednocześnie palisz papierosy, być może samo stosowanie antyperspirantów może okazać się niewystarczające. Najlepiej dla własnego zdrowia całkowicie zrezygnować z palenia lub w jak największym stopniu je ograniczyć. Papierosy sprzyjają bowiem wielu chorobom, m.in. miażdżycy, zawałowi serca czy udarom mózgu.
Nadmierne pocenie się rąk może również być objawem nierozpoznanych wcześniej chorób. Wśród najczęstszych wymienia się:
- choroby infekcyjne przebiegające z gorączką (np. grypa, zapalenie płuc),
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- chorobę Cushinga,
- menopauzę,
- niektóre choroby serca (np. zaburzenia rytmu serca),
- nowotwory złośliwe (szczególnie na późniejszych stadiach choroby),
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- toczeń rumieniowaty układowy.
Diagnostykę nadmiernego pocenia rąk warto rozpocząć od wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań, np. morfologii krwi i badania ogólnego moczu. W razie potrzeby lekarz może również rozszerzyć zakres diagnostyki o niezbędne oznaczenia. Zazwyczaj nie udaje się wskazać jednoznacznej przyczyny nadmiernej potliwości - badania służą głównie ich wykluczeniu.
Źródła:
Leonard J., Are night sweats a sign of alcohol withdrawal? [na:] "Medicalnewstoday.com", https://www.medicalnewstoday.com/articles/324104, 7 stycznia 2019 r., dostęp 26 marca 2024.
Craig Steven Mclachlan, Spence I., Satchell P., Immediate and Sustained Effects of Smoking on Autonomic Arousal in Human Subjects., "Japanese Journal of Physiology" t. 48 nr 4 (1998), DOI: https://doi.org/10.2170/jjphysiol.48.253, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9757141/.
Hyperhidrosis - Symptoms and causes [na:] "Mayo Clinic", https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/symptoms-causes/syc-20367152, 2022 r., dostęp 26 marca 2024.
CZYTAJ TAKŻE:
Co oznacza drżenie dłoni, warg lub twarzy? To ważny sygnał od organizmu
Brak snu i stres? Nie tylko. Worki pod oczami mogą być sygnałem choroby
Nawyki, które rujnują stawy. Punkt trzeci to dla wielu duże zaskoczenie