Nawracający objaw podczas jedzenia? To może być zwiastun raka przełyku

Choroby przełyku mogą dawać wiele objawów, które jednak czasem są mało charakterystyczne. Z tego powodu ważne jest, aby być na nie wyczulonym i móc w razie potrzeby odpowiednio szybko zacząć szukać pomocy. Jakie symptomy mogą wywoływać choroby przełyku? Wyjaśniamy.

Ból podczas przełykania

Ból przy przełykaniu jest jednym z najczęstszych objawów chorób przełyku. Może on występować praktycznie na całej długości przełyku, jednak najczęściej pacjenci odczuwają go jako dyskomfort bądź uczucie rozpierania w klatce piersiowej. Pojawia się przede wszystkim u osób z achalazją (to motoryczna choroba przełyku, która charakteryzuje się upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku oraz brakiem ruchów jego części środkowej) czy skurczem przełyku, gdzie ze względu na zaburzenia motoryki przełyku dochodzi do zwężenia jego światła. Na ból podczas połykania mogą się skarżyć również osoby z eozynofilowym zapaleniem przełyku i rakiem przełyku.

Reklama

Łatwe krztuszenie się

Krztuszenie się jest kolejnym dość często spotykanym objawem występującym w przypadku bardzo wielu chorób przełyku. Skarżą się na niego m.in. pacjenci z achalazją, chorobą refluksową przełyku, eozynofilowym zapaleniem przełyku, dużymi uchyłkami oraz z rakiem przełyku. Częste i nawracające krztuszenie się może prowadzić do przemieszczenia się części kęsa pokarmowego do tchawicy i rozwoju zachłystowego zapalenia płuc. Jest to więc objaw, który zawsze powinien skłonić do wizyty u lekarza i poszukiwania możliwej przyczyny.

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może pojawić się w przebiegu wielu chorób przełyku, np. achalazji, choroby refluksowej czy bolesnych kurczy przełyku. Najczęściej jednak pojawia się u pacjentów z zaawansowanych uchyłkiem Zenkera, które jest uwypukleniem błony śluzowej i podśluzowej przez warstwę mięśniową przełyku. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest w tym wypadku uwięźnięcie i fermentacja fragmentów kęsów pokarmowych we wnętrzu uchyłka. Diagnozę stawia się głównie na podstawie wyników badań obrazowych, m.in. RTG przełyku z kontrastem czy gastroskopii. Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym bądź endoskopowym usunięciu uchyłka Zenkera.

Pieczenie za mostkiem

Pieczenie za mostkiem, potocznie zwane zgagą, może być jednym z objawów choroby refluksowej przełyku. Nasila się ono po tłustych i obfitych posiłkach, a także przy zmianach pozycji ciała. Zazwyczaj najbardziej dokuczliwe jest w trakcie leżenia na wznak i pochylania się. Dolegliwości łagodzi natomiast spanie w pozycji z podwyższeniem głowy. Osoby z refluksem powinny również ograniczyć spożywanie niektórych pokarmów, które mogą nasilać objawy. Zalicza się do nich m.in. czekoladę, kofeinę, cytrusy, ostre przyprawy i gazowane napoje.

Więźnięcie kęsów pokarmów

Więźnięcie kęsów pokarmowych jest bardzo nieprzyjemnym objawem mogącym pojawić się m.in. u osób z achalazją, bolesnym i rozlanym kurczem przełyku, a także u osób z rakiem przełyku. Zablokowany w przełyku kęs często jest przyczyną nagłego, silnego bólu w obrębie szyi lub w klatce piersiowej, kaszlu i uczucia krztuszenia się. W takiej sytuacji doraźnie mogą pomóc próby przepchnięcia kęsa pokarmowego wodą. Niektórzy zalecają również wypicie szklanki gazowanego napoju. Warto również zachować spokój, ponieważ pomoże to rozluźnić skurczony przełyk. Trzeba pamiętać, że nawracające epizody utknięcia kęsów pokarmowych w przełyku mogą być objawem poważnych problemów. Zawsze więc wymagają dogłębnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zarzucanie treści pokarmowej

Zarzucanie treści pokarmowej to nieprzyjemny objaw, który pojawia się najczęściej u pacjentów z chorobą refluksową przełyku. W wyniku nadmiernego rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku kwaśna treść pokarmowa zalegająca w żołądku może przedostać się do przełyku, a czasem nawet w okolice gardła. Najczęściej towarzyszy temu również uczucie pieczenia za mostkiem (tzw. zgaga). Zarzucanie treści pokarmowej w przebiegu choroby refluksowej przełyku nasila się w pozycji leżącej, przy pochylaniu, a także po tłustych i obfitych posiłkach. W jego łagodzeniu mogą pomóc m.in. leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, np. inhibitory pompy protonowej.

Chrypka

Chrypka to objaw, który większości osób kojarzy się raczej z przeziębieniem i grypą niż z chorobami przewodu pokarmowego. Może on jednak pojawić się w przebiegu choroby refluksowej przełyku. Zazwyczaj jest on najbardziej nasilony rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Przyczyną chrypki w przebiegu refluksu jest najczęściej refluksowe zapalenie krtani, gdzie kwaśna treść żołądkowa podrażnia struktury gardła i wywołuje w ich obrębie przewlekły stan zapalny.

Kaszel

Choroba refluksowa przełyku może być również przyczyną przewlekłego kaszlu. Typowo jest on suchy i ustępuje częściowo bądź całkowicie pod wpływem leczenia refluksu. Często współwystępuje również z chrypką i innymi typowymi objawami. Kaszel może pojawić się również w przebiegu innych chorób przełyku, np. achalazji. Występuje wtedy w trakcie epizodów zakrztuszeń czy uwięźnięcia kęsów pokarmowych w przełyku.

CZYTAJ TAKŻE:

Globus histericus. Niebagatelne przyczyny nerwicy przełyku

Boli w tym miejscu? Tak objawiają się angina, odra, a nawet rak

Domowe sposoby na walkę z chorobą refluksową przełyku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przełyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL