Niepozorne pierwsze objawy, nieubłagany koniec. Chorzy nie panują nad ciałem

Początek choroby Huntingtona może zostać zbagatelizowany, co nie oznacza, że nie wiążą się z nim żadne dolegliwości. Wczesne etapy pląsawicy charakteryzuje triada objawów, obejmująca; zaburzenia motoryczne, psychiczne i otępienie. Z czasem delikatna niezgrabność ruchowa przeistacza się w zupełną utratę kontroli na nad ciałem a zaburzenia psychiczne, mogą prowadzić do zmian osobowości i depresji. Należy mieć na uwadzę, że ryzyko popełnienia samobójstwa przez chorych na pląsawicę Huntingtona wzrasta aż sześciokrotnie w porównaniu z ryzykiem w populacji ogólnej. Pacjenci mają trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, czasami przejawiają też skłonności do zachowań agresywnych. W końcowej fazie zaawansowania chory jest unieruchomiony.

Choroba Huntingtona, to diagnoza, która w jednej chwili wywraca cały świat do góry nogami. Nic dziwnego, ponieważ przyszłość dotkniętych nią pacjentów od momentu rozpoznania jawi się jako postępująca utrata kontroli nad ciałem i psychiką. Niestety w dalszym ciągu nie wynaleziono skutecznego sposobu leczenia, więc terapia opiera się na łagodzeniu objawów. Podsumowujemy najważniejsze informacje na temat tej choroby.

Pląsawica Huntingtona - co to za choroba?

Pląsawica Huntingtona, obecnie znana raczej jako choroba Huntingtona to choroba układu nerwowego o podłożu genetycznym, spowodowana mutacją w pojedynczym genie mającym swoje miejsce na 4 chromosomie. Przekazywana jest w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że odziedziczenie wadliwej wersji genu od któregokolwiek z rodziców kończy się chorobą u potomstwa. Inaczej ujmując: jeśli jeden z rodziców jest chory dziecko, ma 50-procentowe ryzyko zachorowania. 

Reklama

Jak nieprawidłowość w czymś tak małym jak gen może doprowadzić do drastycznych objawów wynikających z postępującej degradacji funkcji mózgu? Wszystko przez to, że gen w niewłaściwej formie koduje białko nazywane huntingtyną, która gromadzi się komórkach nerwowych, powodując ich śmierć.

Pląsawica Huntingtina ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia - występuje u 3 do 7 na 100 000 Europejczyków. Czasami choroba ujawnia się przed 20 r. ż. dotyczy to 5 do 10 proc. zachorowań - mówimy wtedy o postaci Westphala.

Co powoduje pląsawicę Huntingtona?

Mutacja wywołująca chorobę Huntingtona polega na powieleniu fragmentu genu, a dokładniej trójki nukleotydów (CAG) kodujących aminokwas nazywany glutaminą. To właśnie aminokwasy są jednostkami, z których zbudowane są białka, natomiast one same składają się nukleotydów. Jeśli powtórzeń trójki CAG jest więcej niż 35, mutacja staje się niestabilna, co oznacza, że wraz z następnymi podziałami należy spodziewać się kolejnych zwielokrotnień. W pląsawicy Huntingtona występuje zjawisko antycypacji, tzn. choroba ma tendencję do coraz wcześniejszego występowania w kolejnych pokoleniach. Ponadto objawy choroby są silniejsze jeśli wadliwa wersja genu została odziedziczona od ojca.

Co dzieje się z nieprawidłowym białkiem? Wiadomo, że trafia ono do neuronów, zwłaszcza tych z obszaru: kory mózgowej, jądra ogoniastego i skorupy, gdzie zaczyna działać toksycznie na otoczenie. Niestety dokładna patogeneza choroby nie jest jeszcze znana, chociaż naukowcy nie ustają w swoich badaniach mających na celu wynalezienie skutecznych metod leczenia. 

Objawy pląsawicy Huntingtona

Początek choroby Huntingtona może zostać zbagatelizowany, co nie oznacza, że nie wiążą się z nim żadne dolegliwości. Wczesne etapy pląsawicy charakteryzuje triada objawów, obejmująca; zaburzenia motoryczne, psychiczne i otępienie. Z czasem delikatna niezgrabność ruchowa przeistacza się w zupełną utratę kontroli na nad ciałem, a zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do zmian osobowości i depresji. 

Należy mieć na uwadze, że ryzyko popełnienia samobójstwa przez chorych na pląsawicę Huntingtona wzrasta aż sześciokrotnie w porównaniu z ryzykiem w populacji ogólnej. Pacjenci mają trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, czasami przejawiają też skłonności do zachowań agresywnych. W końcowej fazie zaawansowania chory jest unieruchomiony.

W postaci Westphala ruchy pląsawicze raczej nie występują a, a dominującymi objawami są sztywność mięśniowa i akineza.

Choroba Huntingtona - leczenie

Jak już zostało nadmienione na wstępnie: wciąż nie wynaleziono skutecznego leczenia choroby Huntingtona, a podejmowane działania terapeutyczne mają na celu wyłączenie łagodzenie objawów. Ruchy pląsawicze i zaburzenia psychotyczne próbuje się ograniczać neuroleptykami np. (olanzapiną, kwetiapiną). Z kolei sztywność mięśniowa daje się częściowo znosić podczas stosowania agonistów receptorów dopaminergicznych lub lewdopy. Pacjentom z otępieniem zaleca się m.in. memantynę, kojarzoną przede wszystkim z leczeniem choroby Alzheimera. 

Niezwykle ważna jest również psychoterapia i leczenie zaburzeń depresyjnych. Osoby chore i ich bliscy mogą szukać wsparcia w Polskim Stowarzyszeniu Choroby Huntingtona. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć najnowsze informacje dotyczące badań nad pląsawicą. Organizowane są również spotkania, turnusy rehabilitacyjne i grupy wsparcia dla chorych.

Rokowanie w chorobie Huntingtona

Pląsawica postępuje powoli i nieubłaganie. Ile można z nią żyć? Średnia długość przeżycia od momentu diagnozy wynosi 15 lat. U 85 proc. osób przyczyną zgonu są zaburzenia połykania - aż 9 proc. postanawia o zakończeniu życia na własną rękę. 

Ze względu na to, że objawy choroby występują zwykle po okresie prokreacyjnym, wielu przyszłych pacjentów doczekuje się dzieci przed postawieniem diagnozy. Z drugiej strony znaczna część z nich, wiedząc o potencjalnym obciążeniu, decyduje się na wykonanie testów genetycznych, przede wszystkim dla pewnego komfortu psychicznego i możliwości planowania życia.

CZYTAJ TAKŻE:

Ma 35 lat i od dwóch choruje na alzheimera. Pierwsze objawy były niepozorne

Ma 63 lata, została sama z niepełnosprawnym synem. Gdy zmarł, wyznała prawdę  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby neurodegeneracyjne | depresja | otępienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL