Żerują w mące lub płatkach śniadaniowych. Czym grozi nieświadome zjedzenie ich jaj?
Odkrycie inwazji moli spożywczych w kuchni może być szokiem. Co jest gorsze od tego? Świadomość, że te owady składają jaja w twoim jedzeniu, i które mogłeś zjeść, delektując się domowymi potrawami i przekąskami z kuchennej szafki.
Plodia interpunctella, czyli omacnica spichrzanka jest jednym z kilku owadów, które żywią się zbożem i innymi suchymi pokarmami. Jest znany pod kilkoma nazwami zwyczajowym,i takimi jak mól spożywczy, ćma mączna, ćma zbożowa. Dorosłe mole spożywcze są dość małe, co sprawia, że łatwo je przeoczyć. Zwykle o ich obecności dowiadujemy się gdy skolonizują już szafki kuchenne.
Dorosłe samice moli spożywczych składają setki jaj, z których wykluwają się małe białe larwy. Mieszkają w otwartych torebkach z suchymi produktami spożywczymi, którymi się żywią. Ale uwaga - samice moli są tak "sprytne", że potrafią przecisnąć się pod pokrywką i złożyć jaja w zamkniętych słoikach i puszkach. O obecności larw w torebce lub słoiku świadczy charakterystyczna pajęczyna, którą po sobie zostawiają. Przyklejają się do niej drobinki mąki czy płatki zbożowe.
W końcu larwy przepoczwarzają się, zanim wyklują się kolejne mole. Cały ten proces może trwać od 1 do 10 miesięcy, w zależności od warunków środowiskowych, więc zanim zobaczysz latające mole spożywcze, istnieje duża szansa, że masz inwazję w każdym pojemniku na suchą żywność, który nie jest hermetycznie zamknięty.
Mole spożywcze składają jaja bezpośrednio na swoim pożywieniu. Mogą się znaleźć na takich produktach jak:
- pieczywo,
- cukierki,
- płatki zbożowe,
- krakersy,
- suszone owoce,
- suszone zioła,
- mąka,
- ziarna,
- orzechy,
- makaron,
- mleko w proszku,
- ryż.
Mole spożywcze mogą również zagnieździć się w suchej karmie dla zwierząt oraz nasionach dla ptaków.
Oznacza to, że dopóki nie odkryłeś, że masz w kuchni mole spożywcze, mogłeś zjeść żywą ćmę, jej jaja lub larwy. Równie niepokojące jest to, że prawdopodobnie spożyłeś ich odchody lub skórę odrzuconą podczas linienia.
Eksperci twierdzą, że poza dokonaniem spustoszenia w zapasach, mole spożywcze nie szkodzą człowiekowi. Nie wytwarzają toksyn ani nie przenoszą chorób. Nie wiadomo, czy rozprzestrzeniają jakąkolwiek znaną chorobę, pasożyty lub patogeny. Jeśli nieświadomie je zjadłeś, to zostaną strawione, jak muszka, którą przez przypadek połknąłeś jadąc na rowerze. Wpływa to prawdopodobnie tylko na stan psychiczny, ponieważ wszystkie owady są postrzegane jako odrażające.
Niemniej jednak moli spożywczych należy pozbyć się z kuchni jak najszybciej, ponieważ ich wpływ na organizm nie został do końca zbadany.
Te szkodniki mogą dostać się do twojego domu na wiele różnych sposobów. Na przykład przez otwarte drzwi i okna, otwory wentylacyjne, przewodów hydraulicznych lub kabli przechodzących przez ściany. Niestety bardzo często przynosimy je również ze sklepu - nieprawidłowe przechowywanie towarów oraz pakowanie zanieczyszczonych jajami moli produktów spożywczych jest niestety powszechnym problemem. Często bytują w suchej karmie dla zwierząt domowych.
Mole spożywcze są zaprogramowane na masowe rozmnażanie, a szafki kuchenne, w których znajduje się wiele otwartych opakowań z żywnością, to dla nich idealne środowisko.
Pojawienie się moli spożywczych zawsze oznacza wielkie porządki. Trzeba wyrzucić wszystkie produkty, które nie są szczelnie zamknięte. To ogromna strata czasu i oczywiście pieniędzy - inwazja moli spożywczych może kosztować nawet kilkaset złotych. Możesz jednak zminimalizować ryzyko pojawienia się tych pasożytów w twojej kuchni.
W sklepie
Sprawdź każde opakowanie żywności pod kątem dziur i pękniętych plomb. Powiadom kierownika sklepu lub zanieś produkt do punktu zwrotów, jeśli odkryjesz tego rodzaju uszkodzenie. Sprawdź także datę przydatności do spożycia — pamiętaj, że starsze produkty dają jajom zamkniętym w środku więcej czasu na wyklucie się. Przyjrzyj się zawartości opakowań, jeśli są przeźroczyste. Małe białe kuleczki lub wnętrze oklejone molową pajęczyną to znak, że mole już tam są.
W domu
Zaraz po powrocie z zakupów sprawdź opakowanie wewnętrzne (takie jak torebka w pudełku z płatkami śniadaniowymi) pod kątem dziur lub uszkodzeń. Po otwarciu paczki zabezpiecz ją dokładnie, a najlepiej przesyp zawartość do szczelnego pojemnika. Dzięki temu przedłużysz również świeżość produktu.
Po opróżnieniu szafek ze wszystkiego, natychmiast wynieś śmieci. Jeśli larwy i dorosłe owady znajdą się w śmietniku i pozostaną tam jeszcze przez jakiś czas, możesz być pewny, że problem powróci.
Pojemniki i słoiki do przechowywania wyparz w zmywarce. Zamknięte opakowania dokładnie umyj. Dla pewności możesz umieścić je na noc w zamrażalniku. Niska temperatura niszczy jaja moli spożywczych.
Szafki bardzo dokładnie umyj spirytusem. Nie używaj odkurzacza do usuwania moli - istnieje duże ryzyko, że wydostaną się z niego i wrócą do kuchni. Zamów pułapkę na mole - nasączony feromonami lep pozwoli wyłapać te, które jeszcze gdzieś się ukryły. Mycie szafek i wyparzanie pojemników powtórz dla pewności po miesiącu.
CZYTAJ TAKŻE:
Źle przechowana żywność pełna jest toksyn
Tych produktów lepiej nie trzymać w lodówce. Tracą zdrowotne właściwości
Co się stanie, gdy zjesz coś spleśniałego? Objawy zatrucia pleśnią