Sprawdź, czy masz zdrowe serce. Zrób test schodów

Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal są główną przyczyną zgonów w naszym kraju, mimo ciągłych postępów w sposobach ich leczenia. Kardiolodzy zgodnie twierdzą, że im szybciej zostanie wykryta choroba układu krążenia, tym większa szansa na wyleczenie. Chcesz sprawdzić, czy masz zdrowe serce? Dowiedz się jak.

Dlaczego warto badać serce?

Choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie, choroba wieńcowa, zawał, udar mózgu, arytmie) są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku z ich powodu umiera aż 200 tysięcy osób. Dostępne dane wskazują, że Polacy zapadają na schorzenia układu krążenia aż o połowę częściej niż mieszkańcy krajów Zachodu

Na szczęście wciąż obserwuje się postęp w kardiologii, co pozwala na ratowanie coraz to większej liczby pacjentów. Jednak by zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia leczenia, należy możliwie jak najszybciej wykryć chorobę, najlepiej wtedy kiedy jej objawy nie będą bardzo zaawansowane. 

Reklama

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, w jakim stanie jest twoje serce, jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi z tobą dokładny wywiad, zbada cię, a w razie konieczności zleci dalszą diagnostykę. Jeżeli doświadczasz niepokojących dolegliwości, takich jak: zwiększona męczliwość, kołatanie serca, duszności, czy ból w klatce - nie zwlekaj z wizytą.

Kto jest szczególnie narażony na choroby układu krążenia?

Przez lata badano, jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania chorób układu krążenia. Potwierdzono, że większe prawdopodobieństwo zachorowania mają osoby: z nadwagą lub otyłością, zaniedbujące aktywność fizyczną, o wysokim poziomie cholesterolu, palące papierosy, cierpiące na cukrzycę, żyjące w przewlekłym stresie, u których w rodzinie występowały przypadki chorób układu krążenia. Płcią bardziej podatną na tego rodzaju choroby są mężczyźni, a zwłaszcza ci w podeszłym wieku. 

Wszyscy, którzy należą do grupy ryzyka powinni z jeszcze większą dbałością podchodzić do prewencji chorób sercowo naczyniowy i regularnie sprawdzać wydolność serca.

Podstawowe badania serca

Na temat stanu zdrowia swojego serca możesz dowiedzieć się bardzo dużo z podstawowych badań. Istnieje kilka parametrów, które możesz zmierzyć z łatwością i bezboleśnie, należą do nich:

  • ciśnienie tętnicze krwi - pamiętaj, że ciśnienie krwi to siła, z jaką krew uderza o ściany tętnic, dlatego nadciśnienie powoduje ich uszkodzenie, a co za tym idzie, może wywoływać wiele chorób, chociażby zawał i udar;
  • BMI/RFM - to wskaźniki używane do określania czy waga jest prawidłowa. Do obliczenia BMI wystarczy waga i wzrost. Wartości RFM - należy zmierzyć obwód talii i podać wzrost. Wskaźnik RFM jest dokładniejszy, a wzór, do którego należy podstawić poznane wartości, wygląda następująco: 64- (20 x (wysokość ciała/obwód pasa)) + (12 x płeć) gdzie 1- płeć żeńska zaś 0 to płeć męska. Właściwy wynik dla kobiet to poniżej 34, zaś dla panów poniżej 23.
  • poziom cukru (glikemia) - nie wszyscy wiedzą, że cukrzyca ma destrukcyjny wpływ na naczynia, a tym samym na serce. Poziom cukru można zmierzyć za pomocą glukometru lub przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego.

Sprawdź kondycję serca. Zrób test schodów

Istnieje bardzo prosty sposób, na sprawdzenie, czy serce pracuje prawidłowo. Okazuje się, że informacji o stanie zdrowia serca może dostarczyć wchodzenie po schodach na czwarte piętro w czasie nieprzekraczającym minuty. Jeżeli nie masz z tym problemu, prawdopodobnie twoje serce ma się dobrze. Pokonanie wspomnianego odcinka w czasie dłuższym niż półtorej minuty jest wskazaniem do konsultacji z kardiologiem, zwłaszcza wtedy, gdy podejmowany wysiłek wywołał niepokojące dolegliwości, takie jak: duszność czy ból w klatce piersiowej. 

Test ze schodami został opracowany przez grupę hiszpańskich naukowców, którzy zaangażowali do badania 165 osób, u których podejrzewano chorobę wieńcową. Uczestników poproszono o bieganie, ewentualnie spacerowanie po bieżni, następnie zmierzono ich wydolność fizyczną, po czym po kilkunastominutowym odpoczynku, zalecono im przejście czterech pięter w dość szybkim tempie, bez zatrzymywania się. 

Test pozwala odnieść czas potrzebny do pokonania pięter do MET, czyli ekwiwalentu metabolicznego, opisującego intensywność wysiłku fizycznego. Około 58 proc. pacjentów, którzy weszli po schodach w czasie dłuższym niż 90 sekund, wykazywało nieprawidłowości w pracy serca podczas ćwiczeń na bieżni. 

Inne badania serca

Do badań sprawdzających stan serca, należą również:

  • EKG - czyli badanie czynności elektrycznej serca. Badanie może uwidocznić nie tylko niedokrwienie serca czy jego zawał, ale także zdiagnozować zaburzenia rytmu serca, niektóre choroby wrodzone oraz następstwa nadciśnienia tętniczego. Badanie trwa kilka minut i można je wykonać u lekarza rodzinnego;
  • ECHO serca - badanie określa czy budowa serca jest prawidłowa i czy krew przepływa właściwie;
  • angiografia i koronarografia - te badania inwazyjne uwidaczniają zwężenia w tętnicach i naczyniach krwionośnych lub ich całkowitą niedrożność;
  • tomografia i rezonans magnetyczny- te badania pozwalają uwidocznić budowę serce i ewentualne zwężenia w naczyniach wieńcowych.

Wymienione badania wymagają skierowania od lekarza, można je też wykonać prywatnie, jednak koszt większości z nich jest znaczny.

CZYTAJ TAKŻE:

Jedz to codziennie a unikniesz chorób serca  

Troponiny sercowe. To badanie ujawni zawał serca

Na jakie choroby przysługuje pobyt w sanatorium? Pełna lista

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowe serce | kardiolog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL