Skoki ciśnienia. Skąd się biorą i jak ich uniknąć?

Wahania ciśnienia tętniczego krwi nie występują jedynie u chorych leczonych na nadciśnienie, ale dotyczą również osób całkowicie zdrowych. Ciśnienie krwi jest wartością zmienną i uzależnione jest od czynników zewnętrznych czy pory dnia. Jest również silną reakcją na stres czy strach. Co wpływa na skoki ciśnienia krwi i czy można temu zapobiec?

Ciśnienie tętnicze krwi - co to jest?

Ciśnienie tętnicze krwi to nic innego, jak siła nacisku jaką krew wywiera na naczynia krwionośne, płynąc przez nie. Serce w ciągu jednego uderzenia, wyrzuca pewną ilość krwi do tętnic, które zaopatrują w nią wszystkie narządy naszego organizmu. Ciśnienie skurczowe to najwyższe ciśnienie, jakie pojawia się wraz z wyrzutem krwi do naczyń, a rozkurczowe to ciśnienie, które panuje w naczyniach do następnego uderzenia serca, czyli kolejnej porcji krwi jaka zostanie wtłoczona do tętnic.

Ciśnienie tętnicze - od czego zależy?

Ciśnienie tętnicze, nawet u osoby zdrowej, może mieć różne wartości w zależności od m.in. pory dnia. Jego prawidłowa wartość ma za zadanie zapewnić dostarczenie tlenu do każdej komórki ciała. W porze nocnej, czy w trakcie snu, ciśnienie tętnicze krwi jest zawsze niższe, natomiast podczas aktywności fizycznej - zawsze wyższe.

Reklama

Skoki ciśnienia tętniczego - skąd się biorą?

Na ciśnienie wpływa wiele czynników - wewnętrznych i zewnętrznych. Ciśnienie tętnicze wzrasta, kiedy naczynia krwionośne obkurczają się. Dzieje się tak na skutek zimna, wysiłku, stresu czy lęku. Spadek ciśnienia tętniczego odnotowuje się, gdy naczynia rozszerzają się. Do takich sytuacji dochodzi m.in. w pierwszych godzinach po spożyciu alkoholu, po szybkiej zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącej.

Skok ciśnienia tętniczego zazwyczaj jest odczuwalny przez człowieka. Do głównych objawów nagłej zmiany ciśnienia zalicza się:

  • problem ze złapaniem tchu,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • nagły ból oczu,
  • drżenie rąk.

Skoki ciśnienia - choroby

Za nagły wzrost ciśnienia, bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej, mogą odpowiadać choroby. Jeśli do wahań dochodzi często, należy dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia, a następnie skonsultować je z lekarzem rodzinnym. Wśród chorób, które wywołują skoki ciśnienia, znajdują się:

  • choroby nerek,
  • zaburzenia lękowe,
  • guz nadnerczy,
  • problemy endokrynologiczne (hormonalne).

Skoki ciśnienia - profilaktyka

O ile w sytuacji stresowej trudno zapanować nad nagłym wzrostem ciśnienia, jest to regulowane przez układ współczulny, o tyle można podjąć działania w życiu codziennym, które pozwolą uniknąć zachorowania na  nadciśnienie tętnicze. Warto ograniczyć spożywanie soli oraz alkoholu, ponieważ oba te produkty powodują wzrost ciśnienia. W diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Kluczowe jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości zdrowotnych i kondycyjnych. Aby zadbać o ruch nie ma konieczności zmuszać się do wizyt na siłowni, bo już regularne spacery poprawiają pracę serca oraz regulują ciśnienie krwi. 

CZYTAJ TAKŻE: 

10 nawyków, które pozwolą obniżyć ciśnienie krwi

Dieta wskazana w nadciśnieniu tętniczym krwi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie tętnicze | niedociśnienie tętnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL