O tej porze regularnie pojawiają się w Bałtyku. Tak poznasz, że w wodzie kwitną sinice

Sinice to prawdziwa zmora turystów odpoczywających nad Bałtykiem. Z roku na rok wzrasta liczba zakwitów tych mikroorganizmów. Choć obecność sinic przeszkadza nam w rozkoszowaniu się urlopem, nie warto ignorować ostrzeżeń o zakazach kąpieli, gdyż kontakt z nimi może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia. Wyjaśniamy, czym są sinice, jak rozpoznać ich obecność w wodzie, jakie zagrożenia niesie ze sobą kąpiel w skażonej wodzie oraz jak postępować w przypadku zatrucia.

Sinice - co to takiego?

Są zdolne do fotosyntezy, ale to nie rośliny. Sinice są po prostu bakteriami, w dodatku jednymi z najstarszych organizmów na Ziemi. Można więc powiedzieć, że w wodzie występowały od zawsze. Ich rozmnażaniu sprzyjają głównie: podwyższona temperatura wody, duże nasłonecznienie oraz nadmiaru składników odżywczych, m.in. azotanów i fosforanów, które trafiają do wody jako zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego.

Jak rozpoznać obecność sinic w Bałtyku?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na komunikaty i przestrzegajmy zakazów kąpieli. W Polsce dane te są udostępniane przez urzędy miast i gmin, a na plażach o obowiązującym zakazie korzystania z wodnych kąpieli informuje czerwona flaga. Czasem możemy spotkać się z tabliczką wprost informującą o zakwicie sinic.

Reklama

Sinice często (ale nie zawsze!) widoczne są gołym okiem, gdyż nadają wodzie intensywny, sino-zielonkawy kolor. Na powierzchni wody mogą również tworzyć się śluzowate kożuchy, przypominające warstwę farby olejnej. Woda z sinicami może wydzielać specyficzny, nieprzyjemny, ziemisty lub rybi zapach. Poza tym staje się mętna i mniej przejrzysta. 

Najczęściej sinice kwitną na przełomie czerwca i lipca, ale obecnie obserwuje się zakwity nawet w sierpniu.

Czym grozi kąpiel w wodzie z sinicami?

Kąpiel w wodach, w których występują sinice, może być niebezpieczna z kilku powodów. Niektóre gatunki sinic produkują toksyny, które mogą być szkodliwe. Kontakt skóry z wodą zawierającą sinice może prowadzić do wysypek, podrażnień, świądu oraz zapalenia spojówek. Ale szczególnie niebezpieczne jest zanurzanie się w takiej wodzie. Może wywołać: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, bóle głowy czy gorączkę. W skrajnych przypadkach toksyny mogą spowodować uszkodzenie wątroby czy układu nerwowego.

Pamiętajmy, że sinice są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt. Dlatego, gdy kwitną, lepiej unikać spacerów z psami, by zwierzę nie napiło się skażonej wody lub nie zamoczyło sierści, którą po kąpieli może wylizywać.

Co robić w przypadku zatrucia sinicami?

W przypadku podejrzenia, że woda jest skażona, należy natychmiast wyjść na brzeg. Następnie konieczne jest dokładne opłukanie skóry, która miała kontakt z wodą. Pojawić się mogą nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle głowy i gorączka. Warto skontaktować się w takim przypadku z lekarzem. W razie wystąpienia poważniejszych objawów, takich jak trudności w oddychaniu, silne bóle głowy czy objawy neurologiczne, należy niezwłocznie udać się na pogotowie.

Pamiętajmy zatem, by zawsze poważnie traktować ostrzeżenia o zakwicie sinic i nie wchodzić w tym czasie do wody. Krótka przyjemność z kąpieli w morzu może skoczyć się nieprzyjemnym zatruciem, a nawet poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego rozpoznanie obecności sinic w wodzie, zrozumienie potencjalnych zagrożeń oraz świadomość właściwego postępowania w przypadku kontaktu z nimi są kluczowe dla bezpiecznego korzystania z wód Bałtyku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Trujące rośliny, na które trzeba uważać. Latem spotykane najczęściej

Sposób na biegunkę podróżnych. Klątwa faraona to nagminny problem wczasów pod palmami

Stewardessa zdradza, co może zepsuć lot samolotem. Ważne szczególnie latem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sinice | Bałtyk | kąpiel w morzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL