Atak korzonków może dopaść w chłodne dni. Jak sobie z nim radzić?

Niskie temperatury, wietrzna pogoda i nie do końca dopasowany ubiór do pogody, która zmienia się w ciągu dnia kilkukrotnie to gotowy przepis na atak korzonków. Bóle pleców są dokuczliwe, a czasami uniemożliwiają wstanie z łóżka, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać i jak łagodzić ból.

Zapalenie korzonków nie do końca od zimna

Ból korzonków to potoczna nazwa dla zapalenia korzeni nerwowych. Znajdują się one w kanale kręgowym, gdzie się przeplatają, tworząc nerwy.

Powodem zapalenia korzeni nerwowych jest zazwyczaj ich naruszenie, a dokładnie zmiany chorobowe występujące w krążkach międzykręgowych. Na skutek urazu czy procesów starzenia, krążki ulegają zwyrodnieniu i wysuwają się, uciskając sploty nerwowe. Przypadłość ta najczęściej występuje w szyjnym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Co zimno ma wspólnego z korzonkami? O ile nie powoduje ono dyskopatii, o tyle wyziębiona okolica ciała cechuje się wzmożonym napięciem mięśniowym, a to z kolei potęguje ból związany z naruszeniem korzeni nerwowych.

Reklama

Czytaj więcej: Tak objawia się smartfonowa szyja. Wyprostujesz ją prostym ćwiczeniem

Jak objawia się zapalenie korzonków?

Zapalenie korzeni nerwowych objawia się silnym bólem, w zależności od lokalizacji "wypadniętego dysku". Jeśli zmiany chorobowe występują na poziomie szyjnym - wówczas ból dotyczy barków, szyi i kończyn górnych. Chory odczuwa odrętwienie i mrowienia w rękach oraz traci pełną ruchomość.

Uszkodzenia lub zmiany zwyrodnieniowe odcinku lędźwiowym dają objawy rwy kulszowej - ból dotyczy dolnej części pleców i rozchodzi się do pośladka, uda aż do stopy.

Domowe sposoby na ból korzonków

Aby zminimalizować dolegliwości bólowe korzonków, przede wszystkim zaleca się odpoczynek.

Należy leżeć na płaskiej, w miarę twardej powierzchni i przede wszystkim unikać dźwigania i intensywnego wysiłku fizycznego. W dolegliwościach bólowych najlepsze będą leki na bazie ibuprofenu, a jeśli ból jest trudny do zniesienia - lekarz może zdecydować o wystawieniu recepty na zastrzyki z diklofenakiem.

Co ważne - w początkowej fazie choroby nie należy stosować ciepłych okładów ani maści rozgrzewających. Mogą one zwiększyć stan zapalny korzeni nerwowych, usprawnić dopływ krwi i podrażnić nerwy. Początkowo zaleca się schładzanie miejsca obolałego przez 15-20 min, powtarzając zabiec co trzy godziny.

Dopiero, gdy minie początkowa ostra faza choroby, można wprowadzić maści rozgrzewające i okłady. Skuteczna będzie maść końska, plastry rozgrzewające czy termofor.

Zioła pomogą na ból korzonków

.Aby zmniejszyć napięcie mięśniowe mięśni przykręgosłupowych można pić napary z ziół. Pomocna będzie melisa, dziurawiec oraz rumianek, bowiem zioła te wykazują działanie uspokajające i odprężające.

W obolałe miejsce można również wcierać olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwbólowe. Zalicza się do nich olejek lawendowy, eukaliptusowy, goździkowy lub rozmarynowy.


CZYTAJ TAKŻE:

Niedobór magnezu to tylko jedna z możliwości. Dlaczego dokuczają ci bolesne skurcze?

Wystarczy 10 minut dziennie. Zniknie ból pleców, garb i ucisk na narządy wewnętrzne

Jak rozpoznać i leczyć zespół cieśni nadgarstka?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL