Jakie właściwości skrywa "złoto Bałtyku"? Bursztyn wesprze stawy, skórę i tarczycę

Bursztyn od wieków fascynuje ludzi swoją niezwykłą urodą i tajemniczym pochodzeniem. Choć najwięcej zastosowań znajduje on w jubilerstwie (używany jest do wyrobu biżuterii i innych luksusowych ozdób), ma więcej do zaoferowania, niż nam się wydaje. Jakie właściwości przypisuje się bursztynowi? Jakie produkty, poza biżuterią, mają w sobie coś z bursztynu? Sprawdzamy.

Bursztyn - co to takiego?

Bursztyn to naturalny, organiczny materiał pochodzenia roślinnego, który powstaje z zastygnięcia żywicy drzew iglastych (głównie modrzewiowych) w wyniku procesów geologicznych. Jest on stosunkowo lekki i posiada właściwości elektrostatyczne. Znanych jest ok. 60 odmian (m.in. bursztyn bałtycki, dominikański czy meksykański), a największe złoża znajdują się w obwodzie królewieckim w Rosji. Od tysięcy lat bursztyn wykorzystywany jest na całym świecie ze względu na swoje unikalne właściwości - w tym również zdrowotne. Co nauka mówi o leczniczych właściwościach bursztynu?

Reklama

Właściwości bursztynu. W jakich produktach znajdziemy bursztyn?

Właściwości lecznicze przypisywano bursztynom już w starożytności. Miały one przynosić ulgę i koić ból (zwłaszcza migrenę). Uważano także, iż noszenie bursztynowej biżuterii dodaje sił witalnych i chroni przed chorobami. Przekonania te nie były pozbawione podstaw: dziś wiemy już, że w bursztynie znajduje się kwas bursztynowy, który ma rzeczywisty wpływ na zdrowie człowieka. To silny antyoksydant, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami i przyczynia się do zahamowywania procesów starzenia oraz wspiera regenerację organizmu.

Kolejnym, dla wielu być może zaskakującym aspektem, jest działanie przeciwzapalne bursztynu. Maść bursztynowa stosowana jest m.in. na obolałe stawy. Badania wskazują, że stosowanie olejku bursztynowego na skórę często przynosi ulgę w przypadku drobnych podrażnień i stanów zapalnych. Olejek ten jest również stosowany w aromaterapii, gdzie jego charakterystyczny, żywiczny zapach pomaga w relaksacji i łagodzeniu stresu. Efekt? Poprawa samopoczucia.

Inne interesujące zastosowanie bursztyn znajduje w... stomatologii. A dokładnie: ekstrakty z bursztynu zawierają niektóre produkty, takie jak pasta do zębów. Mają one działanie przeciwbakteryjne i wzmacniają dziąsła. Regularne stosowanie past do zębów z ekstraktem z bursztynu przyczynia się ponadto do ogólnej poprawy higieny jamy ustnej.

Bursztyn jest również składnikiem preparatów kosmetycznych, choćby maści bursztynowej. Maść, która zawiera nalewkę bursztynową, poprawia ukrwienie skóry, a dzięki związkom z grupy terpenów działa relaksująco na mięśnie. Poza tym wygładza skórę i ją nawilża.

Inne sposoby wykorzystywania bursztynu

Bursztyn znajduje zastosowanie także w medycynie niekonwencjonalnej. Warto jednak zaznaczyć, iż od tego zagadnienia nauka trzyma się z daleka i traktuje je (delikatnie mówiąc) z wyraźnym dystansem. Niemniej w wielu kulturach bursztyn uważany jest za kamień ochronny, odpychający negatywną energię, sprzyjający równowadze emocjonalnej i pomagający w osiągnięciu spokoju ducha. Mimo że nie sposób tego zmierzyć naukowymi metodami, dla wielu osób aspekt ten ma ogromne znaczenie. 

Entuzjaści medycyny alternatywnej podkreślają także, że bursztyn lub różnego rodzaju wyroby na jego bazie pomagają na problemy z tarczycą i sercem, astmę, zapalenie gardła, a nawet ząbkowanie u niemowląt. Brakuje jednak danych naukowych na ten temat.

Inni natomiast utrzymują, że bursztyny pozytywnie wpływają na jonizację powietrza w pomieszczeniach. Chodzi o neutralizację złego wpływu fal elektromagnetycznych, emitowanych przez urządzenia domowe. Ale znów: nauka nic o tym nie mówi.

Dla większości bursztyn to jednak przede wszystkim piękny kamień, którego poszukują w wyrobach jubilerskich. Mimo to warto wiedzieć, że wykorzystywany jest także m.in. właśnie w medycynie niekonwencjonalnej, farmacji czy kosmetyce.

CZYTAJ TAKŻE: 

Poprawia trawienie, wspiera wątrobę i zbija cukier. Ocet z mniszka ma wiele zastosowań

Działa przeciwzapalnie i pobudza metabolizm. Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw świata

Działa przeciwbakteryjnie, ochronnie i regenerująco. Maść propolisową warto mieć w apteczce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bursztyn | Bałtyk | maści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL