Takie wyniki to znak, że organizm jest osłabiony. Leukopenia sugeruje raka lub boreliozę

Leukocyty to obok czerwonych krwinek (erytrocytów) i płytek krwi (trombocytów) jedne z najważniejszych elementów morfotycznych krwi. To dzięki nim możliwe jest zwalczanie infekcji wirusowych, bakteryjnych czy pasożytniczych. Dodatkowo mają zdolność eliminacji komórek rakowych i są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Niestety niekiedy pod wpływem różnorodnych czynników dochodzi do zmniejszenia ich poziomu we krwi. Mówi się wtedy o leukopenii, która wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jakie mogą być przyczyny leukopenii? W jaki sposób się objawia i jak przebiega jej leczenie? Wyjaśniamy.

Leukopenia - co to?

Leukopenia jest to obniżenie liczby białych krwinek (leukocytów) poniżej 3000-4000 komórek na mikrolitr. Do leukocytów zalicza się limfocyty, neutrofile, monocyty, eozynofile i bazofile. We krwi najwięcej krąży neutrofili (60-70%) i limfocytów (20-45%), dlatego to najczęściej spadek ich ilości jest odpowiedzialny za pojawienie się leukopenii. Niekiedy jednak spadek poziomu leukocytów dotyczy większości bądź wszystkich ich rodzajów.

Leukopenia - przyczyny

Sama w sobie nie jest chorobą, a objawem, który wymaga dalszej diagnostyki w celu określenia przyczyny. Może ją wywoływać wiele chorób, zarówno tych błahych, jak i bardziej poważnych. Dodatkowo czasem może być również efektem przyjmowania niektórych leków.

Reklama

Do możliwych przyczyn leukopenii zalicza się:

  • przebyte infekcje wirusowe, np. grypa;
  • choroby zakaźne, np. bolerioza, malaria, gruźlica, denga, riketsjoza;
  • infekcja HIV i AIDS;
  • ostre białaczki, niektóre chłoniaki, i inne choroby szpiku (mielofibroza, aplazja szpiku);
  • przewlekłe choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjogrena;
  • niedobory minerałów, np. cynku, miedzi;
  • chemioterapia,
  • radioterapia,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych (np. doustnych lub dożylnych kortykosteroidów, cyklosporyny, cyklofosfamidu, mykofenolatu mofetilu, nowoczesnych leków biologicznych, interferonów);
  • przyjmowanie niektórych leków przeciwpadaczkowych (np. lamotryginy, kwasu walproinowego)
  • stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych (bupropionu).

Leukopenia - czynniki ryzyka

Niektóre osoby są bardziej narażone na pojawienie się leukopenii. Mowa tu przede wszystkim o pacjentach po przeszczepach narządów, szpiku kostnego oraz w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Zwiększone ryzyko występuje również u osób przyjmujących leki immunosupresyjne, w tym kortykosteroidy. Stosuje się je m.in. u chorych na stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne, choroby nerek, ciężko przebiegającą łuszczycę czy choroby zapalne jelit.

Leukopenia - objawy

Najważniejszą rolą białych krwinek, czyli leukocytów, jest ochrona organizmu przed wszelkimi infekcjami. Gdy zaczyna ich brakować, jesteśmy na nie o wiele bardziej narażeni. Z tego powodu do podstawowych objawów leukopenii zalicza się nawracające zakażenia i związane z nimi symptomy. Mogą to być typowe objawy grypopodobne, np. ból gardła, gorączka kaszel, duszności czy bóle mięśni. W przypadku zapalenia płuc pojawia się dodatkowo wykrztuszanie dużych ilości ropnej plwociny. Jednym z objawów leukopenii mogą być także trudno gojące się owrzodzenia skóry i jamy ustnej i ogólne osłabienie. Leukopenia sprzyja także infekcjom zatok, układu moczowego, a także poważniejszym zakażeniom, np. zapaleniu płuc, wsierdzia czy opon mózgowo-rdzeniowych. U osób ze znacznie obniżonym poziomem krwinek białych występuje również wyższe ryzyko rozwoju sepsy i wstrząsu septycznego.

Leukopenia - diagnostyka

Podstawowym badaniem, za pomocą którego można zdiagnozować leukopenię, jest morfologia krwi obwodowej. Standardową automatyczną morfologię krwi warto uzupełnić o ręczny rozmaz, ponieważ pozwala on dodatkowo wykryć ewentualne nieprawidłowości w wyglądzie krwinek białych i pozostałych elementów krwi. Samo stwierdzenie leukopenii nie jest jednak wystarczające, ponieważ - jak już wcześniej wspomniano - jest to jedynie objaw, który zawsze wymaga odnalezienia przyczyny. Z tego powodu lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie oznaczeń parametrów zapalnych (OB, CRP), krzepnięcia (D-dimery, APTT, PT), przeciwciał przeciwjądrowych bądź markerów nowotworowych. Przy podejrzeniu nowotworów wiele cennych informacji mogą również dać badania obrazowe, takie jak rentgen, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Leukopenia - leczenie

Leczenie leukopenii zależy w dużej mierze od jej przyczyny. Jeśli są nią leki, możliwe, że będzie konieczne dostosowanie przyjmowanej dawki lub odstawienie leku i zamiana na inny, podobny preparat. W przypadku infekcji konieczne jest leczenie odpowiednie dla jej typu i stopnia nasilenia. Przewlekłe choroby reumatyczne mogą wymagać terapii lekami modyfikującymi przebieg choroby i immunosupresyjnymi. Z kolei nowotwory złośliwe, białaczki i chłoniaki często wymagają chemioterapii i radioterapii.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki lipidogramu

Rezonans magnetyczny. Na czym polega to badanie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leukocyty | morfologia krwi | objawy raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL