Zawały często zdarzają się w Boże Narodzenie. Zwróć uwagą na objawy zwiastujące

Bóle w klatce piersiowej, nagłe osłabienie i nadmierna potliwość to tylko niektóre objawy dokonującego się zawału mięśnia sercowego. W okresie Świąt Bożego Narodzenia może zwiększyć się liczba przypadków ostrych zespołów wieńcowych, a naukowcy ze Szwecji wiedzą, skąd bierze się podsinione ryzyko zawału. Wskazali także, kto jest w grupie ryzyka i jakie czynniki wpływają na ostre zespoły wieńcowe w święta.

Ryzyko zawału serca zwiększa się w Święta Bożego Narodzenia

Naukowcy ze Sztokholmu przeanalizowali pacjentów, którzy do szpitali trafili z potwierdzonym zawałem mięśnia sercowego. Badaniem objęto hospitalizacje w latach 1998 - 2013. Pod uwagę wzięto 283 tys. przypadków zarejestrowanych w SWEDEHART, czyli ogólnokrajowym rejestrze oddziałów ostrych przypadków wieńcowych.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie we współpracy z Uniwersytetem w Lund.

Analizowano dane z piętnastu lat, które zawierały informacje o wieku, wadze pacjentów, zażywanych przez nich leków, paleniu papierosów oraz dane dotyczące dni i godzin występowania zawałów. Kierownik badań, kardiolog David Erlinge potwierdził, że ostre zespoły wieńcowe najczęściej występowały w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia.

Reklama

Do grupy najbardziej narażonych osób na zawał serca należą osoby po 75 roku życia, leczące się na cukrzycę oraz chorobę wieńcową.

Najwięcej zawałów w godzinach wieczornych

Naukowcy ustalili nie tylko dzień, ale również godzinę, w której odnotowano najwięcej zawałów. Z zebranej dokumentacji wynika, że to po kolacji wigilijnej potwierdzono najwięcej przypadków, czyli około godziny 22.

W trakcie analizy ustalono także, że wzrost ryzyka zawału serca odnotowuje się również w Nowy Rok około godziny 8 rano.

Naukowcy tłumaczą, skąd większa liczba zawałów

Za najbardziej prawdopodobną przyczynę zwiększonej liczby zawałów naukowcy podają stres oraz przewlekłe zmęczenie. Okres przygotowania do świąt, zakupy a także sprzątanie i gotowanie zwiększają prawdopodobieństwo problemów kardiologicznych. Oprócz tego jest także inny czynnik - psychologiczny. Nasilone poczucie osamotnienia, smutek związany ze świętami czy zaostrzenie objawów depresji również mogą niekorzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy.

Picie i jedzenie zwiększają ryzyko zawału

Do czynników wpływających na problemy kardiologiczne lekarze zaliczają także zjadanie zbyt obfitych posiłków w trakcie świąt, ale także nadużywanie napojów wysokoprocentowych. Dokładając do tego wahania temperatur i ciśnienia atmosferycznego oraz obniżoną odporność, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych - zwiększa się ryzyko ostrego zespołu wieńcowego.

Zawał serca grozi przede wszystkim seniorom

Podsumowując wyniki swoich badań, naukowcy podkreślają, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na zawał serca w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie należy zwracać na nich szczególną uwagę, odciążając ich od obowiązków i dbając, by mieli chwilę na odpoczynek.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć? Poznaj największe mity

Barszcz, grzybowa, śledzie. Najzdrowsze potrawy ze świątecznego stołu

Ból w klatce piersiowej nie tylko przy zawale. Po tym poznasz złamane żebro

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL