Nie tylko żółtaczka i "żabi brzuch". Tak po cichu rozwija się choroba wątroby

Wątroba jest niezwykle ważnym organem w ludzkim ciele, odpowiedzialnym nie tylko za metabolizm, ale także detoksykację, odporność, magazynowanie i filtrowanie. Pierwsze sygnały, że wątroba choruje, mogą być niezauważalne lub ignorowane przez chorego. Dopiero uporczywe wzdęcia, żółty kolor skóry i bóle brzucha skłaniają do poszerzonej diagnostyki, mimo, że pierwsze objawy chorej wątroby wystąpiły już wcześniej. Jak je rozpoznać? Co może wskazywać, że wątroba nie pracuje jak należy?

Wątroba - za co odpowiada?

Wątroba jest narządem wewnętrznym, zlokalizowanym w górnej części jamy brzusznej, z prawej strony. Odpowiedzialna jest za metabolizowanie tłuszczów, cukrów, białek ale także leków czy alkoholu. Wątroba magazynuje także glikogen, z którego produkowana jest energia.

Wątroba reguluje procesy zapalne, magazynuje witaminę A, neutralizuje toksyny (w tym alkohol i nikotynę), bierze udział w procesie dezaktywacji hormonów, produkuje żółć, bierze udział w procesie przemiany hemu.

Reklama

W zależności od czynników szkodliwych, na jakie jest wystawiony narząd, wątroba może ulec uszkodzeniu. Szkodliwymi dla wątroby są przede wszystkim: alkohol, leki, toksyny, duża ilość tłuszczów w diecie, obfite posiłki, metale ciężkie alce także wirusy.

Choroba wątroby - jak się objawia?

Ból w prawym podżebrzu nie zawsze świadczy o wątrobie, biorąc pod uwagę fakt, że narząd ten nie posiada receptorów nerwowych zatem najczęściej... nie boli. Uszkodzenie wątroby objawia się w inny sposób, a początkowe symptomy mogą być bagatelizowane przez chorego. To właśnie dlatego choroby wątroby są rozpoznawane stosunkowo późno, ponieważ bez badań laboratoryjnych oraz obrazowych - trudno o postawienie diagnozy.

Jednym z pierwszych objawów chorej wątroby, jest odczuwalne przez chorego chroniczne zmęczenie. Dotychczas aktywne i pełen energii, staje się ospały, zmęczony, niewyspany. Mogą pojawiać się przez to problemy z koncentracją, większa drażliwość, a także męczliwość po wysiłku fizycznym.

W zaburzeniach pracy wątroby mogą występować osłabienia, spadek apetytu, a tym samym niezamierzony spadek masy ciała. To pierwsze sygnały alarmujące o problemach z wątrobą.

Choroby wątroby - objawy ze strony układu pokarmowego

Zła kondycja wątroby będzie odczuwalna przez chorego ze strony układu pokarmowego. Zaburzenia jej pracy wpłyną na detoksykację oraz metabolizm. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • jasne zabawienie stolca,
  • uczucie pełności w jamie brzusznej.

Powyższe objawy można z łatwością przypisać innym przyczynom. Pacjenci sugerują się tym, że zjedli zbyt obfity posiłek lub zjedli coś nieświeżego. Należy zatem przyglądać się, czy objawy te pojawiają się w konkretnych okolicznościach, po zjedzeniu konkretnego posiłku, czy może występują niezależnie od tego.

Choroby wątroby - objawy skórne

Wątroba "sygnalizuje" swoją kondycję również na skórze. Zmiany w jej kondycji czy kolorze mogą być wskazówką w poszukiwaniu przyczyn ogólnego złego samopoczucia. Żółtaczka, choć pojawia się w zaburzeniach pracy wątroby, nie jest pierwszym objawem.

W przypadku rozwijającej się choroby wątroby można zauważyć:

  • przebarwienia,
  • uogólniony świąd,
  • pajączki naczyniowe na brzuchu, szyi i klatce piersiowej,
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • skłonność do siniaków,
  • utrata owłosienia, szczególnie u mężczyzn,
  • skóra banknotowa, szorstka i pomarszczona.

Choroby wątroby - objawy uogólnione

Mogą występować także inne objawy, które nie zawsze są kojarzone bezpośrednio z chorą wątrobą. U chorych mogą pojawiać się obrzęki, zwłaszcza podudzi, kostek a także twarzy i brzucha. Pojawia się objaw "żabiego brzucha", który jest wynikiem włóknienia komórek wątrobowych. Niewydolność wątroby prowadzi do przesączania płynu ze ścian naczyń do jamy brzusznej, powodując wodobrzusze - charakterystyczny objaw marskości wątroby. 

Ponadto mogą występować bóle mięśni oraz stawów również wywołane są dysfunkcją wątroby.

Chorzy często zauważają u siebie zmianę koloru moczu - ze słomkowego i przejrzystego, na ciemny i mętny. To znak, że w moczu zwiększa się ilość wydalanej bilirubiny.

Za co odpowiada bilirubina? Więcej przeczytasz tutaj.

W niektórych chorobach wątroby pacjenci odczuwają kłucie i gniecenie w prawym podżebrzu, a w przypadku kolki żółciowej może pojawić się gorączka, a także dreszcze i silny ból brzucha promieniujący aż do prawej łopatki.

Choroby wątroby - nietypowy objaw u mężczyzn

U mężczyzn jest jeszcze jeden objaw, który wskazuje na problemy z pracą wątroby. W wątrobie rozkładany jest testosteron. W pośrednim etapie jego rozkładu udział bierze estrogen - żeński hormon płciowy. Jeśli etap rozkładu jest spowolniony, estrogen na dłużej pozostaje w krwioobiegu, dając specyficzny objaw.

U mężczyzn zauważalna jest znaczna poprawa wyglądu włosów. Stają się one gładkie i miękkie, chociaż naturalnie męski włos jest bardziej szorstki niż u kobiet. Ponadto mężczyźni mogą zauważać przerzedzenie owłosienia na klatce piersiowej oraz uwydatnienie gruczołów piersiowych. Do objawów widocznych gołym okiem dochodzi również zauważalny spadek libido mężczyzny oraz problemy z erekcją.

CZYTAJ TAKŻE:

Czarna lista produktów, które szkodzą wątrobie

Nietypowe objawy chorób wątroby

Skórne objawy chorób wątroby. Uważaj na kolor i wygląd skóry

Zdolności regeneracyjne wątroby. Jaka jest skuteczność suplementów diety?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL