Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu - co to jest i od czego zależy?

​Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczów, które powinno się spożyć, by uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na składniki umożliwiające mu prawidłowe funkcjonowanie.

Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?

Przekraczanie normy dziennego zapotrzebowania kalorycznego przewidzianego na nasz organizm, będzie prowadzić do otyłości, a z kolei nieprzyjmowanie wystarczającej ilości kalorii - doprowadzić może do skrajnego wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci.

Kaloria to wartość energetyczna. Zapotrzebowanie kaloryczne to zatem niezbędna ilość energii, którą nasz organizm musi zaczerpnąć ze spożywanych w ciągu dnia produktów, by prawidłowo funkcjonować. Ilość ta jest uzależniona od wielu czynników. 

Reklama

Do wiodących należy kwestia naszego:

  • aktywności fizycznej, 
  • wagi, 
  • wieku
  • płci, 
  • trybu życia. 

Ale zapotrzebowanie kaloryczne może być też kwestią czynnika takiego jak... pogoda. Zimą nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest większe, ponieważ nasz organizm spala większą ilość kalorii ogrzewając ciało w związku z obniżonymi temperaturami.

Zapotrzebowanie kaloryczne a odchudzanie

Nie ma jednoznacznej ilości kalorii, która zagwarantuje nam schudnięcie. Zapotrzebowanie kaloryczne jest sprawą bardzo indywidualną. By upewnić się , czy rzeczywiście spożywamy odpowiednią ilość kalorii, warto zadać sobie odrobinę trudu i obliczyć, jakie jest nasze prawidłowe dziennie zapotrzebowanie kaloryczne. 

Jeżeli okazuje się, że przekraczamy rzeczywiste zapotrzebowanie naszego organizmu, wtedy warto zredukować liczbę spożywanych kalorii. Jeśli zaś odżywiamy się w prawidłowo, trzeba pomyśleć, jak je spalić. Pozostaje ułożenie odpowiedniej diety.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pobudza trawienie, hamuje napady głodu i odtruwa organizm. Włosi się zajadają 

Obniża ciśnienie tętnicze i cholesterol. Stosuj, a bez leków poprawisz wyniki 

Najlepsze na odporność i oczyszczenie organizmu. Te polskie owoce to kopalnia witaminy C 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kalorie | węglowodany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL